Na festivale horských filmov bude aj šesť slovenských filmov

Medzinárodný festival horských filmov v Poprade napíše už svoju 25. kapitolu.

Hlavný stan festivalu bude už tradične na Mestskom úrade v Poprade. Snímka: rov

Druhý októbrový týždeň už štvrťstoročie patrí v Poprade milovníkom hôr a horského filmu. Od stredy do nedele 11. až 15. októbra sa uskutoční 25. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov. Do predvýberu sa organizátorom prihlásilo 107 filmov. Do festivalovej súťažnej prehliadky vybrali organizátori pod vedením riaditeľky Márie Hámorovej päťdesiatdva filmov z dvadsiatich krajín.

O grand Prix rozhodne trojčlenná porota

Zastúpenie na festivale bude mať aj slovenská kinematografia. Do súťažnej časti postúpilo šesť filmov od piatich autorov. Dva filmy – Nesmrteľný les a Život v oblakoch, sú dielom známeho ochranára Erika Baláža. Roman Juríček sa predstaví s filmom Spolupráca generácií, Adam Lisý s filmom Slovensko na šnúrkach a Viliam Bendík zabojuje o hlavnú cenu s filmom Kroky na hrane. Ani na tohtoročnej prehliadke nebude chýbať stálica popradského festivalu Pavol Barabáš, ktorý sa predstaví s filmom Vábenie výšok, ktorý divákom načrtne začiatky horskej služby v Tatrách, počiatky slovenského expedičného horolezectva až po československé expedície na najvyššiu horu sveta. Všetkých 52 súťažných filmov bude súťažiť o Grand Prix Medzinárodného festivalu horských filmov. O tom, kto ju získa, bude rozhodovať trojčlenná medzinárodná porota: filmárka a žurnalistka Julia Poplawska z Poľska, režisér, filmár a spisovateľ Davide Riva z Talianska a lezec a filmár Ondřej Smrž z Českej republiky. Verejnosť sa dozvie výsledky v posledný deň festivalu, v nedeľu 15. októbra.

Horolezec Peter Hámor. Snímka: rov

Peter Hámor si prevezme Cenu mesta

Festivalová prehliadka sa začne v stredu 11. októbra už tradične vo veľkej zasadačke Mestského úradu v Poprade. Postupne sa k tejto sále pridajú aj Kino Tatran v Poprade a následne aj kiná v Kežmarku a Spišskej Novej Vsi. Vstupné na blok súťažných filmov bude štyri eurá, na reprízy dve eurá. Rezervácia lístkov sa začne 1. októbra. Súčasťou festivalovej ponuky bude aj výstava fotografií počas trvania podujatia vo vestibule Mestského úradu v Poprade. Na sobotu 14. októbra sa chystajú v Poprade preteky Slovenského pohára v lezení dospelých a mládeže. Mená hostí festivalu zatiaľ nie sú definitívne známe. Jedným z nich však určite bude najúspešnejší slovenský himalájista Peter Hámor, ktorý tohto roku zavŕšil Korunu Himalájí, keď vystúpil na poslednú nezdolanú osemtisícovku Dhaulágirí. Za úspešnú reprezentáciu aj mesta Poprad udelili popradskí mestskí poslanci Petrovi Hámorovi Cenu mesta Poprad, ktorej odovzdanie sa chystá práve počas konania festivalu.

Rastislav OVŠONKA

Snímka: MFHF