Na podanie kandidátok ostáva posledný deň

Cyklista precenil svoje sily

Cyklotúru v Slovenskom raji nezvládol v sobotu 67-ročný muž. Toho našli náhodní okoloidúci turisti ležať na ceste na lúke Geravy. Muž nejavil známky života. Turisti začali muža oživovať. Privolaní horskí i leteckí záchranári pokračovali v oživovaní, čo sa im aj podarilo, jeho stav bol však aj naďalej veľmi kritický a aj počas prevozu ho museli resuscitovať. Muža previezli do popradskej nemocnice, avšak aj napriek snahe lekárov sa pacienta nepodarilo zachrániť.

Spišský zemiakarsky jarmok v Spišskej Belej. Snímka: rov

Chystá sa zemiakarsky jarmok

V sobotu 23. septembra sa v Spišskej Belej uskutoční 15. ročník Spišského zemiakarskeho jarmoku. Okrem tradičnej výstavy kompletného sortimentu zemiakových odrôd, ponuky a predaja zemiakového sadiva pripravujú organizátori aj tradičné súťaže v jedení zemiakov či súťaž o najväčší a najchutnejší zemiak, ale aj súťaž Miss odroda. Súčasťou podujatia bude aj prezentácia regionálnej značky Spišské zemiaky a predstavenie projektu Svätomariánska púť – Svetlo z východu.

Školy nemusia platiť za televíziu

Obecné a mestské školy nemusia platiť koncesionárske poplatky. Podľa stanoviska ministerstva kultúry a verejnoprávnej RTVS školy a školské zariadenia sú podľa zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované RTVS oslobodené od povinnosti úhrady koncesionárskych poplatkov, a to bez rozdielu ich právneho postavenia, či ide o právne subjekty alebo školy a zariadenia bez právnej subjektivity.

Otvorenie škôlky sa posúva

Elokované pracovisko Materskej školy v Spišskej Belej v novozrekonštruovanej budove na Letnej ulici otvoria svoje brány o týždeň neskôr, 11. septembra. Pôvodne mala byť škôlka otvorená už 4. septembra. Dôvodom oneskorenia je posunutie dokončenia stavebných prác zo strany zhotoviteľa stavby a následné posunutie administratívnej kolaudácie stavby. V naliehavých prípadoch je možné dieťa umiestniť v iných pracoviskách škôlky, treba však kontaktovať riaditeľstvo materskej školy.

Využite bezplatné poradne

Vo štvrtok môžu Popradčania využiť služby bezplatnej mediačnej poradne. Tá je otvorená každý prvý štvrtok v mesiaci. Mediátori budú k dispozícii obyvateľom mesta Poprad v čase od 14.00 do 16.00 h v priestoroch mestského úradu. Bezplatné poradenstvo, ale právne, poskytuje svojim občanom mesto Vysoké Tatry. Právnik je obyvateľom mesta k dispozícii od 9.00 do 15.00 h na Mestskom úrade vo Vysokých Tatrách.

Pri jaskyni skolaboval turista

Na chodníku k Belianskej jaskyni skolaboval v sobotu dopoludnia poľský turista. Okoloidúci začali okamžite s kardiopulmonálnou resuscitáciou. Na miesto vyrazili aj horskí záchranári. Za pomoci AED defibrilátora, ktorý je umiestnený pri Belianskej jaskyni, sa podarilo u turistu obnoviť životné funkcie. Na miesto dorazili aj zdravotnícki záchranári s lekárom. Po ošetrení zdravotníckymi záchranármi horská služba doviezla pacienta k sanitke, ktorá ho následne odviezla do nemocnice.

Odborári chystajú pochod

Vo štvrtok 21. septembra budú aj v Poprade pochodovať odborári na podporu kolektívneho vyjednávania za vyššie mzdy. Zvolávateľom zhromaždenia je Odborový zväz Kovo. Začiatok pochodu bude pri zimnom štadióne a cez Štefánikovu a Mnoheľovu ulicu sa protestujúci dostanú až pred obchodné centrum Forum. Protestný pochod by mal trvať od 15.00 do 18.00 h. Organizátori očakávajú okolo 600 účastníkov.

Okresný úrad v Poprade. Snímka: rov

Pozemkový úrad sa sťahuje

Už od pondelka sa sťahuje pozemkový a lesný odbor Okresného úradu v Poprade, ktorý momentálne sídli na Partizánskej ulici. Nové priestory bude mať odbor na Nábreží Jána Pavla II. v budove Okresného úradu v Poprade. Sťahovať sa budú až do štvrtka, kedy pozemkový a lesný odbor nebude v prevádzke a nebude poskytovať služby pre občanov. Od piatku bude odbor prístupný v nových priestoroch bez obmedzení. Vchod je od Katolíckej univerzity.

Kandidáti majú posledný deň

Už len dnes majú politické strany, hnutia a koalície a nezávislí kandidáti v župných voľbách na podanie kandidátnych listín. Kandidátne listiny je potrebné podať zapisovateľovi volebnej komisie samosprávneho kraja najneskôr 60 dní pred voľbami, čo pripadá na 5. september. Nezávislí kandidáti na poslancov musia priložiť aj 400 podpisov voličov, nezávislí kandidáti na predsedov až tisíc podpisov. Voľby do orgánov vyšších územných celkov sa uskutočnia v sobotu 4. novembra.

Zimný štadión v Levoči. Snímka: rov

V Levoči si môžete zakorčuľovať

Od 16. augusta je všetkým záujemcom k dispozícii verejné korčuľovanie na levočskom zimnom štadióne. Túto možnosť môžete využiť vždy v stredu od 16.30 do 18.00 h, v sobotu od 13.30 do 15.00 h a v nedeľu od 13.30 do 15.00 h a od 17.45 do 19.15 h.