Niekto bude v Tatrách upratovať, iní chcú stavať

Popradská zberateľská burza už túto sobotu

V sobotu 16. septembra sa uskutoční tradičná Popradská zberateľská burza, ktorú organizuje Klub filatelistov v Poprade. Burza sa bude konať v priestoroch Strednej odbornej školy na Okružnej ulici 25 v Poprade od 7.00 do 12.00 h. Na svoje si tu prídu zberatelia známok, bankoviek, mincí, odznakov či medailí.

Mestský úrad v Poprade. Snímka: rov

Spustili petíciu za odvolanie primátora

V Poprade spustila strana Nezávislosť a Jednota petíciu za odstúpenie primátora Popradu Jozefa Švagerka a uskutočnenie doplňujúcich volieb primátora. Miestne referendum o odvolaní primátora môže vyhlásiť zastupiteľstvo, ak o to petíciou požiada aspoň 30 percent oprávnených voličov. Organizátori petície za odvolanie potrebujú vyzbierať minimálne 12-tisíc podpisov. Doplňujúce voľby je možné vyhlásiť len do 31. októbra 2017 a dovtedy by sa muselo referendum aj uskutočniť, čo je technicky takmer nemožné.

Jelene z Lomnice presťahovali

Štátne lesy TANAP-u uspali a presťahovali dva mladé jelene, ktoré v posledných týždňoch navštevovali Tatranskú Lomnicu a stali sa atrakciou najmä pre turistov. Hlavným dôvodom premiestnenia jeleňov bola bezpečnosť návštevníkov a domácich obyvateľov. Oba jelene presťahovali do zvernice v Tatranskej Javorine. Problému s jeleňmi sa podľa lesníkov dalo predísť, keby ich ľudia neprikrmovali. Jelene, napriek ich všeobecne pozitívnemu obrazu, sú divo žijúcimi zvieratami.

Prezentujú sa na fóre Euroregiónu

V kežmarskom hoteli Hviezdoslav sa dnes končí dvojdňové Fórum miest Euroregiónu Tatry. Predstavitelia členských miest Euroregiónu z poľskej i slovenskej strany Euroregiónu Tatry prezentujú na fóre svoje kultúrne a prírodné hodnoty. Sú medzi nimi aj mestá Kežmarok, Spišská Belá, Poprad, Vysoké Tatry, Levoča, Stará Ľubovňa, Spišská Stará Ves, Podolínec či Svit. Odprezentované referáty na Fóre miest budú spracované aj v špeciálnom vydaní ročenky Euroregiónu Tatry Pohraničie poľsko–slovenské.

Budú rokovať o spore s Milbachom

V utorok 12. septembra sa zídu poslanci Mestského zastupiteľstva vo Vysokých Tatrách. Rokovať budú len o dvoch bodoch. Prvým je informácia a návrh riešení v prípade súdneho sporu medzi mestom a Bývalým urbárskym spolumajiteľstvom Milbach a druhým je informácia o plnení zmluvných vzťahov medzi mestom a spoločnosťou Primo Tatry, ktorá je za projektom rekonštrukcie Domu služieb v Starom Smokovci. Rokovanie zastupiteľstva sa začne o 13.00 h vo veľkej zasadačke mestského úradu.

Aj Mestský úrad vo Vysokých Tatrách leží čiastočne na sporných pozemkoch. Snímka: rov

Začína sa jesenné upratovanie

V Poprade začína sa tradičné jesenné upratovanie. Po celom meste budú postupne umiestňované veľkoobjemové kontajnery. Do kontajnerov je možné odkladať objemový odpad, ako je starý nábytok, okná či dvere. Neslúži na uloženie stavebného odpadu či vyhadzovanie bežného komunálneho odpadu. Upratovanie sa začína na Juhu V a VI a v Strážach, nasleduje Veľká a Kvetnica, Juh I a II a Spišská Sobota, sídlisko Západ a Matejovce a nakoniec centrum mesta a sídlisko Juh III.

V Levoči obnovia viaceré školy

Mesto Levoča začína v septembri s rekonštrukciou materskej školy na Ulici Gašpara Haina. Obnova škôlky má byť hotová do januára 2018. Náklady na rekonštrukciu predstavujú vyše 571-tisíc eur. Na budúci rok plánuje mesto zrekonštruovať aj škôlku na Francisciho ulici. Náklady na obnovu tejto škôlky sa odhadujú na vyše 800-tisíc eur. V auguste sa však začala rekonštrukcia podkrovia Základnej umeleckej školy za vyše 80-tisíc eur, kde vzniknú nové priestory. Práce by mali byť hotové v októbri.

V Tatrách sa bude upratovať

V poslednú septembrovú sobotu (30. septembra) sa uskutoční 39. ročník akcie Čisté hory. Podujatie už tradične organizujú Štátne lesy TANAP-u. Ide o dobrovoľnícke podujatie, ktorého cieľom je vyčistenie tatranských chodníkov a dolín po ukončení letnej turistickej sezóny. Pracovníci Štátnych lesov TANAP-u budú čakať na záujemcov na nástupných miestach od 8.00 do 12.00 h. Účastníkom poskytnú nielen informácie, ale aj vrecia na odpad a po dohode pre väčšie skupiny aj sprievod.

Zjazdoviek je podľa niektorých stále málo. Snímka: jat

Chcú nové zjazdovky v Tatrách

Spoločnosť 1. Tatranská predložila na ministerstvo životného prostredia na posudzovanie vplyvov na životné prostredie projekt Optimalizácie horských dopravných zariadení a dopravy na Štrbskom Plese. Firma navrhuje v lokalite postaviť tri nové lanovky, šesť zjazdoviek, zasnežovací systém, vrátane vodnej nádrže, ako aj novú reštauráciu. Spoločnosť by chcela tieto projekty vybudovať v rokoch 2019 až 2021 s tým, že s prevádzkou by sa začalo už v roku 2020.

Kúpalisko ukončilo sezónu

Mestské letné kúpalisko v Kežmarku predčasne ukončilo tohtoročnú sezónu. Pôvodne chceli kúpalisko zatvoriť až 10. septembra. Pre nepriaznivé, hlavne chladné počasie, zatvorili kúpalisko už 4. septembra. Letné kúpalisko bude pre návštevníkov otvorené až budúci rok. Predpokladaný termín otvorenia je 15. júna. Všetko však bude závisieť od vývoja počasia. Kúpalisko v Kežmarku otvorili po 12 rokoch 1. júla tohto roku po rozsiahlej rekonštrukcii za takmer 600-tisíc eur.

Uzávierka inzercie vo štvrtok

Najbližšie číslo Podtatranských novín vyjde v utorok 19. septembra. Uzávierka inzercie však bude už vo štvrtok 14. septembra. Dôvodom je deň pracovného pokoja 15. september, kedy je sviatok Sedembolestnej Panny Márie. Ak chcete mať uverejnený inzerát v najbližšom čísle novín, treba ho podať do štvrtku do 12.00 h.