Problémy boli s dopravou v špičkových dňoch

Letná sezóna nezačala najlepšie, posledné júlové týždne a august to však napravili.

Chaty sú obľúbeným cieľom turistov vo Vysokých Tatrách. Snímka: jat

Hoci je vrchol letnej turistickej sezóny za nami, sezóna pre hotelierov a podnikateľov v oblasti cestovného ruchu stále pokračuje. „Na začiatku letnej sezóny sme zaznamenali pokles návštevnosti o desať až 20 percent. Spôsobené to bolo hlavne poveternostnými podmienkami. Návštevnosť sa rozbehla najmä po druhom júlovom týždni a odvtedy návštevnosť narastá, takže sa podarilo dobehnúť straty z úvodu sezóny,“ uviedla riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Veronika Littvová. Potvrdzujú to aj predaje zľavových kariet Tatry Card. Kým ešte v máji a júni zaznamenal Región Vysoké Tatry nárast predaja kariet, v júli poklesol ich predaj o jedenásť percent. Údaje za august ešte neboli k dispozícii. Už tradične majú návštevníci regiónu najväčší záujem o turistiku. „Záujem však bol aj o rôzne podujatia, ktoré pripravovali viaceré subjekty. Opäť sa tak podarilo spojiť turistiku s rôznymi akciami, a je vidieť, že turisti o to majú záujem,“ dodala Littvová.

Električky v top sezóne kapacitne nestíhali

Najviac negatívnych ohlasov zaznamenali v Tatrách na dopravu a veľké množstvo turistov v niektorých lokalitách a niektorých časoch. Aj počas tohtoročnej sezóny zarezonovali preplnené električky, prípadne „zástupy“ turistov na niektorých turistických chodníkoch. Podľa Littvo­vej v júli i auguste bola kapacitne posilnená doprava, tak ako v predchádzajúcich rokoch, „každopádne tá kapacita nie je dostatočná a budú nutné ďalšie rokovania aj so železnicami a vytypovaním konkrétnych dní a časov, ktoré bude treba ešte viac posilniť.“ Problematické boli najmä dni, keď boli na Slovensku, prípadne v Čechách alebo Poľsku štátne sviatky a turistov v Tatrách bolo výrazne viac. Otázkou však je ako, keďže podľa Littvovej v tých časoch jazdili všetky dostupné vozne.

Električky v niektoré dni kapacitne nestíhali. Snímka: rov

Podujatia majú svoje miesto

Cez víkend sa vo Vysokých Tatrách uskutočnilo podujatie Tatra Flowers. Na adresu tejto akcie sa ozývali nielen pozitívne, ale aj negatívne reakcie, najmä zo strany ochranárov, ktorí organizátorom vytýkajú, že podujatie sa koná aj v prírodných rezerváciách. „Ak sa na to pozrieme z pohľadu požiadaviek klientov a turistov a udržania života, tak je to cesta pre Tatry, v prípade, že sa udržia a zachovajú všetky požiadavky nielen zo strany turistov, ale aj ochranárov,“ uviedla Littvová. Každé podujatie, ktoré sa koná v tomto území je podľa Littvovej závislé na povoleniach, ktoré musí každý organizátor dodržiavať. Nie je to však jediné podujatie, ktoré sa koná v najprísnejšom stupni ochrany, keďže v tom sa nachádzajú prakticky všetky strediská cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách, ako je Štrbské Pleso, Hrebienok či Skalnaté pleso.

Vysoké Tatry sú v lete najmä o turistike. Snímka: jat.


Počas tohtoročného spočítania návštevnosti začiatkom júla sa vo vysokohorskom prostredí Tatier pohybovalo vyše 19-tisíc turistov, čo je mierny pokles v porovnaní s minulým rokom. „Priestor na rast návštevnosti je vždy. Najideálnejšie by bolo, ak by bola stabilná a neboli veľké výkyvy. To však závisí od viacerých faktorov, či už je to počasie, aktuálna situácia vo svete, ale aj kúpyschopnosť obyvateľstva,“ uviedla Littvová. Zároveň verí, že počasie v nasledujúcich dňoch a týždňoch bude priať turistom a sezóna sa natiahne minimálne do konca septembra.

Rastislav Ovšonka