Štrajkovali za vyššie mzdy

Približne dvesto ľudí vo štvrtok minulý týždeň protestovalo proti nízkym mzdám.

V Poprade sa protestovalo proti nízkym mzdám. Snímka: rov

Protest, ktorý zvolal Odborový zväz Kovo, mal pôvodne viesť od zimného štadióna na Námestie sv. Egídia. Pre nepriaznivé počasie – hustý dážď, sa protestné zhromaždenie nakoniec uskutočnilo v priestoroch zimného štadióna. Cieľom protestu bolo, „aby ľudia mali vyššie mzdy, aby sa ľudia prestali báť a boli ochotní pre seba niečo spraviť. Bez ľudí a bez ich podpory sa nedá vyjednávať. Ak za stolom niečo dohodnete, ale máte za sebou ľudí, dohodnete oveľa viac. Chceme pre ľudí vyššie mzdy, lepšie sociálne postavenie a tým väčšiu slobodu,“ uviedol odborársky šéf Emil Machyna.

Protesty nielen v Poprade

Protestné zhromaždenie v Poprade nebolo jediným. V rovnakom čase sa konalo protestné zhromaždenie aj na Orave, v Dolnom Kubíne. „Ďalší sa pripájajú v Žiline, najbližší bude v Trnave, Nitre a takto postupne po celom Slovensku,“ uviedol Machyna. Východné Slovensko je podľa neho regiónom, kde treba najviac dvihnúť mzdy. „Sú podniky, kde sa to dá a nemusí to byť iba tri-štyri percentá, ale oveľa viac. Sú tu viaceré firmy aj v regióne, ktoré majú na to, aby tie mzdy rástli rýchlejším tempom ako doteraz,“ povedal odborársky predák Emil Machyna. Napriek tomu, že protest nevyšiel celkom podľa predstáv organizátorov, mal podľa Machynu svoj význam.
„Je dôležité, aby ľudia vedeli, o čo ide, ako sa majú správať a čo majú robiť, a tým presviedčať ďalších okolo seba. Ak bude dosť silná podpora, tak som presvedčený, že zamestnávateľ bude ochotný aj cúvnuť, lebo zamestnávateľ dáva toľko, koľko chce, nie toľko, koľko musí. A keď my chceme viac a máme na to aj ekonomické argumenty, tak musia prísť ľudia a dosiahneme lepší efekt,“ uviedol Machyna.

V Poprade sa protestovalo proti nízkym mzdám. Snímka: rov

Platy na východe sú nižšie

Podľa člena predsedníctva Odborového zväzu Kovo Jozefa Balicu milión zamestnancov na Slovensku poberá čistú mzdu nižšiu ako 604 eur. „Zhruba pol milióna Slovákov má mzdu nižšiu ako 409 eur v čistom. Platy na východe Slovenska sú ešte nižšie, 50 percent zamestnancov na východe Slovenska poberá čistú mzdu nižšiu ako 560 eur, štvrtina z nich má mzdu nižšiu ako 424 eur v čistom.“ V okrese Poprad sa priemerná hrubá mzda pohybuje vo výške okolo 900 eur. V čistom je to približne 685 eur. V susednom okrese Kežmarok je táto suma ešte nižšia. Podľa Balicu niektorí zamestnávatelia z regiónu odrádzali ľudí od účasti na protestnom zhromaždení v Poprade. Podľa neho niektorým zamestnancom nariadili nadčasy, aby sa nemohli zúčastniť protestného zhromaždenia. Účastníci protestu tu podľa Machynu boli v čase osobného voľna.

Rastislav Ovšonka