Tatry majú ďalšie dve obete

Štvrtok 31. august sa stal osudným pre turistu, ktorý sa rozhodol vystúpiť na Huncovský štít. V sobotu zahynul Slovák počas výstupu na Rysy.

Horská záchranná služba. Snímka: red

V ten deň popoludní prijala Horská záchranná služba oznam o páde človeka z Huncovského štítu smerom do Huncovskej doliny vo Vysokých Tatrách. „Pre urýchlenie záchrannej akcie bola o súčinnosť požiadaná posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby z Popradu, ktorá z heliportu v Starom Smokovci vzala na palubu vrtuľníka  záchranára Horskej záchrannej služby,“ informovala HZS na svojej webovej stránke. Podľa ich slov po prílete do oblasti bol na miesto nehody spustený záchranár HZS aj lekár VZZS. Tí však už len mohli konštatovať, že muž, ktorý spadol približne 200 metrov, utrpel zranenia nezlučiteľné so životom. „Telesné pozostatky nebohého muža boli nabalené a transportované do  Starého Smokovca, kde boli odovzdané polícii a obhliadajúcemu lekárovi,“ informuje ďalej HZS. Podľa riaditeľa Horskej záchrannej služby Jozefa Janigu je obeťou 49-ročný Čech. V médiách sa objavili informácie, že turista bol oblečený neprimerane do vysokohorského terénu. „Isté je, že na tomto mieste nemal tento turista čo robiť. Na Huncovský štít nevedie žiadny značený chodník. Turista sa nachádzal v exponovanom teréne smerom do Huncovskej kotlinky, kde sa pravdepodobne pošmykol a spadol,“ povedal J. Janiga. Huncovský štít meria 2 352 metrov a nachádza sa na konci krátkeho bočného juhovýchodného hrebeňa Kežmarského štítu, Huncovským sedlom oddelený od Malého Kežmarského hrbu  nad Skalnatou dolinou.       

Televízia JOJ zároveň informovala, že v sobotu sa tragicky skončila túra 50-ročného Drahoslava z Brezna. Ten nešťastne spadol do poľskej časti Tatier. Záchranári z poľského Zakopaného už mohli len konštatovať, že pri páde utrpel zranenia nezlučiteľné so životom.