Vlastná trať dala Jánovi Kočišovi zabrať, ale doma aj tak zvíťazil

V Strážach sa v nedeľu 3. kolom uzavrel cyklotrialový Slovenský pohár.

Najväčšou hviezdou pretekov bol domáci Ján Kočiš. (Snímka: mik)

Po minuloročných majstrovstvách Slovenska sa tak pod Tatrami pretekári zišli na iný vrchol domácich podujatí. Priestor opäť dostali aj najmenšie deti na odrážadlách, čo má za účel prilákať ich k cyklistike.

Možno aj z tohto dievčatka raz bude cyklistka. (Snímka: mik)

Súťažilo sa však aj seriózne v siedmich kategóriách. Promensa (do 8 rokov) vyhral Tomáš Fenčák z domáceho 3AL Poprad pred Poliakmi Mikolajom Woznikom a Janom Szalagom z Ochotnice. Lučenčan Michal Nagy zvíťazil v Poussin (8 – 9 rokov), druhý skončil Poliak Adam Szalaga a tretí Peter Ofúkaný z CTK Záriečie. Jeho oddielový kolega Jakub Mudrák si prvenstvo pripísal v Benjamin (11 – 12 rokov), druhé miesto obsadil Marek Nagy z Lučenca a Poliak Michal Letowski tretie. V Minime (13 – 14 rokov) mal najmenej trestných bodov Andrej Galovič z Rudiny pred Záriečanmi Jakubom Mudrákom a Sebastiánom Sieklikom. Hobby (od 15 rokov) patrilo len domácim. Prvý bol Tomáš Schmidt, druhý Vladimír Alexa a tretí Maroš Pataky. Najvyrovnanejšou kategóriou bola Senior (od 15 rokov), kde Poliak Bartek Hajduk zdolal Jána Hulíka z Rudiny iba vďaka lepšiemu času. Len o dva trestné body viac mal tretí Tomáš Janík z Popradu.

Tento náročný skok zvládol len Samuel Hlavatý. (Snímka: mik)

Hlavná Elite kategória tentoraz neuzatvárala po­dujatie, ale pre pracovné povinnosti domácej hviezdy Jána Kočiša štartovala už dopoludnia. Zúčastnili sa jej však iba štyria pretekári. Vyhral práve Kočiš, druhé miesto postačilo Samuelovi Hlavatému z Rudiny na celkový triumf v Slovenskom pohári, tretiu priečku obsadila poľská legenda Karol Serwin a Martin Behro zo Záriečia nedokázal prejsť ani jednu sekciu.

Zľava: Štefan Pčola, Samuel Hlavatý (2. miesto), Ján Kočiš (1. miesto) a Karol Serwin (3. miesto) (Snímka: mik)

„Priznám sa, že keď som tú trať jazdil každý deň, moja kondička bola ďaleko lepšia. Aj teraz som sekcie staval po pamäti, ako sa zhruba jazdí. Úroveň je na slovenské pomery dosť vysoká a sám tomu nestíham. Poľský jazdec sa tu aj zranil, ale je to predsa eliťácka trať na svetové pomery. Mám radosť, že je taká, aká je aj napriek tomu, že sám s ňou mám problémy. Je však domáca a poznám ju po pamäti. Chalani by si nedovolili frflať, lebo si vážia každé preteky. Vraveli, že je to síce ťažké, ale aspoň dobrý tréning. Sám sa čudujem víťazstvu, ale je to predsa len domáca trať a aj jej stavba bola na mne, no neprispôsoboval som ju sebe. Naopak, viac skokov bolo do mojej opačnej strany. Pre mňa to však bol boj samého so sebou a kondičkou. Ďakujem organizátorke Janke Kucovej, ktorá prispôsobila štart kategórie Elite kvôli mne a mojím pracovným povinnostiam,“ povedal vyčerpaný Popradčan Kočiš.

Uspeje Kočiš aj na ďalekom východe? (Snímka: mik)

Po úspešných pretekoch Kočiš poodhalil svoje ďalšie pretekárske plány: „Už asi mesiac sa snažím plnohodnotne trénovať, pretože v novembri chcem ísť na majstrovstvá sveta do Číny, tak aby som tam nešiel na výlet a aby sa mi tam podarilo aj niečo prejsť. Dva roky som nepretekal, takže som sa zdržoval aj svetových podujatí. Ak som bol so špičkovými jazdcami, tak to bolo formou šou. Pocestujeme tam asi len traja reprezentanti. Ja ako eliťák, Samo Hlavatý ako najlepší junior, kde je asi najväčším želiezkom v ohni a dúfam, že sa mu podarí medaila. A ide ešte jeho sestra Erika.“