Východ rozbieha cenu princa Philipa, slovenskou absolventkou je aj „marsonautka“

Kto má v životopise Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu, má na pohovoroch veľké plus.

Cenu princa Philipa si prevzali aj gymnazisti z Levoče. Snímka: jat

Do programu sa zapojili aj žiaci z Levoče a Spišského Štvrtku. Musia rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľníci najmenej šesť mesiacov a zvládnuť dobrodružnú expedíciu. Toto všetko si na svoje plecia berie ročne 1,3 milióna mladých ľudí vo veku od 14 do 24 rokov v 140 krajinách po celom svete. Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu pred 60 rokmi založil princ Philip, manžel britskej kráľovnej a dodnes je patrónom tejto ceny. Tento rok sa do programu zapojilo aj 1 400 Slovákov. Medzi nimi aj žiaci z Gymnázia Františka Assiského v Levoči a Základnej školy v Spišskom Štvrtku. Do programu sa môžu slovenské školy prihlásiť ešte do konca septembra.

Vybrali sa na ukrajinskú hranicu

Mladí východniari si prestížne ocenenie britskej kráľovskej rodiny prevzali uplynulý štvrtok v Dvorane Evanjelického kolégia v Prešove. Lukáš Bajtoš z levočského gymnázia začal tancovať vo folklórnom súbore Levočan, posilňoval s vlastnou váhou a „dobrovoľníčil“ v kostole a na fare. „S cvičením som sa musel viac premôcť, ale zase do súboru ma ťahal kamarát, tam to bolo jednoduchšie. Začal som sa viac zaujímať o iných a to, čo sa deje okolo mňa,“ povedal Lukáš Bajtoš.

Lukáš Bajtoš si prevzal cenu princa Philipa. Sníma: jat

Ďalší žiaci z nášho regiónu sa učili španielčinu, hru na gitare, pomáhali v mládežníckych organizáciách, domovoch seniorov, doučovali spolužiakov alebo sa venovali deťom s postihnutím. Gymnazistka Ema písala blog v anglickom jazyku, Filip zo Spišského Štvrtku sa venoval chemickým pokusom. Podľa koordinátorky programu z Levoče Natálie Bajtošovej sa študenti naučili, že vytrvalosť je pre program základ. „Najväčší stres bola pre mňa dobrodružná expedícia, kde boli študenti sami. Vybrali sa na ukrajinskú hranicu do Uble a skúmali jazero Beňatina,“ povedala Natália Bajtošová.

Bod navyše

U nás na východnom Slovensku je program zatiaľ v plienkach a má za sebou prvý školský rok. Bohatú tradíciu má najmä v anglosaských krajinách, kde už absolventi programu stihli „vyrásť“ neraz aj do riadiacich funkcií firiem. „Mladí na sebe tvrdo pracujú a sú kontrolovaní tímom odborníkov, ktorí sú pre tento program certifikovaní. Keď ku mne príde na pohovor uchádzač, ktorý má kurz pod dohľadom odborníkov, viem, že dokáže rozvíjať svoje osobnostné danosti. V zahraničí má program veľkú váhu,“ povedal pre Podtatranské noviny riaditeľ spoločnosti KPMG a predseda správnej rady Karpatskej nadácie, ktorá je na východe hlavným partnerom programu, Popradčan Rastislav Puchala.

Firmy si absolventov Medzinárodnej ceny princa Philipa vážia. Snímka: jat

Majú aj „marsonautku“

Všetci títo Slováci si prevzali cenu na bronzovej úrovni. „Máme aj slovenskú zlatú absolventku. Michaela Musilová študovala na prestížnych zahraničných univerzitách, pracovala pre NASA. Minulý rok sa vrátila na Slovensko a venuje sa výskumu kozmonautiky na Slovensku,“ povedal riaditeľ národnej kancelárie medzinárodnej ceny Marián Zachar. Michaela Musilová bola tiež súčasťou prvej britskej posádky „marsonautov“ počas simulovanej misie na marťanskej púštnej výskumnej stanici v Amerike. V súčasnosti predsedá Slovenskej organizácii pre vesmírne aktivity, je konzultantkou pre zahraničné firmy, napríklad Mission Control Space Services a hosťuje ako profesorka STU.

Jana Tomalová