Zamagurie sa stáva singletrackovým rajom

Za posledné dva roky vyrástol v Lechnici najväčší singletrails rezort na Slovensku.

Singletracky v Lechnici s výhľadmi na tri koruny. Snímka: archív obce Lechnica

Splav na pltiach, prechádzka okolo Dunajca či návšteva Kláštora kartuziánov už nie sú jedinými atrakciami Pienin. Singletrails Lechnica bola podľa starostu obce Jozefa Musalu dobrá myšlienka partie ľudí, ktorí chceli niečo zmeniť v „zabudnutej dedine“ v ináč turisticky hojne navštevovanom kúte Slovenska. „Pred troma rokmi, keď som začínal so starostovaním, tak o Lechnici vedel len málokto na Slovensku, no a dnes sa o našej obci a cyklochodníkoch píše vo Švédsku, Luxembursku či v Amerike,“ povedal o projekte starosta obce, ktorá má len necelých 240 obyvateľov. Aj vďaka novej atrakcii stúpa návštevnosť obce, čo znamená aj prílev financií pre poskytovateľov služieb a tvorbu nových pracovných miest. „Verím, že nielen mojou snahou, ale aj snahou našich obyvateľov sa bude tento náš rezort ďalej rozvíjať a pribudnú nové trasy. Potrebné je aj zázemie, ktoré chceme realizovať v najbližších rokoch. Máme nádhernú prírodu a výhľady, ktoré chceme odkryť verejnosti. Cyklistika je na výraznom vzostupe a tiež je to najmenej nákladný projekt oproti iným turistickym atrakciam ako je vlek či vyhliadková veža,“ dodal starosta.

Z výstavby singletrackových tratí v Lechnici. Snímka: archív obce Lechnica

Trate budú pribúdať aj v budúcom roku

Prvú trať s dĺžkou deväť kilometrov s názvom Griftof vybudovali v roku 2016. Druhá, oveľa technickejšia trať, s dlžkou päť kilometrov s názvom Špica pribudla tohto roku. Názvy tratí sú odvodené od najvyšších vrcholov, cez ktoré tieto trasy prechádzajú. Trasy môžu využiť aj peší turisti. Turista, ktorý chce absolvovať obidva okruhy, musí prejsť približne 18 kilometrov. „Trate sme kopali ručne. Financie na pracovníkov sa nám podarilo získať vlani aj tohto roku z dotácie z úradu práce. Inak celé financovanie výstavby zabezpečila obec z vlastných zdrojov. Chceli sme efektívne využiť vybratú daň z ubytovania na ďalší rozvoj turizmu. Výstavba obidvoch tratí stála obec počas dvoch rokov približne desaťtisíc eur,“ uviedol starosta. O tom, že projekt singletrackových tratí prináša efekt do obecnej kasy, svedčí podľa starostu vývoj počtu prenocovaní za ostatné roky. Kým v roku 2014 mali v obci niečo pod šesťtisíc prenocovaní, v roku 2016 to už bolo viac ako 11 200 prenocovaní. „V neposlednom rade neúnavne pracujeme na výraznej propagácii obce. Strategický cieľ do roku 2018 je vybudovanie približne dvadsať kilometrov cyklochodníkov s tým, že ak by cyklista chcel prejsť všetky trate, musí absolvovať minimálne 30-kilometrové jazdy,“ dodal starosta.

Kráľ lechnických trailov 2017 Ján Halik. Snímka: archív obce Lechnica

Kráľom lechnických trailov sa stal Ján Halik

Nový singletrackový areál v Lechnici už má za sebou aj prvé preteky. Prvý septembrový víkend sa na nových tratiach uskutočnil nultý ročník Lechnica MTB Tour 2017. V disciplíne Cross country s hromadným štartom súťažilo 19 súťažiacich a v disciplíne Enduro štartovalo 29 pretekárov. Súťažiaci, ktorí sa zúčastnili obidvoch disciplín, zároveň súťažili o titul Kráľa lechnických trailov 2017. V kategórii chlapcov do 16 rokov zvíťazil v disciplíne Enduro aj Cross country Jozef Sičár zo Spišských Hanušoviec. V ženskej kategórii dominovala v obidvoch disciplínach Dominika Doláková z Prešova. V kategórii mužov vyhral disciplínu Enduro Róbert Roľko zo Starej Ľubovne, disciplínu Cross country ovládol Popradčan Ján Halik, ktorý sa najlepším sumárnym časom zároveň stal Kráľom lechnických trailov 2017.

Rastislav Ovšonka