Zimmermann obhájil kráľovský titul v bežeckej sérii

Na Deň ústavy napísal svoj tretí ročník Podtatranský polmaratón.

Podtatranský polmaratón napísal svoj 3. ročník. (Snímka: mik)

Májový City Trail – Starý Smokovec, júnový Night Run – Štrbské Pleso a v júli Malý štrbský maratón i Memoriál Jána Stilla v Novej Lesnej boli súčasťou 3. ročníka Tatry v pohybe Prestige Tour. S touto bežeckou sériou vznikol aj Podtatranský polmaratón, ktorý ju už tradične 1. septembra ukončuje a ani uplynulý piatok nebol výnimkou. Podujatie sústredené na Námestí sv. Egídia má aj svoje sprievodné akcie a deti mohli pretekať na Behu budúcich prvákov a staršie mali pripravenú 2,1 km dlhú trať. Mesto Poprad spestrilo deň rodinnou pohybovou súťažou Mama, tato športujte s nami. Podtatranský polmaratón je však hlavne o troch disciplínach, resp. tratiach.

Súťaže Mama, tato športujte s nami sa zúčastnil aj bežec Jozef Dubašák s rodinou. (Snímka: mik)

Orolin zdolal Dubašáka

Primátorská desiatka previedla bežcov z námestia cez cyklistický chodník a obrátku v Spišskej Teplici naspäť a v čase 34:30 min bol v cieli prvý Pavol Orolin zo Spišského Bystrého: „Počasie tu býva každý rok teplejšie, ale som spokojný. Išiel som si zlepšiť čas z minulého roku, čo mi aj vyšlo. Na trati som sa od začiatku dostal do popredia, po odbočku som sa držal s Majom Zimmermannom a potom som už išiel sám.“ Minuloročné prvenstvo teda neobhájil v absolútnom poradí druhý Popradčan Jozef Dubašák: „Beh bol krásny. S Paľom sme si akurát vymenili pozície. Minulý rok som zvíťazil, on bol za mnou, no teraz mi to vrátil aj s úrokmi. Je to doma, takže sa stále budem snažiť zúčastniť sa a ukázať sa pred domácimi divákmi. Sezóna síce nebola taká, ako by som si prial, ale toto druhé miesto potešilo.“ Tretí do cieľa dobehol Štefan Bachratý z Davorin.sk.

Pavol Orolin si zlepšil čas a zdolal aj Dubašáka. (Snímka: mik)

Najrýchlejšou ženou bola v čase 39:13 min Romana Komrňanská: „Som z Trnavy, takže trať nepoznám, ale bola príjemná a aj diváci povzbudzovali. Ďakujem za výbornú organizáciu. Som na sústredení na Štrbskom plese, takže mi to vyhovovalo a zišla som dole, veď prečo nepodporiť takúto akciu. Pripravujem sa na polmaratón vo Viedni, takže nadmorská výška na Plese je pre nás zo západu ideálna zmena.“ Druhá v absolútnom poradí skončila juniorka Kristína Špitková z Kežmarku a tretia Popradčanka Barbora Lučivjanská. Primátorská desiatka opäť prilákala aj basketbalové kluby BAM Poprad či Iskru Svit. „Berieme to už ako tradičné spestrenie letnej prípravy, je to pre nás zaujímavé. Nie je úplnou maličkosťou odbehnúť 10 km, takže netlačíme na pílu a každý si ide svoje tempo. Po tvrdých tréningoch to je skôr regeneračné vybehanie. Chlapci sú dobre pripravení a nemali problém, aby prišli pred trénerom. Hrubá kondičná príprava sa však už chýli ku koncu a skôr už budeme ladiť formu v zápasoch,“ ozrejmil tréner svitských „medveďov“ Michal Madzin, ktorý si desiatku odbehol aj sám.

Zabehať si prišli aj popradské basketbalistky. (Snímka: mik)

Víťaz a dlho nik

Vlastnú 10 km dlhú trať zo Svitu do Popradu mali nordic walkeri, medzi ktorými triumfoval v čase 51:33 min Viktor Lapšanský zo Starej Ľubovne: „Väčšinou bývajú naše preteky za bežcami, čo býva niekedy o držku. Potrebujeme určitú vzdialenosť pre paličky a keď ideme spolu, tak to býva problém. Vítam, že sa išlo oproti a je to jediné podujatie, kde som také niečo zažil. Máme tu svoju slobodu. Prakticky od začiatku som sa dostal dopredu a zastavil ma až cieľ. Neviem, čo sa stalo, je horúco, takže možno ostatných vyčerpalo teplo. Ja som si išiel svojím tempom, dodržiaval techniku a som spokojný.“ Až po 15 minútach sa v cieli objavila skupinka jeho prenasledovateľov s paličkami. Druhú priečku obsadil Jozef Šoltés z Rokycian. Bok po boku prišiel tretí Vlastimil Papež (Tatranskí otužilci) s najrýchlejšou ženou Jiřinou Šerfelovou zo Štrby. Druhá v absolútnom poradí žien skončila Simona Šimová z Lučenca a tretia Urszula Lapšanská zo Starej Ľubovne.

Viktor Lapšanský rozdrvil konkurenciu. (Snímka: mik)

Triumfy favoritov

Trať 21-kilometrového Podtatranského polmaratónu smerovala z námestia po cyklistickom chodníku do Svitu, tam sa bežci otočili, no pri návrate ešte navyše navštívili aj Spišskú Teplicu. Hneď po štarte si Marián Zimmermann vypracoval náskok aj pred „desiatkármi“ a v čase 1.14:52 h obhájil minuloročné víťazstvo. „Prvý kilometer som šiel trošku rýchlejšie, takže som potom radšej upravil tempo a spomalil. V Poprade bolo všetky tri ročníky veľké teplo, ale pri prvom bolo najteplejšie,“ vyjadril sa úspešný Kluknavčan. Druhý dobehol Rostislav Pukl z Brna a tretí popradský rodák a olympionik v triatlone Pavel Šimko. Medzi ženami opäť nenašla konkurentku s časom 1.27:19 h Tatranka žijúca v Brne Patrícia Puklová: „Bolo veľmi teplo a už okolo 15. kilometra som vedela, že na osobný rekord to nebude. Navyše som si polmaratón bežala vlastne sama a až v Spišskej Teplici mi pri kríze trošku pomohol jeden chalan.“ Po necelých 10 minútach dobehla Zuzana Gejdošová zo Štrby a tretie miesto obsadila Mária Sendecká (Intersport Galfy).

Kluknavčan Zimmermann vyhral spôsobom štart-cieľ. (Snímka: mik)

Zimmermann kontra Orolin

Po štyroch pretekoch Tatry v pohybe Prestige Tour delilo priebežného lídra Zimmermanna od Orolina iba päť bodov. Mladší z rivalov však do priameho súboja v piatok ani nešiel. Síce desiatku vyhral, no za to získal „len“ 400 bodov a už v cieli vedel, že na titul bežeckého kráľa nedosiahne. „Tento ročník bol opäť o niečo lepší. Behy boli veľmi dobré a zaujímavé. Novinkou bol 16-kilometrový City Trail, ktorý bol hneď prvý. Malý štrbský maratón bol pre mňa celkom dobrý. Tento rok som si splnil všetko, čo som mal. Je z toho druhé miesto a som maximálne spokojný,“ opísal svoje dojmy Orolin, ktorý je historicky prvým bežeckým kráľom Tatier. Série v rokoch 2016 a teraz aj 2017 však ovládol Kluknavčan Marián Zimmermann: „Tento ročník to bolo dosť tesné. Paľo Orolin teraz šiel len desiatku, no keby šiel polmaratón, rozhodovalo by sa práve tu. Z kratšej trate však mal automaticky menej bodov, ale blahoželám mu k víťazstvu. Každý z týchto tatranských behov má svoje čaro a je niečím špecifický. Spokojný som hlavne s Memoriálom Jána Stilla, ktorý som minulý rok prepálil. Teraz som ho síce tiež nevyhral, ale išlo sa mi lepšie a som spokojnejší hlavne po taktickej stránke. Dosť ťažký bol prvý City Trail, kde ma Paľo asi tri kilometre pred cieľom obehol. Bol tam zbeh, takže som očakával, že to už bude v pohode, ale on je práve v tomto veľmi silný – zbehy v teréne. Tam mi vypálil rybník.“ Tretie miesto v celkovom poradí série patrí Popradčanovi Tomášovi Repkovi.

Štyri štarty na Tatry v pohybe Prestige Tour Puklová pretavila do štyroch triumfov. (Snímka: mik)

Hegemónia Puklovej

Pri určovaní konečného poradia Tatry v pohybe Prestige Tour sa športovcom po piatich pretekoch škrtá najhorší z výsledkov, takže vďaka štyrom triumfom si Patrícia Puklová mohla na jednoznačný titul kráľovnej dovoliť vynechať Malý štrbský maratón. „Počas prvého ročníka som bola tehotná, minulý rok sa mi nepodarilo zúčastniť sa všetkých pretekov a až teraz si užívam víťazstvo na domácich tratiach. Najlepšie sa mi bežal Night Run na Štrbskom Plese, ale veľmi pekný bol aj City Trail. Obľubujem aj Memoriál Jána Stilla, no ten je veľmi ťažký. Dúfam, že dievčatá vidia nejaký vzor, budú trénovať a do budúcej sezóny mi pribudnú súperky,“ povedala Puklová, ktorá v celkovom poradí za sebou nechala minuloročnú víťazku Zuzanu Gejdošovú a tretiu Danicu Božovú zo Svitu.

Bežeckí králi Tatier pre rok 2017 – Marián Zimmermann a Patrícia Puklová. (Snímka: mik)

Slová organizátorky

Aspoň jedného z podujatí bežeckej série sa zúčastnilo vyše 1 100 pretekárov, čo teší aj členku organizačného tímu Vieru Halasovú: „Tento rok bol veľmi úspešný. Séria si získava čoraz viac priaznivcov a sme radi, že k nám prišli aj bežci asi z 15-16 krajín vrátane Austrálie či Ameriky. Zaujímavé je to aj pre nás organizátorov, ale určite aj pre rozvoj cestovného ruchu. Pretekárov určite láka aj zisk titulu bežeckého kráľa a kráľovnej Tatier, čo je pre našincov motivujúci faktor. Zahraniční nemôžu, samozrejme, chodiť na všetky preteky, ale sme radi, že sa zúčastňujú aspoň niektorých a tešia sa, že si môžu zabehať v takomto nádhernom prostredí. Konkrétne plány pre budúci ročník ešte nemáme, ale chceli by sme to zachovať minimálne v takomto rozsahu. Ide o zaujímavú kombináciu behov i lokalít a jednoznačnú propagáciu celého podtatranského regiónu.“