Bude sa spomínať na obete hôr

Pietna spomienka už v sobotu

Už tento víkend sa uskutoční pietna spomienka na obete hôr na Symbolickom cintoríne vo Vysokých Tatrách. Zraz účastníkov bude v sobotu 21. októbra o 10.00 h pri Chate pri Popradskom plese. Spoločný odchod od chaty bude o pol hodinu neskôr. Pietna spomienka priamo na Symbolickom cintoríne sa začne o 11.00 h. Súčasťou podujatia bude aj svätá omša za obete hôr. Na Symbolickom cintoríne pod Ostrvou je momentálne 373 tabuliek s menami takmer 500 obetí.

Pietna spomienka na Symbolickom cintoríne. Snímka: MP

V Múzeu TANAP-u sa upratuje

Od piatku 13. októbra je zatvorené Múzeum Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici. Dôvodom sú upratovacie a modernizačné práce, ktoré každý rok robia pracovníci Výskumnej stanice a Múzea Štátnych lesov TANAP-u. Upratovanie v múzeu sa skončí 29. októbra. Pre verejnosť bude múzeum opäť otvorené v pondelok 30. októbra. Dovtedy dokončia aj medvedí brloh, ktorého súčasťou bude i vypreparované medvieďa. Hotový by mal byť aj jaskynný systém, ktorý predstaví podzemnú biotu.

Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici. Snímka: rov

Chystá sa hospodárske fórum

V spišskonovoveskej Redute sa v stredu 18. októbra uskutoční už XVI. Slovensko-poľské hospodárske fórum. Začiatok podujatia je o 9.00 h. Hospodárske fórum je každoročne určené subjektom a odborníkom pôsobiacim v rôznych oblastiach. Prispieva k rozvoju hospodárskych vzťahov medzi Slovenskom a Poľskom a je jedným z vrcholov slovensko-poľských hospodárskych vzťahov. Na fóre sa diskutuje okrem aktuálnych hospodárskych vzťahoch najmä o cestovnom ruchu, doprave a regionálnom rozvoji.

Pokračuje natáčanie Perinbaby 2

V polovici novembra má v Kežmarku pokračovať nakrúcanie filmu Perinbaba 2. Natáčanie ďalších scén sa pripravuje v drevenom artikulárnom kostole. Nakrúcať by sa mala svadba Jakubkovho syna, ale aj niektoré scény v uliciach mesta. Dokopy 40 komparzistov si opäť bude môcť zahrať svoju malú rolu. Detaily okolo natáčania si prišiel minulý týždeň dohodnúť režisér filmu Juraj Jakubisko. Ten plánuje premiéru novej rozprávky práve v Kežmarku. Presný termín premiéry zatiaľ nie je známy.

Komparzistka sa medzi klapkami „natancovala“, kým bol režisér spokojný. Snímka: jat

 

Učitelia sa učili novým technológiám

Viac ako 50 učiteľov sa minulý týždeň zúčastnilo na štvrtom ročníku konferencie Vzdelávame pre budúcnosť, ktorá sa prvýkrát konala v Poprade na Základnej škole s materskou školou na Francisciho ulici. Prostredníctvom workshopov a interaktívnych prednášok si mohli učitelia vyskúšať viaceré nové technológie, ktoré im majú pomôcť zatraktívniť a zmodernizovať vyučovanie pre žiakov. Úlohou a cieľom týchto stretnutí je pomôcť nájsť učiteľom to najvhodnejšie pre ich školu a ich vyučovací proces.

Vybavia vás v Klientskom centre

Od pondelka 16. októbra vybavuje Okresný úrad Poprad všetky podania v nových priestoroch Klientskeho centra, ktoré sa nachádza priamo v budove Okresného úradu Poprad na Nábreží Jána Pavla II. 16 v Poprade. Na tejto adrese nájdu ľudia aj odbory, ktoré doteraz sídlili na Partizánskej ulici, a to odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií a odbor starostlivosti o životné prostredie.

Okresný úrad v Poprade. Ilustračná snímka: rov

Turista mal psychické problémy

V nedeľu podvečer zasahovali horskí záchranári na Téryho chate vo Vysokých Tatrách. Pomoc tu potreboval 45-ročný Slovák, ktorý mal vážne psychické problémy. Po konzultácií s lekárom odišli na chatu dvaja záchranári. Ďalšia skupina odišla na Zamkovského chatu pre prípad, ak by bolo potrebné turistu transportovať na nosidlách. Pacient po podaní upokojujúcich liekov zostúpil za asistencie záchranárov na Hrebienok, kde ho prevzala za asistencie polície posádka RZP. Akcia skončila až po polnoci.

Mesto získalo terénnych pracovníkov

Mesto Poprad začalo s výkonom terénnej sociálnej práce v rámci Národného projektu Terénna sociálna práca a terénna práca v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít, ktorý je financovaný z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu. V rámci projektu vznikli tri pozície terénneho sociálneho pracovníka a tri pozície terénneho pracovníka. Výkon terénnej sociálnej práce potrvá do konca októbra 2019.

Chystajú výstavbu bytov

Spišská Belá pripravuje výstavbu mestských nájomných bytov. Medzi žiadateľmi je záujem najmä o jedno- a dvojizbové byty. Nová lokalita s mestskými bytmi by mala vzniknúť pri Belianskych kúpeľoch. Podľa schválenej štúdie sa v prvej etape pripravuje výstavba štyroch bytových domov, v každom z nich po sedem bytov. Snahou mesta je, aby sa stavali menšie bytové domy s menším počtom bytov. Navrhnutá lokalita umožňuje do budúcnosti výstavbu ďalších domov smerom až k mestskej časti Strážky.

Električky dočasne nahradili autobusy. Snímka: rov

Výluka električiek pokračuje

Do stredy 18. októbra od 8.00 do 14.00 h potrvá výluka dopravy na tratiach Tatranskej elektrickej železnice medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou. Električky v tom čase nahradia autobusy, ktoré budú zastavovať v Starom Smokovci na hlavnej autobusovej stanici, na autobusových zastávkach na Peknej vyhliadke, v Hornom Smokovci, Tatranskej Lesnej, Starej Lesnej a na parkovisku vedľa železničnej stanice v Tatranskej Lomnici.