Budú monitorovať ovzdušie, hokejbal čaká rozuzlenie už čoskoro

Uplynulý štvrtok rokovalo mestské zastupiteľstvo. Kežmarok sa opäť púšťa aj do projektu vínnej cesty.

Ilustračná snímka. Snímka: Andrea Jurčáková

O  vínnej ceste sme vás informovali už v auguste minulého roku, mesto však v projekte úspešné nebolo. Článok si môžete prečítať tu.

Druhý pokus

„Ideme sa do toho znova pustiť. Dopracovali sme projekt podľa požiadaviek riadiaceho orgánu a podávame ho s mestom Limanowa nanovo. Bude to vínna cesta, ktorá bude spájať Kežmarok a Limanowu. Je tam aj návrh rozšíriť ju o Hniezdne a na poľskej strane je veľa miest, ktoré súvisia s vínnou cestou, alebo sa v týchto miestach vyrába buď víno alebo iný alkohol,“ povedal primátor Kežmarku Ján Ferenčák. Mesto plánuje zrekonštruovať dom na Hradnom námestí, obnoviť pivnice so sudmi s vínom a organizovať ochutnávky vín. Okrem toho projekt počíta aj s expozíciou o vínnej ceste, cyklovýletmi či historickým jarmokom. Dom s vínnou pivnicou leží na Historicko-kultúrno-prírodnej ceste okolo Tatier.

Ilustračná snímka: rov

Ovzdušie budú monitorovať

Poslanci dali zelenú aj projektu na autonómny varovný systém s monitoringom a plánom protipovodňovej ochrany pre mesto. „Systém by mal byť komplexný, to znamená od meraní výšky vodných hladín až po monitorovanie kvality ovzdušia, znečistenia ovzdušia, pevných častíc oxidu uhličitého, čo nám bude signalizovať aj hustotu premávky v rôznych časových úsekoch,“ povedal Ferenčák. Okrem toho vybudujú v Kežmarku aj meteostanicu s dátovými centrami, ktoré by mali zhromažďovať všetky údaje. Tie by si mali obyvatelia pozrieť na dostupných stránkach a prostredníctvom mobilných aplikácií. Občania tak majú získať kompletný prehľad o kvalite ovzdušia a záťaži prostredia. V meste vybudujú aj rozhlas, ktorý bude súčasťou varovných systémov. Rozpočet sa zatiaľ vyšplhal na takmer pol milióna eur, presnú sumu budú na radnici vedieť povedať po dopracovaní projektových zámerov. Poslanci vo štvrtok schválili 25-tisíc eur na spolufinancovanie projektu, podstatná časť peňazí pôjde z externých zdrojov.

Ilustračná snímka: mik

Extraliga stále bez riešenia

Výkonný výbor Slovenskej hokejbalovej únie oznámil družstvu MŠK Vippokerpro Kežmarok, že už neschváli preloženie stretnutí hokejbalovej extraligy mužov, pretože nedisponuje domácim ihriskom. Kežmarskí hokejbalisti musia do stredy 18. októbra nahlásiť adresu ihriska, na ktorom odohrajú svoje domáce zápasy. Situá­ciu sa nepodarilo vyriešiť ani počas zasadnutia mestského zastupiteľstva. Úrad verejného zdravotníctva zakázal hrať extraligové zápasy na ihrisku ZŠ Dr. Daniela Fischera a tento zákaz platí. Konštruktívne riešenie nepadlo, viacerí mestskí poslanci sa vyjadrili, že je potrebné problém ešte riešiť.

Jana Tomalová