Chodník je len časťou veľkej investície v Bachledke

V Bachledovej doline v Ždiari pribudla nová atrakcia v podobe chodníka korunami stromov.

Chodník korunami stromov. Snímka: rov

Nachádza sa pri hornej stanici sedačkovej lanovky v stredisku Bachledka Ski & Sun v Ždiari. Dreveným chodníkom sa návštevník dostane miestami až do výšky 24 metrov, kde si môže zblízka pozrieť nielen vrcholce stromov, ale užívať aj zaujímavé výhľady na Belianske Tatry, Pieniny či Spišskú Maguru. Priamo z chodníka vidí aj okolitý les, kde môže pozorovať nielen zelené porasty, ale aj lokality postihnuté vetrovou a lykožrútovou kalamitou.

Chodník korunami stromov. Snímka: rov

Atrakcia pre pôžitkárov

„Hľadali sme spôsob, ako dotiahnuť turistov do Bachledky v lete. Zima je jasná, tá je o lyžovačke, ale leto také jasné nebolo. Asi každé lyžiarske stredisko rieši problém, ako prilákať ľudí do letiska a využiť lanovky, ktoré majú postavené. My sme už pár rokov mali postavený bikepark, ale ten je určený len pre úzku skupinu ľudí. K tomu pribudli menšie rodinné atrakcie pre každého. Hľadali sme niečo pre nenáročných turistov, pretože tí náročnejší majú veľké možnosti vo Vysokých Tatrách. Chodník korunami stromov sa nám videl ako ideálna možnosť pre takýchto pôžitkárov, ktorí chcú pekné výhľady, chcú niečo pekné vidieť, chcú sa trochu zabaviť, niečo zažiť a niečo nové sa dozvedieť,“ uviedla Martina Múdra zo strediska Bachledka Ski & Sun v Ždiari. Chodník je dlhý 1 234 metrov a ukončený je 32 metrov vysokou špirálovitou vyhliadkovou vežou, odkiaľ je v prípade dobrého počasia možné vidieť aj Babiu horu na Orave. Na vrchu veže je pochôdzna sieť. Na chodníku je niekoľko adrenalínových a edukačných zastávok, ktoré informujú turistov o miestnej prírode, lese a živote v ňom. Chodník bude otvorený celoročne, vrátane zimy, s výnimkou pár týždňov potrebných na údržbu. Súčasťou vyhliadkovej veže bude po dokončení aj suchý, 67 metrov dlhý tobogán.

Sedačkovú lanovku v Bachledovej doline vymenia za kabínkovú. Snímka: rov

Pribudne nová lanovka

Celková investícia do Chodníka korunami stromov predstavuje štyri milióny eur. Ide pritom len o súčasť väčšej investície, ktorú pripravuje stredisko Bachledka. Už tohto roku začali v stredisku prípravy na výstavbu novej kabínkovej desaťmiestnej lanovky, ktorá nahradí existujúcu trojsedačkovú lanovku. Na budúci rok plánujú pri vrcholovej stanici lanovky postaviť aj novú panoramatickú reštauráciu. Celková investícia v stredisku sa vyšplhá na približne desať miliónov eur. „Bude to jedna z najväčších investícií do cestovného ruchu v tomto a budúcom roku na Slovensku,“ uviedla Martina Múdra. Nová lanovka bude mať výrazne vyššiu kapacitu i prepravnú rýchlosť. Čas prepravy sa zvýši zo súčasných 25 minút na sedem minút. S demontážou starej lanovky začnú v stredisku hneď po skončení nadchádzajúcej zimnej sezóny. Novú lanovku plánujú otvoriť pred letnými prázdninami 2018. V rovnakom termíne chcú otvoriť aj novú reštauráciu.
Majiteľom strediska Bachledka Ski & Sun je bratislavská spoločnosť Immobau, ktorej jediným spoločníkom je iná bratislavská spoločnosť Ski Arena Ždiar. Spoločníkmi tejto firmy sú Kežmarčan Dušan Šiška, ktorý má v spoločnosti väčšinový podiel, a cyperská spoločnosť Endavour Holdings Limited. Prevádzkovateľom Chodníka korunami stromov je rovnomenná firma, ktorej spoločníkmi je Ski Arena Ždiar a česká spoločnosť Stezka korunami stromů. Tá vlastní väčšinový podiel.

Rastislav Ovšonka