Dohoda s hokejbalistami je na svete a Kežmarčania si konečne zahrali doma

Napriek tomu, že Hokejbalová extraliga odštartovala už začiatkom septembra, MŠK Vippokerpro Kežmarok stále nemal uzavretú zmluvu so ZŠ Dr. Daniela Fischera o prenájme ihriska. Keďže zišlo aj z dohody so Spišskou Belou, žlto-modrí odohrali sedem duelov na súperovej pôde, no minulý týždeň sa veci doriešili a cez víkend odohrali v Kežmarku dva zápasy.

Hokejbalisti už hrali tam, kde patria. (Snímka: mik)

„Hľadanie kompromisu bolo asi to najťažšie. Je však dôležité, aby zúčastnené strany plnili všetky body vzájomnej dohody. Ide nám o to, aby sa športovci mohli baviť športom a ľudia sa mohli prísť na zápasy pozrieť,“ povedal primátor Kežmarku Ján Ferenčák. Predložené budú dve zmluvy, a to medzi mestským športovým klubom a Základnou školou Dr. Daniela Fischera o prenájme ihriska a druhá o organizácii a prevzatí zodpovednosti za organizovanie zápasov a tréningového procesu medzi MŠK a občianskym združením Šport je cesta, ktoré zastrešuje hokejbal seniorov a mládeže v meste Kežmarok.

Milan Glevaňák si uvedomuje svoje povinnosti vyplývajúce z pôsobenia klubu na ZŠ Dr. Daniela Fischera. (Snímka: archív/mik)

Podmienky chcú dodržať

„Hlavnou podmienkou je byť zodpovedný, mať poriadok na ihrisku počas zápasu a po zápase vždy odovzdať hokejbalový areál v takej podobe, v akej ho budeme dostávať. Samozrejme, platí zákaz fajčenia a požívania alkoholických nápojov v celom areáli hokejbalového ihriska. Podmienkou je aj suchá toaleta pre divákov a fanúšikov a pohyb len vo vyznačených miestach. Tiež musíme mať viacčlennú usporiadateľskú službu, spĺňať licenčné podmienky hokejovej extraligy a mať doktora,“ ozrejmil štatutár hokejbalového klubu MŠK Vippokerpro Kežmarok Milan Glevaňák. Tréner Maroš Hric verí v pozitívny vývoj situácie: „Urobíme maximum, aby sme podmienky, ktoré nám sú dané, splnili na sto percent. Dúfam, že budeme všetci spolupracovať.“

Dohoda sa týka aj kežmarských detí. (Snímka: archív/mik)

Na ZŠ Dr. Daniela Fischera si zahrá aj mládež

Tréningy budú mať hokejbalisti do 15. decembra vo štvrtky v Spišskej Belej, kde im mesto umožnilo tímu využívať ihrisko aj so zázemím. V piatky budú trénovať na ihrisku na Základnej škole Dr. Danie­la Fischera. „Momentálne budeme pôsobiť a trénovať aspoň raz do týždňa v Kežmarku, takže sme veľmi radi a za to tiež ďakujeme pani riaditeľke ZŠ Dr. Danie­la Fischera,“ pokračoval Milan Glevaňák. Tréningový proces mládeže naďalej ostáva na Základnej škole Grundschule. Škola síce nemá hokejbalové ihrisko, ale mládež má priestor na tréning a v prípade nepriaznivého počasia sa hrá v telocvični. K dispozícii majú aj šatne a toalety. Domáce zápasy mládežníckych kategórií sa však budú hrať v areáli Základnej školy Dr. Daniela Fischera. „Chcel by som pozvať všetkých fanúšikov športu, aby prišli povzbudiť svojich hokejbalistov  a zároveň poprosiť o dodržiavanie pravidiel a športovú  kultúru v celom športovom areáli,“ vyzval Milan Glevaňák.

Jana TOMALOVÁ

V októbri a novembri nosia Kežmarčania dresy s ružovými prvkami, čím podporujú Ligu boja proti rakovine. (Snímka: mik)

Konečne hrali doma

Na Kežmarčanov čakala v sobotu veľká výzva, pretože hostili lídra extraligovej tabuľky z Vrútok. Najzaujímavejšia bola prvá tretina, v ktorej padli štyri góly. Po dvoch ubránených oslabeniach otvoril skóre po samostatnom úniku domáci kapitán Libor Teplický, no Rechtorík okamžite odpovedal a Čavajda poslal Vrútky do vedenia. Aj o vyrovnanie sa postaral Teplický, keď v presilovke prepálil Kalisa. Prudká strela sa ujala potom aj v predĺžení, kde o kežmarskom triumfe 3:2 pp rozhodol Denis Kundľa. „Sme radi, že sme sa konečne predstavili pred našimi divákmi. Vrútky neboli prvé zadarmo, hrali krásny hokejbal. Vynikajúco napádali, hrali organizovane. My sme boli zo začiatku trochu nervózni. Na oboch stranách prišli zbytočné fauly a rozhodli maličkosti. Rozhodujú však góly. Za stavu 2:2 sa išlo do predĺženia, kde sme hneď skórovali a získali extra bod,“ hodnotil brankár Kežmarku Milan Glevaňák.

Stretnutie s Považskou Bystricou ovplyvňoval aj dážď. (Snímka: mik)

Porážka v daždi

Zisk bodu pod Tatrami Vrútkam nestačil, aby si udržali pozíciu lídra. Po víťazstve nad Petržalkou sa na čelo dostala Považská Bystrica, ktorá bola nedeľným súperom Kežmarčanov. Upršaný zápas odštartovali dve neúspešné presilovky žlto-modrých, no v rovnovážnom počte zachytil vyhodenú loptičku Bednár, prihral Teplickému, ktorý rozjasal uzimených divákov. Potom však zobral osud stretnutia na svoju hokejku hosťujúci Jakub Rufati. Ešte v prvom dejstve pretavil početnú výhodu o dvoch hráčov na vyrovnanie a v závere inak vyrovnaného zápasu ďalšími dvoma gólmi zabezpečil Považskej Bystrici tri body za víťazstvo 1:3. „Podľa počasia som vedel, že to nebude hokejbal, ale boj, čo sa aj ukázalo. Chlapcom nemôžem uprieť snahu, ale s jedným gólom je ťažké vyhrať zápas. Netvrdím, že Považská Bystrica bola lepšia, ale určite účinnejšia. My sme si vypracovali množstvo šancí, ktoré sme nedokázali premeniť. Naopak, prvý gól sme si dali v podstate vlastný, druhý im padol ani neviem ako – mali viac šťastia,“ vyjadril sa tréner Kežmarku Maroš Hric.

Mužstvo opustili opory ako Oravec, Šlachtič či Dejneka, no kapitán Libor Teplický zotrval. (Snímka: mik)

Solídny štart do súťaže

Hokejbalisti spod Tatier majú za sebou nepríjemné obdobie. V lete opustili tím kľúčoví hráči – obrancovia Radovan Dejneka s Oskarom Šlachtičom a Kežmarok prišiel aj o dvoch útočníkov svetovej extratriedy. Patrika Svitanu zamestnáva hokej a srdciar Boris Oravec uprednostnil crossfit. Potom sa riešila otázka, kde a či vôbec bude MŠK hrávať extraligu, pretože klub sa nedohodol so ZŠ Dr. Daniela Fishera na využívaní ihriska. Napriek neistote však súťaž odštartoval sériou u súperov. „Na to, že sme prvých sedem kôl odohrali vonku, sme získali 14 bodov, čo je veľmi dobrá vizitka. Liga je opäť vyrovnaná, každé mužstvo vie hrať, je to aj o šťastí a o disciplíne. Na tej musíme ešte popracovať. Chceme zároveň zapájať mladých chlapcov. Tri päťky máme jasné, no na play-off by nám mohli prísť pomôcť hokejisti ako René Svitana, možno aj s bratom Patrikom, bratia Olejníkovci a občas hráva aj Filip Vašaš. Boli by sme radi, keby sa na jar vrátil  aj Boris Oravec, ktorý sa bol v sobotu na nás pozrieť. Keď raz miluje tento šport, bude ho milovať celý život,“ vyjadril sa prezident MŠK Vippokerpro Kežmarok Milan Glevaňák. Za tri mesiace už do kolektívu stihol zapadnúť aj nový tréner Maroš Hric: „Partia je vynikajúca, chlapci si navzájom pomáhajú. Bolo však na nich vidieť, že cestovanie za súpermi sa im už nepáči, no v zápasoch urobili pre víťazstvo maximum. Zatiaľ panuje spokojnosť, aj keď každý bod navyše by potešil.“ Extraligu v Kežmarku najbližšie uvidíte v nedeľu 12. novembra v dohrávke proti Martinu a v sobotu 18. novembra MŠK Vippokerpro privíta Pruské. Všetky zápasy sa začínajú o 13.30 h.

Michal KLEIN