Editorial: Po futbalovom týždni nemajú Slováci dôvod na radosť

V piatok som započul vetu v zmysle, že téma editoriálu je jasná – s narážkou na futbal. Pravdupovediac, aj ja som si to myslel. Kvalifikácia „dvadsaťjednotiek“ v popradskom NTC a zároveň záver kvalifikácie Á-čka. Jasné, som rád, že NTC začína slúžiť svojmu účelu – zápasom mládežníckych reprezentácií. Navyše, naši chalani do 21 rokov, tzv. „sokolíci“, patria už vlastne medzi tie dospelácke manšafty a navyše majú za sebou vydarený šampionát v Poľsku. Každý z chalanov už hrá „veľký futbal“ minimálne vo Fortuna lige. Na základe týchto faktorov som čakal, že na Island sa bude kapacita štadióna otriasať, ale mýlil som sa. „Sokolíci“ prilákali pod Tatrami niečo vyše tritisíc ľudí, čo síce nie je málo, ale keď si predstavím, že do Poľska za nimi ľudia dokázali aj vycestovať… Skrátka, chcelo to viac. Na druhej strane sa po zápase obávam, že máloktorý z fanúšikov odchádzal spokojný. Nejde o porážku, stáva sa, nie? Poviem to narovinu – ten futbal vôbec nebol atraktívny. Na Španielov by malo byť vypredané, ale to je rovnaký problém, ako mávalo pred rokmi Á-čko – chodilo sa na súpera.

Španili do NTC Poprad prilákali doposiaľ rekordných 5 574 divákov. (Snímka: mik)

Čo sa týka seniorského tímu, tak z toho hľadiska, že sme prehrali v Škótsku, zdolali Maltu a ešte nám zahral do kariet výsledok zo Slovinska, môžem teraz ťažko písať. Vymaľované totiž bolo v pondelok večer, no my sme uzávierku mali už o pár hodín skôr. Iba verím, že v tejto chvíli sa všetci tešíme z postupu do baráže.

Teraz trošku smutnejšie, aby som skončil veselšie. Veľmi mi je ľúto, aká je situácia s kežmarským hokejbalom. V tomto texte nechcem nikoho podporovať ani haniť, ale čudujem sa, že kompetentní ohrozujú existenciu klubu úspešného na celoslovenskej úrovni aj v seniorskom kontexte. Všetky strany chcem vyzvať, aby urobili nejaké kompromisy, hlavne, aby sa hralo doma – v regióne. V Kežmarku pred rokmi skončil hokej, teraz si udržte aspoň ten hokejbal. Ani som to nečakal, ale prirodzene som premostil k hokeju. Budem stručný. Kto nadáva na Tipsport Ligu, mal by si pozrieť piatkovú reklamu na hokej v podaní Popradu a Banskej Bystrice. Vynikajúci zápas. „Kamzíci“ šliapu ako hodinky a zbierajú aj to najdôležitejšie – víťazstvá.

Michal KLEIN