Kežmarčanka vydala detskú knihu, mladí fanúšikovia letectva si prídu na svoje

Kristíne Baluchovej uplynulý týždeň vyšlo knižné pokračovanie dobrodružstiev Kapitána Padáka s titulom Pašerácka spojka.

Kristína Baluchová má obdobie po vydaní novej knihy spestrené čítaniami najmä v Bratislave. Snímka: archív KB

Knihy rodáčky spod Tatier sú určené čitateľom od 8 do 12 rokov. „Mám ale skúsenosť, že sa príbeh páči aj „dospelákom“, teda najmä mužom, ktorí v detstve mali radi Pána Tragáčika alebo verneovky,“ hovorí spisovateľka Kristína Baluchová. Po prvom dieli Kapitán Padák & Straty a nálezy prichádza na knižný trh ďalšie dobrodružstvo z pera Kežmarčanky – Kapitán Padák & Pašerácka spojka.

Letectvo je jej vášňou

„Chcela som leteckého hrdinu, aby sa decká mohli o letectve aj veľa naučiť, snívať o lietaní a cestovať možno zatiaľ prstom na mape a neskôr aj naozaj,“ povedala spisovateľka Kristína Baluchová. Leteckú tematiku si nevybrala len tak pre nič za nič. Takmer šesť rokov pracovala ako letuška pre Sky Europe Airlines. Keď spoločnosť skončila, napísala Kristína Baluchová svoj prvý rukopis.

„Aj môj manžel, strýko a dedo boli piloti  a mám pre tento svet vášeň.“

 

Kristína Baluchová

„Bol to skôr dokument, vydavateľstvá mali ale viac záujem o pretavenie do formy románu, a tak vznikla moja prvotina Lietam v tom tiež. Napriek tomu, že som už ďalej nelietala, tematiky som sa stále pridržiavala, lebo aj môj manžel, strýko a dedo boli piloti  a mám pre tento svet vášeň,“ uviedla Baluchová.

Blízky východ aj Tichomorie

Príbehy kapitána Padáka sú popretkávané cestovaním a akciou. Nechýbajú ani informácie priamo z kabíny lietadla. Mladý čitateľ sa dozvie veľa zaujímavostí o povolaní pilota či geografii.  V najnovšej knihe sa pridajú aj poznatky z ornitológie či „finty“ o zhotovení padáka. Príbeh dopĺňajú trefné ilustrácie Ondreja Sovu. V jedno novembrové ráno sa kapitán Padák stane nedobrovoľne súčasťou pašeráckej spojky. V kargu jeho lietadla Boeing 737 sa objavia vzácne sokoly, ktoré majú byť nelegálne dopravené do Spojených arabských emirátov. Na Padáka a jeho kamaráta z detských čias padá tieň podozrenia z nekalej činnosti. Či sa podarí  očistiť ich mená, nebudeme prezrádzať.

Kristína Baluchová okúsila svet letectva aj na vlastnej koži. Snímka: archív KB

V druhom dieli sa s kapitánom Padákom vyberiete na Blízky východ, prvý diel vás zavedie do Tichomoria. „Zaoberáme sa v ňom dátumovou hranicou a tým, ako je možné, že my tu máme obed, ale v Austrálii už majú druhý deň, žijú teda v budúcnosti? Odrážam sa od reality – ostrovy v Tichomorí delí dátumová hranica. Keď ju preletíte, máte možnosť zažiť dvakrát ten istý deň,“  povedala Baluchová. Kapitán Padák chce so svojím dobrodružným kamarátom prežiť dvakrát jeho narodeniny, oslavy však nakoniec nedopadnú podľa očakávaní.

Na jar možno aj v Kežmarku

Od októbra do decembra bude Kristína Baluchová čítať úryvky z nového dobrodružstva kapitána Padáka v Bratislave, kde momentálne žije a tiež v okolí hlavného mesta. Na jar sa možno zastaví aj v Kežmarku. Kapitán Padák & Pašerácka spojka je šiestou knihou autorky. Pre najmenších napísala knihu Kamoši z vypáraného sveta, ktorá je zbierkou príbehov z arteterapeutických stretnutí a pre dospelých román Lietam v tom tiež.

Jana TOMALOVÁ