Knižnice a múzea lákajú návštevníkov na workshopy, prednášky či staré filmy

Tento štvrtok má Prešovský samosprávny kraj svoj deň. Oslávi ho pestrými aktivitami pre deti aj dospelých.

Múzejníci a galeristi pripravujú workshopy. Snímka: Daniela Virostko

Inštitúcie v  pôsobnosti PSK pripravili workshopy, komentované prehliadky či odpustenie pokút v knižniciach.

Vypáľte si ľudové motívy

Na Hrade Ľubovňa pre návštevníkov pripravili komentovanú prehliadku novej expozície Ako sa staval hrad, ilustrovanú rozprávku pre najmenších a 3D prezentáciu archeologických nálezov hradu Ľubovňa. V skanzene si pozriete komentovanú prehliadku výstavy Dušana Jurkoviča Zrodenie básnika dreva a tešte sa aj na workshop vypaľovania ľudových motívov do dreva. Symbolické vstupné je jeden cent.
V Ľubovnianskej knižnici si žiaci prvého stupňa od 10.00 h zahrajú pexeso s historickými, kultúrnymi a prírodnými pamiatkami kraja a jeho inštitúciami, vypočujú si aj výklad o pamiatkach. Pozriete si aj výstavu publikácii vydaných Prešovským samosprávnym krajom a organizáciami v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Ľubovnianska knižnica vám 4. a 5. októbra odpustí aj poplatok za zápis a sankčné poplatky.

Predstavia osobnosti

V kežmarskom múzeu sa bude niesť deň PSK v znamení prednášok. O 9.00 h si vypočujete v prie­storoch hradu zaujímavosti o rodine Thököly, o 10.00 h to bude prednáška o Hedvige Márii Szirmay Badányi s prehliadkou expozície meštianskej bytovej kultúry na Hlavnom námestí 55. O 11.00 h sa bude opäť v hrade rozprávať o MUDr. Vojtechovi Alexandrovi, pozriete si aj expozíciu. Rovnaký blok prednášok sa začne aj o 13.00 h. Na prednášky je potrebné vopred sa nahlásiť na telefónnom čísle 052/428 00 72.

Prednáška bude aj  o rodine Thököly. Snímka: archív

V Art klube premietnu starý film

V Tatranskej galérii si od 9.00 do 17.00 h pozriete aktuálne výstavy. Od 10.00 do 12.00 h je pre žiakov materských, základných a stredných škôl pripravený workshop k výstave Zátišie ako dialóg a o 11.00 a 15.30 h si v Art klube pozriete krátky archívny dokument Vlaky a rušne vo Vysokých Tatrách. Vstup do galérie je bezplatný. Podtatranská knižnica pripravila výstavu Hrady a hrádky PSK a prezentáciu krás kraja pre školy. Aj tu vám odpustia poplatok za zápis a sankčné poplatky. Podtatranské múzeum ponúka najmenším detský kútik, vláčik a výstavu lega. V Spišskej Sobote predstavia aj modely víťazných architektonických dominánt mesta Poprad.

(jat)