Krátke správy zo športu 40. týždeň

Sté preteky oslávil víťazstvom

V Spišskom Bystrom sa v sobotu uskutočnil 3. ročník Kubašskej 10°. Hlavná trať bola zmenená. Merala 15,4 km a bežcov previedla aj cez Kozie chrbty. Pre Petra Gallika z AO Svit (na titulnej snímke Michala Olexu) to boli jubilejné sté preteky a napriek tomu, že mal v nohách košický maratón, sa mu za 1.12:59 h podarilo zvíťaziť. Druhý v absolútnom poradí skončil Emil Mlynarčík z Hôrky a tretí Popradčan Peter Duračinský. Najrýchlejšou ženou bola Batizovčanka Timea Mihoková z BK Poprad pred Marianou Šebestovou a Popradčankou Ivetou Vastuškovou.

Mlynár doma vyhral titul na kolieskach

Pred zimnou sezónou sa v sobotu konali Majstrovstvá SR v behu na kolieskových lyžiach v rámci 16. ročníka Memoriálu MUDr. Michala Guhra. Zároveň išlo o 4. kolo Swenor Slovenského pohára a titul si na 6,4 km trati z Gerlachova na Velický most vybojoval Gerlachovčan Peter Mlynár medzi mužmi a Aneta Smerčiaková medzi ženami. Medzi juniormi sa tešili Domink Číž s Luciou Repkovou. Starší dorast ovládli Andrej Renda s Rebekou Gabčíkovou a mladší dorast Denis Tilesch s Kristínou Sivokovou.

Sviťan Gallik v Diamantovom klube MMM

Organizátori Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach ešte 30. septembra ocenili 49 bežcov, ktorí dokončili za 94 ročníkov aspoň 25 maratónov. Do tzv. Diamantového klubu sa dostal aj 67-ročný vytrvalec zo Svitu František Gallik, ktorý je v prestížnej spoločnosti jediným Podtatrancom. Prvýkrát bežal v Košiciach v roku 1974. Dohromady absolvoval 35 maratónov mieru, 30 z nich úspešne dokončil a najlepší čas 2.43:18 h dosiahol v roku 1994. Pretekov sa stále aktívne zúčastňuje.

Podtatranci sú najlepší na východe

Východoslovenská súťaž hasičského dorastu sa každoročne striedavo koná v Prešovskom a Košickom kraji. Prvý októbrový deň sa v požiarnom útoku s vodou súťažilo v Gánovciach. V kategórii chlapcov triumfovali domáci Gánovčania pred majstrami Slovenska z Keceroviec a Danišovcami. Spišskoštiavničanky dosiahli v kategórii dievčat čas 18,75 s, čo je nový rekord súťaže. Druhú priečku obsadilo Sp. Bystré a tretiu Sp. Sobota. Timea Remiašová zo Sp. Štiavnika získala aj titul najlepšej prúdarky.

Memoriál ovládli Popradčania

Cyklisti súťažili 1. októbra na trati z Mlynčekov do Kežmarských Žľabov. Časovka v rámci 6. ročníka Waltera Rennera mala 6,8 km s prevýšením 280 m. Na cestnom bicykli trať najrýchlejšie zvládol za 12:48 min Popradčan Ján Halik a Daniela Kotschová z Tatranskej Lomnice časom 18:23 min vyhrala medzi ženami. Kategóriu horských a trekových bicyklov ovládol za 15:35 min ďalší Popradčan Peter Benko a Natália Benková sa vďaka času 21:53 min tešila z prvenstva medzi ženami.