Niekto mal viac šťastia, niekto menej

Do Bachledky radšej cez týždeň

Polícia odporúča návštevníkom Chodníka korunami stromov v Bachledovej doline v Ždiari, aby využívali najmä verejnú hromadnú prepravu alebo využívali na parkovanie aj iné parkoviská, napr. na Strednici v Ždiari, odkiaľ premáva kyvadlová doprava. Za úvahu podľa polície stojí aj návšteva atrakcie v pracovné dni, nie cez víkend. Nakupujúcim v Nowom Targu tiež odporúča využiť hraničný priechod Niedzica – Lysá nad Dunajcom, čím sa vyhnú problémovému úseku štátnej cesty I/66 v Ždiari.

Chodník korunami stromov v Bachledovej doline v Ždiari. Snímka: rov

Šteiner sa vzdal kandidatúry

Kandidát Strany zelených na Slovensku, cukrár – technológ Milan Šteiner sa vzdal kandidatúry na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja. V novembrových voľbách sa rozhodol podporiť Jána Garaja. Po vzdaní sa kandidatúry sú v hre o post prešovského župana naďalej jedenásti kandidáti. Šteiner sa však naďalej uchádza o post poslanca krajského zastupiteľstva.

Chystá sa filatelistický sviatok

V sobotu sa v Multifunkčnom energetickom a baníckom centre v Spišskej Novej Vsi uskutočnia 34. Dni filatelie Slovenska. Prednášková časť sa začína o 10.00 h. Historik Ivan Chalupecký sa bude venovať téme pôšt na Spiši, Zdenek Baliga pamiatkam Spiša. Súčasťou podujatia bude aj slávnostné vyhlásenie výsledkov ankety Slovenskej pošty o najkrajšiu slovenskú poštovú známku za rok 2016. V nedeľu sa od 7.00 do 12.00 h v Spišskej Novej Vsi v budove Geologického prieskumu uskutoční zberateľská burza.

Poliak prežil 250-metrový pád

Leteckí záchranári ratovali vo Vysokých Tatrách 48-ročného Poliaka. Muža videli padať z Kohútika smerom do Kotlinky pod Sedlom Váha. Pravdepodobne sa pošmykol na snehovom poli a padal strmým skalnato-snehovým terénom približne 250 metrov. Skončil asi sto metrov od Chaty pod Rysmi. Pri páde utrpel vážny úraz hlavy a ďalšie zranenia. Po príchode záchranárov Poliak komunikoval, ale na okolnosti pádu si nepamätal. Záchranári ho na mieste ošetrili a následne previezli do popradskej nemocnice.

Chata pod Rysmi. Snímka: rov

Letný čas sa mení na zimný

Cez víkend sa mení letný čas na zimný. V noci zo soboty na nedeľu si nezabudnite prestaviť hodiny. V nedeľu 29. októbra ráno o 3.00 h si presunieme ručičky hodín na 2.00 h. Znamená to aj to, že budeme spať o hodinu dlhšie. Ak budete v tom čase na cestách vlakom či autobusom, cesta vám bude trvať o hodinu dlhšie, keďže spoje musia dodržiavať cestovný poriadok. Tí, ktorí budú práve v práci, budú robiť o hodinu navyše.

 

Tragédia na cyklochodníku vo Svite

Pád z bicykla na cyklistickom chodníku vo Svite neprežil vo štvrtok 67-ročný Popradčan. Muž išiel v smere z Popradu do Svitu, pričom na hlave nemal prilbu. Na priamom úseku cyklistického chodníka, oproti bytovému domu na Jilemnického ulici vo Svite, z nezistených príčin stratil stabilitu na bicykli, spadol ľavou časťou tela do stredu cyklochodníka, pričom utrpel úraz hlavy, ktorému na mieste podľahol. Popradskí dopravní policajti začali trestné stíhanie pre prečin usmrtenia.

Ilustračná snímka: www.hzs.sk

V Tatrách zahynul turista

Záchranársky vrtuľník z Popradu zasahoval v sobotu popoludní vo Vysokých Tatrách. Na turistickom chodníku nad Žabími plesami skolaboval 68-ročný maďarský turista. Pri páde si vážne poranil hlavu a hrudník a ostal v bezvedomí. Prítomní svedkovia ho začali okamžite oživovať. V Starom Smokovci sa na palubu vrtuľníka k posádke pridal člen Horskej záchrannej služby. Lekárka leteckých záchranárov pokračovala v oživovaní, avšak neúspešne. Telo previezli do Nového Smokovca, kde ho odovzdali polícii.

Študenti organizujú burzu

Milovníci dobrej literatúry ale aj všetci tí, ktorí si doma radi zapnú starý dobrý gramofón, si prídu na svoje. Kežmarskí gymnazisti organizujú dnes, v utorok 24. októbra od 10.30 do 12.00 h, Burzu kníh a platní. Ak si chcete rozšíriť svoju zbierku za rozumnú cenu, príďte do areálu Gymnázia Pavla Országha Hviezdoslava v Kežmarku. V prípade nepriaznivého počasia sa burza presunie do priestorov školy. Akcia je vhodná aj pre detských návštevníkov.