Okresný úrad je už na jednej adrese

Predseda vlády Robert Fico v piatok otvoril nové klientské centrum na Okresnom úrade v Poprade.

Premiér Robert Fico otvoril Klientske centrum na Okresnom úrade v Poprade. Snímka: rov

Ide už o 53. klientske centrum z celkového počtu 79, ktoré by mali vzniknúť. Centrá zriaďuje ministerstvo vnútra v rámci projektu reformy verejnej správy ESO. Pred zriadením klientskeho centra bola nutná rekonštrukcia interiéru, ktorý je po novom prístupný aj pre vozičkárov.

Všetko na jednom mieste

Vybudovaniu klientskeho centra predchádzalo veľké sťahovanie troch odborov okresného úradu, a to katastrálneho odboru z objektu na Ulici J. Curie a odboru pozemkového a lesného a odboru cestnej dopravy a pozemných komunikácií z Partizánskej ulice. Po dlhých rokoch tak sú všetky odbory Okresného úradu v Poprade v jednej budove. „Ľudia si môžu na jednom mieste vybaviť podstatnú časť svojej agendy. Blahoželám Popradu k tomuto klientskemu centru,“ uviedol Robert Fico. Rekonštrukcia priestorov stála približne 580-tisíc eur. V rámci rekonštrukcie interiéru vymenili na celom okresnom úrade okná. Ich dodávateľom bolo štátne Centrum účelových zariadení. Na rekonštrukciu však čakajú ďalšie priestory okresného úradu, vrátane fasády, kde neboli robené úpravy už desiatky rokov. Týždenne vybavia na okresnom úrade okolo 660 klientov.

Všetky odbory Okresného úradu v Poprade sú po rokoch už na jednej adrese. Snímka: rov

Vo verejnej správe sa budú dvíhať platy

Okrem nového klientskeho centra, ktoré by malo zjednodušiť vybavovanie stránok na okresnom úrade, sa môžu zamestnanci v štátnej správe tešiť aj na budúcoročné vyššie dvíhanie platov. „Je fakt, že platy v súkromnom sektore idú vyššie rýchlejšie, ako vo verejnom sektore. My sme podpísali zvýšenie platov o štyri percentá a dve percentá do taríf. Napriek tomu som hovoril s ministrom financií, že v roku 2018 si musíme sadnúť k tabuľkám, pretože sú tu ľudia, ktorí majú mzdy pod minimálnou mzdou a my to musíme doplácať. Tarify jednoducho nesedia a zároveň nie je možné, aby kvalifikovaný pracovník vo verejnej správe zarábal 500 či 600 eur. To musíme posunúť ďalej. Je to pre nás obrovská výzva,“ uviedol premiér.
Ak podľa Roberta Fica máme vysokú produktivitu práce, tak musí zabrať aj štát a musí dať ľuďom, ktorí robia pre štát, viac. Rok 2018 je podľa premiéra rokom, kedy bude zvyšovanie platov vo verejnej správe témou roka.

Rastislav Ovšonka