Pod Ostrvou spomínali na obete hôr

Od poslednej pietnej spomienky na Symbolickom cintoríne pribudlo v limbovom háji pod Ostrvou trinásť tabuliek so štrnástimi obeťami hôr.

Na Symbolickom cintoríne vo Vysokých Tatrách sa spomínalo na obete hôr. Snímka: MP

Príbuzní, priatelia a známi tých, ktorým sa hory stali osudnými, sa zišli uplynulú sobotu na Symbolickom cintoríne vo Vysokých Tatrách. Už druhýkrát bola spomienka nie poslednú, ale už predposlednú októbrovú sobotu. „Vzhľadom na množstvo pripomienok súvisiacich s tým, že pôvodný termín kolidoval s obdobím, keď si pripomíname Sviatok všetkých svätých i Pamiatku zosnulých a ľudia chceli navštíviť cintoríny aj prísť sem, vyskúšali sme vlani preložiť pietnu spomienku na predposlednú sobotu v mesiaci. Keďže sa to osvedčilo, ostávame pri tomto termíne aj tento rok,“ vysvetlil námestník riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku Maroš Petrík.

Na cintoríne je už takmer päťsto mien

Správcom Symbolického cintorína sú práve Štátne lesy TANAP-u. Momentálne je na ňom nainštalovaných 374 tabuliek s menami 494 obetí hôr. Ďalších 28 mien je spojených s tragickými udalosťami Slovenského národného povstania na území Tatier. „Tento rok pribudlo trinásť tabuliek, na ktorých je vygravírovaných štrnásť mien,“ uviedol Štefan Zavacký, vedúci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAP-u. Sú na nich mená tých, ktorí zahynuli nielen vo Vysokých Tatrách, ale aj v iných horstvách. Medzi tými, ktorí zahynuli vo Vysokých Tatrách a majú tabuľku na cintoríne v Tatrách, sú aj poľská horolezkyňa Elżbieta „Glajza“ Fijałkowska.
Tá zahynula pri zostupe z Čierneho štítu v júni 2014, český turista Ernest Hanisch, ktorému sa stal osudným zostup z Chaty pod Rysmi v auguste 2014, ale aj Slovák Maroš Körtvélyesi, ktorý zahynul minulý rok na Prednej Bašte či Poľka Emilia Bartkowski, ktorá neprežila v októbri 2014 pád z Východnej Vysokej. Tabuľku má aj Slovák Damián Kaleta, ktorý doplatil v júli 2015 na pošmyknutie sa na snehu v centrálnom žľabe Vysokej. Ďalší Slovák Richard Böhmer prišiel o život v apríli 2016 pri lyžovaní v juhozápadnej stene Kežmarského štítu. Na následky zranení po páde pri traverze Ťažkého štítu do dolinky pod sedlom Váha zahynul v novembri 2016 aj český turista Václav Veselý.

Popradské pleso. Ilustračná snímka: archív PN

Tabuľku má aj Vlado Štrba

Okrem tým, ktorí zahynuli priamo v Tatrách, majú na Symbolickom cintoríne tabuľky aj ľudia, ktorí boli spätí s horami. Tak je to aj v prípade nových tabuliek, ktoré pribudli v tomto roku. Svoju tabuľku pod západnou stenou Ostrvy má už aj poľský himalájista Wojciech Wróż, ktorý v auguste 1986 zahynul pri zostupe z K2. Spolu s jeho menom pribudlo aj meno Haliny Krüger-Syrokomskej, významnej poľskej horolezkyne, ktorej sa výprava na K2 stala osudnou v júli 1982. Okrem nich našiel smrť v horách aj Przemysław Artur Kaczmarek, ktorý zahynul pri zostupe z rakúskeho Grossglocknera v júli 2012, ďalší Poliaci – Grzegorz Kukurowski a Łukasz Chrzanowski prišli o život vlani, počas lezenia severnej steny Shivlingu v Himalájach. Slováka Maroša Baluna zasypala vlani lavína v okolí švajčiarskeho Safien Thalkirchu. Posledná tabuľka patrí slovenskému horolezcovi Vladovi Štrbovi, ktorý sa nevrátil z tohtoročnej expedície na Mount Everest. Kurátorom Symbolického cintorína pri Popradskom plese sú Štátne lesy TANAP-u. V ich kompetencii je aj schvaľovanie a montáž nových tabuliek s menami obetí, ako i údržba celého cintorína. Ten je národnou kultúrnou pamiatkou. Pracovníci ochranného obvodu Štrbské Pleso a Strediska terénnych služieb udržiavajú chodníky, schodiská, zábradlia, prístupové mostíky, kaplnku, kríže, obnovujú turistické značenie i orientačné tabuľky a starajú sa aj o čistenie pietneho miesta po návštevníkoch.
Neoddeliteľnou súčasťou Symbolického cintorína sú drevené detvianske kríže. V limbovom háji je ich 79, z toho 77 je malých. Zvyšné dva veľké sú umiestnené pri vstupoch na cintorín. „Tento rok sme dole zniesli dvadsaťdva krížov, z nich sme zatiaľ zrenovovali a na pôvodné miesto osadili štrnásť krížov. Postupne opravíme a vynesieme pod Ostrvu aj zvyšných osem,“ doplnil vedúci ochranného obvodu Štrbské Pleso Štátnych lesov TANAP-u Radoslav Žlkovan.

Rastislav Ovšonka