Poprad bude od stredy do nedele patriť horským filmom

Od stredy do nedele 11. až 15. októbra sa v Poprade koná 25. Medzinárodný festival horských filmov.

Dhaulágirí (8 167 m). Ilustračná snímka: peterhamor.sk

Prvýkrát v histórii festivalu bude jeho súčasťou slávnostné odovzdanie Ceny mesta Poprad. Držiteľom tohto ocenenia za rok 2017 sa stal horolezec Peter Hámor, ktorý v máji tohto roku výstupom na Dhaulágirí zavŕšil Korunu Himalájí a stal sa tak prvým Slovákom, ktorý zdolal vrcholy všetkých 14-tich osemtisícoviek. Popradskí radní mu udelili cenu za úspešnú reprezentáciu mesta. Peter Hámor je zároveň jediným Slovákom, ktorý má na svojom konte aj Korunu Zeme, čo sú najvyššie vrcholy všetkých kontinentov. Ocenenie si Peter Hámor prevezme v piatok 13. októbra o 18.00 h, pred začiatkom večerného súťažného bloku.

Ilustračná snímka: archív MFHF

Štyria hostia, traja porotcovia, jeden víťaz

Popradský horolezec Peter Hámor je zároveň jeden zo štvorice hostí popradského festivalu. Ako prvý sa vo štvrtok predstaví režisér Pavol Barabáš, ktorý na festivale uvedie svoj najnovší film Vábenie výšok. Predpremiéra tohto filmu bola na košickom Art Film Feste v júni tohto roku. Po piatkovej prezentácii Petra Hámora bude v sobotu nasledovať poľský himalájista Piotr Pustelnik, ktorý je tretím Poliakom s Korunou Himalájí. V sobotu to bude beseda s rumunským himalájistom Horiom Colibasanu, ktorý sa pokúša o Korunu Himalájí. Organizátorom festivalu sa do predvýberu prihlásilo 107 filmov, z ktorých sa do súťažnej prehliadky dostalo 52. „Viaceré filmy sú na veľmi vysokej úrovni, niektoré menej, ale je tam silný príbeh. Predvýber bol v niektorých prípadoch jednoznačný. V každom prípade chceme, aby diváci videli tie najlepšie filmy, ktoré sa prihlásili,“ uviedla riaditeľka festivalu Mária Hámorová. Zastúpenie na festivale bude mať aj slovenská kinematografia. Do súťažnej časti postúpilo šesť filmov od piatich autorov. Dva filmy – Nesmrteľný les a Život v oblakoch, sú dielom známeho ochranára Erika Baláža. Roman Juríček sa predstaví s filmom Spolupráca generácií, Adam Lisý s filmom Slovensko na šnúrkach a Viliam Bendík zabojuje o hlavnú cenu s filmom Kroky na hrane. Posledným je Pavol Barabáš s filmom Vábenie výšok.
O víťazovi Grand Prix MFHF rozhodne trojčlenná medzinárodná porota: filmárka a žurnalistka Julia Poplawska z Poľska, režisér, filmár a spisovateľ Davide Riva z Talianska a lezec a filmár Ondřej Smrž z Českej republiky. Verejnosť sa dozvie výsledky v posledný deň festivalu, v nedeľu 15. októbra o 17.00 h. Po slávnostnom vyhlásení výsledkov bude nasledovať projekcia ocenených filmov.

Hlavný stan festivalu bude už tradične na Mestskom úrade v Poprade. Snímka: rov

Kedy, kde a za koľko

Súťažná festivalová prehliadka sa začne v stredu 11. októbra o 18.00 h v kinosále Mestského úradu v Poprade. Vo štvrtok, piatok a sobotu začnú projekcie súťažných filmov o 12.00, 15.00, 18.00 a 21.00 h. V nedeľu je na programe už len jedna súťažná projekcia o 12.00 h. Reprízy súťažných blokov budú od štvrtka do nedele o 9.00 h. Predaj vstupeniek na súťažné bloky v Poprade v hodnote štyroch eur (dve eurá na reprízy) začne v stredu o 12.00 h, dovtedy je možné lístky si rezervovať. Okrem hlavnej premietacej sály na popradskom MsÚ sa budú súťažné bloky premietať aj v popradskom kine Tatran, a to v piatok a sobotu o 18.30 a 21.30 h a v nedeľu o 17.30 h to bude projekcia ocenených filmov. V Tatrane budú vo štvrtok a piatok aj projekcie pre školy.
Okrem Popradu sa budú filmy premietať od stredy do nedele aj v kine Mier v Spišskej Novej Vsi, a to vždy o 19.00 h. Aj tu sa uskutočnia dopoludňajšie premietania pre študentov. V kine Mier sa vo štvrtok o 18.00 h uskutoční beseda s viacerými miestnymi himalájistami pod názvom Spišiaci na osemtisícovkách.
Tretím festivalovým mestom bude Kežmarok. Premietanie súťažných blokov sa začne o 19.00 h v piatok, sobotu a nedeľu. Už tradične je súčasťou festivalu horských filmov aj výstava. Tohto roku je to výstava Tona Haratyka Pohľady cez objektív, ktorá bude vo vestibule mestského úradu od stredy do nedele. Samostatnou výstavou fotografií sa prezentuje aj Peter Hámor. Už od 3. októbra je v Obchodnom centre Forum prístupná jeho výstava Okamihy. Tu bude až do 22. októbra. Následne sa presunie do OC MAX, kde ju verejnosť uvidí až do konca októbra.
Sprievodným podujatím popradského festivalu sú už tradične aj preteky Slovenského pohára v boulderingu dospelých a mládeže pod názvom Festival cup. Pretekať sa bude v sobotu na Námestí sv. Egídia v Poprade od 10.00 h, finále je naplánované na 15.00 h, vyhlásenie výsledkov bude o 18.00 h na mestskom úrade pred večerným premietaním.

Rastislav OVŠONKA