Smrť si nevyberá má druhé vydanie

Záchranár Jaroslav Švorc približuje čitateľom aj tie najtragickejšie udalosti z Tatier.

Smrť si nevyberá. Snímka: archív PN

Smrť si nevyberá je názov najnovšej knihy z vydavateľstva I&B Tatry, ktorej autorom je známy dobrovoľný horský záchranár Jaroslav Švorc. Ide o druhé, doplnené vydanie knihy, ktorá prvýkrát vyšla ešte v roku 2004 v slovenskom a českom jazyku. Najnovšia publikácia okrem slovenčiny vychádza aj v poľštine. „Keďže ešte aj po desiatich rokoch sa ma ľudia pýtali na túto knižku a už nebola k dispozícii, rozhodol som sa urobiť druhé vydanie. Keďže od prvého vydania sa stali ďalšie tragédie, tak som tam doplnil niekoľko príhod, ktoré boli čímsi výnimočné,“ povedal pre Podtatranské noviny autor Jaroslav Švorc.

Každý príbeh je aj poučením

Autor sa v knihe vracia aj k dvom najväčším tragédiám, a to k pádu záchranárskeho vrtuľníka v 1979 a pádu lavíny pri Popradom plese z roku 1974, kedy zahynulo naraz 12 ľudí. Aj keď by sa mohlo zdať už podľa názvu – Smrť si nevyberá, že kniha bude len o smutných udalostiach, nie je to celkom tak. „Sú tu aj príbehy so šťastným koncom, dokonca som tu zaradil aj tri úsmevné príbehy. O tie sa pričinili práve postihnutí. To je však len na spestrenie,“ dodal Švorc. O tom, že „smrť si nevyberá“ svedčí aj príbeh výborného horolezca, športovca a profesionálneho horského záchranára Ľubomíra Jurského.
Smrť môže postihnúť kohokoľvek, aj toho, kto si myslí, že nič sa mu nemôže stať a v horách ho nemôže nič prekvapiť. Od začiatku evidencie obetí vo Vysokých Tatrách je v štatistikách zapísaných 1 197 obetí. V priemere zahynie vo Vysokých Tatrách každý mesiac jeden človek. Boli roky, keď zaznamenali záchranári 20 obetí, ale boli roky, keď boli len štyri obete. Do knižky sa dostali príbehy, ktoré Jaroslav Švorc väčšinou sám zažil ako záchranár a zanechali v ňom nejaký dojem. „Boli to veľmi náročné akcie, prípadne špecifické okolnosťami, za ktorých sa udiali,“ uviedol Švorc. V každom príbehu môže čitateľ nájsť príčinu, prípadne isté vysvetlenie, prečo sa tragédia udiala. Príbehy by nemali pôsobiť odstrašujúco, ale skôr preventívne pre všetkých, ktorí chodia do hôr. Prvé vydanie v češtine zaradil Český horolezecký zväz na zoznam odporúčanej literatúry pre svojich členov.

Ilustračná símka: HZS

Pripravuje autobiografiu horského záchranára

Možno povedať, že táto kniha nie je uzavretá. „Žiaľ, obete budú pribúdať, je to súčasť života v horách a nielen v Tatrách,“ uviedol Jaroslav Švorc. Či to však bude ďalšie pokračovanie knihy Smrť si nevyberá, nie je ešte isté. „Mám taký plán v hlave, ale už nie z tohto súdka, ale možno niečo opačné. Nechcem povedať, že by to mali byť nejaké moje spomienky, keďže mám 65 rokov. Mám veľa zážitkov. Drieme vo mne taká myšlienka, napísať celý prierez môjho života v horách, od nosenia, cez horskú službu, sprevádzanie,“ naznačil Jaroslav Švorc. Výraz autobiografia sa mu veľmi nepáči, keďže ako sám hovorí, autobiografia je už akousi „labuťou piesňou“ a s tým sa ešte Jaroslav Švorc nechce zmieriť. Momentálne nevie povedať, kedy by kniha mohla uzrieť svetlo sveta. Možno o rok, možno o niečo neskôr. „Už som prestal chodiť do práce, občianskym povolaním som bol učiteľ, takže mám relatívne dosť času a možno ma kopne nejaká múza. Blížia sa dlhé zimné večery a možno niečo začnem, uvidím. Niečo ešte určite vznikne, ale čo a v akom rozsahu a či mi zdravie dovolí, to ešte neviem,“ dodal Švorc.
Jeden z jeho plánov je aj vydanie odbornej publikácie, ktorá by sa venovala problematike úrazovosti „a všetkého čo s tým súvisí“ na lyžiarskych svahoch. Možno to budú aj rady pre lyžiarov, ako sa správať na lyžiarskom svahu, ako sa pripraviť a vybaviť na lyžovačku. „To už by bola možno skôr odborná príručka. Ale to zatiaľ vo mne len drieme,“ uzavrel Jaroslav Švorc.
Knižku nájdu záujemcovia priamo u vydavateľa Ivana Bohuša a v kníhkupectvách v Poprade, Kežmarku a Vysokých Tatrách. Neskôr by sa mala kniha objaviť aj v bežnej distribúcii, takže by mala byť dostupná na celom Slovensku.

Rastislav Ovšonka