Spišský hrad má stále otvorené

Cintoríny sa chystajú na sviatky

Popradské cintoríny budú otvorené nonstop, od pondelka 30. októbra do piatku 3. novembra. Vo Veľkej bude zmena dopravy, keď výjazd z parkoviska bude cez Jarmočnú ulicu. Parkovisko bude aj pri hornej bráne. Prejazdná bude aj poľná cesta do Spišskej Soboty. V Matejovciach bude možné parkovať na Kopernikovej ulici. Posilnená bude aj autobusová doprava so zastávkou priamo na cintoríne. Na Sviatok všetkých svätých, 1. novembra, bude o 15.00 h pobožnosť za účasti rímsko- a gréckokatolíckych kňazov.

Cintorín Poprad-Veľká. Snímka: rov

Komunálne voľby už len riadne

Dnes je posledná možnosť na vyhlásenie doplňujúcich volieb do orgánov územnej samosprávy. Vyhlasuje ich predseda Národnej rady SR. Ak sa po dnešku uvoľní miesto primátora či starostu alebo miesto poslanca v obecnom či mestskom zastupiteľstve, nebude možné až do riadnych komunálnych volieb uskutočniť doplňujúce voľby. Obec, resp. mesto, bude v takom prípade viesť zástupca až do riadnych volieb v novembri budúceho roku. Doplňujúce voľby nebudú ani vtedy, ak na miesto poslanca nebude náhradník.

Tatranské múzeum jubiluje

Múzeum Tatranského národného parku je dnes miestom konania odbornej konferencie Minulosť a budúcnosť regionálnych múzeí. So svojimi skúsenosťami sa podelia nielen zástupcovia Múzea TANAP-u, ale aj Múzea v Kežmarku, Svätom Antone, Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva. Organizátori konferencie predstavia účastníkom okrem histórie aj botanické a zoologické zbierky múzea. Podujatie sa koná pri príležitosti 60. výročia vzniku Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici.

Spišský hrad je ešte otvorený. Snímka: red

Spišský hrad má ešte otvorené

Jeden z najnavštevovanejších slovenských hradov – Spišský hrad – bude v novembri otvorený denne až do 12. novembra. Pre návštevníkov je možný vstup do areálu hradu bez múzejných expozícií. V prípade nepriaznivých poveternostných podmienok bude hrad zatvorený. Hrad bude otvorený aj 1. novembra, avšak predajňa suvenírov a bufet budú v tento deň zatvorené. Od pondelka 13. novembra bude Spišský hrad zatvorený. S výnimkou 1. novembra je však denne otvorená historická radnica v Levoči.

Cestári už zarezávajú v teréne

Už v piatok 27. októbra bola v okresoch Poprad, Kežmarok a Levoča aktivovaná zimná služba Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja. Oficiálne sa zimná služba začína až 1. novembra. Dôvodom bol vývoj počasia, keď už na víkend avizovali meteorológovia výraznú zmenu v počasí a prvé snehové zrážky aj v nižších polohách tejto zimy. Prvé zásahy mali cestári na horských priechodoch. V týchto dňoch by už mali mať vodiči na autách prezuté zimné pneumatiky.

Ilustračná símka: HZS

Odvážna Číňanka šla na túru

V nedeľu popoludní ratovali horskí záchranári odvážnu čínsku turistku. Tá sa vybrala na vysokohorskú túru do Vysokých Tatier v čase, keď bola vyhlásená výstraha pred silným vetrom i snežením. Žena dorazila na Skalnaté pleso, kde však boli zatvorené všetky prevádzky. Vo víchrici a hustom snežení nedokázala samostatne pokračovať do údolia. Číňanku prichýlili pracovníci lanovky v služobnej miestnosti a následne ju záchranári odprevadili do Starého Smokovca, kde bolo ubytovaná.

Chlapec chcel kradnúť v kostole

Vyšetrovateľ vzniesol vo štvrtok obvinenie pre zločin krádeže v štádiu pokusu 15-ročnému chlapcovi z Popradu-Matejoviec. Ten ešte v pondelok prišiel na večernú svätú omšu do rímskokatolíckeho kostola sv. Štefana Kráľa. Po skončení omše sa ukryl v kostole a potom, čo kostol uzamkli, presunul sa k bohostánku na hlavnom oltári, odkiaľ chcel ukradnúť sakrálne predmety. Vyrušil ho však alarm. Po príchode farára do kostola chlapca našli na chóre. Pri pokuse o krádež nebola spôsobená žiadna škoda.

Sneh a vietor komplikovali život

Prvý vpád arktického vzduchu bol v nedeľu spojený aj so silným vetrom a snežením už aj v nižších polohách. Vo vysokých polohách Tatier napadlo niekoľko desiatok centimetrov snehu, na Štrbskom Plese to bolo až do 40 centimetrov a okolo päť až desať centimetrov snehu napadlo aj v podhorí. Silný vietor a sneženie komplikovali dopravu na viacerých miestach v regióne. Dočasne bola neprejazdná cesta medzi Vyšnými Hágami a Štrbským Plesom. Pre popadané stromy nejazdili v tomto úseku aj električka a od Štrby aj zubačka. Zložité to bolo aj na horských priechodoch.

Regionálny deň bol o energetike

Regionálne združenie tatranských a podtatranských obcí so sídlom v Spišskej Belej zorganizovalo minulý utorok v spolupráci s Východoslovenskou distribučnou Košice regionálny deň. Predstavitelia samospráv z regiónu si vypočuli aktuálne možnosti spolupráce so spoločnosťou, získali informácie o nových produktoch a projektoch, do ktorých sa môžu mestá a obce zapojiť v spolupráci so spoločnosťou. Starostovia a primátori sa najviac zaujímali o podmienky modernizácie energetickej siete.

Finalisti Zem spieva s Mi tromi

Túto sobotu o 19.00 h v levočskom Kine Úsmev uvidíte celovečerný program finalistov folklórnej šou Zem spieva tanečníka Petra Vajdu, speváka Štefana Šteca, a primáša Michala Nogu. Program je v réžii choreografa Vlada Michalka. V hudobno-tanečnej šou Mi tromi si užijete temperamentnú muziku, tanec, spev a ľudové slovo v kombinácii s modernou interpretáciou a nazriete aj do súkromia mladých umelcov a začiatkov ich folklórneho života. Vstupné je 12 eur, lístky si zakúpite cez Ticketportal.

Pozrite si špeciálnu známku

Evanjelická cirkev, Slovenská pošta a kežmarskí filatelisti pozývajú všetkých záujemcov na uvedenie novej poštovej známky pri príležitosti  500. výročia reformácie. Námetom známky sa stal organ z dreveného artikulárneho kostola v Kežmarku. Akcia sa uskutoční práve v tomto kostole v sobotu 4. novembra o druhej popoludní.

Ilustračná snímka: Tatrasvit Svit – Socks

Ponožky od Tatrasvitu vyhráva…

Pred dvoma týždňami sme v spolupráci so spoločnosťou Tatrasvit Svit – Socks vyhlásili súťaž o škatuľu plnú ponožiek. Do redakcie sme dostali niekoľko desiatok odpovedí. Víťazom súťaže o škatuľu plných ponožiek sa stala Veronika Božiková z Popradu. Výherkyni srdečne gratulujeme.