Uviesť výstavu Modré dedičstvo príde aj výrobca modrotlače Matej Rabada

Múzeum v Kežmarku otvára tento štvrtok o 17.00 h výstavu modrotlače, kúsky z jej modernej časti si budete môcť aj zakúpiť.

Snímka: sashe.sk, Ateliér DeKora

Novú výstavu kežmarského múzea si pozriete v priestoroch na Ulici MUDr. Alexandra č. 11 do polovice decembra. Múzejníci pripravili historické exponáty aj pohľad na moderný život, ktorý si v posledných rokoch modrotlač začala „žiť“.

Modrotlač v Kežmarku

„Čo sa týka historickej časti, snažili sme sa prezentovať najmä náš zbierkový fond bohatý hlavne na formy, máme ich niekoľko desiatok druhov. Vystavujeme formu a hneď vedľa látku natlačenú tým istým vzorom,“ povedala lektorka múzea Barbora Tho­mayová. Uvidíte aj pár kúskov odevnej tvorby, slávnostnejší ženský odev, pôvodnú perinu či obrus z modrotlače.

„Je veľká škoda, že keď modrotlačiari skončili svoju prácu, väčšina z nich spálila svoje vzorkovnice – možno aj preto, aby tajomstvo ostalo tajomstvom.“

 

Barbora Thomayová
lektorka Múzea kežmarok

Z Podtatranského múzea si Kežmarčania zapožičali šašiu, teda stolček, ktorý slúži na vymáčanie zafarbenej látky v špeciálnej tekutine a tiež vzorkovnicu modrotlačových látok, ktorá je vzácnym exponátom. Oba zapožičané predmety z Podtatranského múzea pochádzajú z modrotlačiarskej dielne Elemíra Montšku z Hranovnice. „Je veľká škoda, že keď modrotlačiari skončili svoju prácu, väčšina z nich spálila svoje vzorkovnice – možno aj preto, aby tajomstvo ostalo tajomstvom,“ povedala Barbora Thomayová. Modrofarbiarsku históriu má aj Kežmarok. V dome na Hradnom námestí č. 2 žila a pracovala rodina Štencelovcov, ktorá skončila s modrofarbiarstvom začiatkom 20. storočia.

Dom kežmarských modrofarbiarov na Hradnom námestí č. 2. Snímka: archív múzea

Tajná receptúra

Všetko retro je v súčasnosti „in“, na trh sa v posledných rokoch začala vracať aj modrotlač. Najznámejšie tváre modernej časti výstavy sú Matej Rabada a Mišena Juhász. „Matej Rabada obnovil tradíciu modrotlače, keďže aj jeho predkovia sa venovali tomuto remeslu. Učil sa u pána Trnku, ktorého vnuk sa v súčasnosti tiež venuje výrobe modrotlače,“ povedala Thomayová. Vo výrobe modrotlače bol samouk, pri niektorých problémoch ho usmerňoval František Joch z modrotlačovej dielne v Strážnici na Morave. Od Rabadu si látky kupujú výrobcovia a ďalej ich používajú vo svojej tvorbe, či už ide o odevnú výrobu, výrobu topánok či pánskych doplnkov. Mateja Rabadu ocenili aj na módnom veľtrhu Trenčín, mesto módy.

Na výstavu v Kežmarku poskytol vzorky látok a textilné výrobky. „U nás bude mať vystavenú aj vzorku indiga a papu, to je krycia zmes, ktorá sa nanáša na látku pred jej zafarbením. Pap je rodinné tajomstvo modrofarbiarov. Základný recept na jeho výrobu je jasný, ale každá rodina tam potom dopĺňala ešte niečo svoje, je to výrobné tajomstvo a ťažko sa k nemu dopátrať,“ povedala Thomayová.

Uvidíte aj diela módnej návrhárky Mišeny Juhász. Používa modrotlač z dielne Mateja Rabadu. Snímka: sashe.sk, Mišena Juhász

Novinky do šatníka

V múzeu uvidíte aj šaty módnej návrhárky Mišeny Juhász, ktorá bude mať v novembri v Hoteli Hviezdoslav aj módnu prehliadku. Uvidíte aj diela ďalších autorov, ktorí vyrábajú z modrotlače, alebo sa pri svojich výrobkoch modrotlačou inšpirovali. O každom autorovi si na paneli prečítate, ako sa k tvorbe dostal a čo všetko vyrába. Chceli by sme ľuďom ukázať, že modrotlač, ako ju poznali kedysi, je v súčasnosti tiež populárna a prezentovaná aj v rôznych obmenách,“ vysvetľuje Thomayová. Viaceré výrobky z výstavy si po jej skončení budete môcť kúpiť a obohatiť váš šatník.

Jana TOMALOVÁ