V Novej Ľubovni majú „naj“ časopis základných škôl na východe

Podtatranská knižnica ocenila najlepšie školské časopisy Prešovského a košického kraja. Medzi súťažiacimi chýbali základné školy z domáceho Popradu.

Porota najviac ocenila Strapček z Novej Ľubovne. Snímka: Marek Vaščura

Uplynulú stredu zaplnili spoločenskú miestnosť v Podtatranskej knižnici mladí redaktori školských časopisov a pedagógovia, ktorí si od fundovaných porotcov vypočuli pochvalu aj kritiku na adresu svojej práce. „Pochváľte sa tým, čo na škole máte, niečím, čo iné školy nemajú. A pochváľte sa úspechmi vašich spolužiakov. Ak máte dobrú plavkyňu, spravte s ňou rozhovor. Využite vlastnú tvorbu, kresbu na titulke. Len s originálnymi vecami môžete mať časopis naozaj pre seba,“ poradil žiakom člen poroty, grafik Vladimír Labuda.

Tento rok bez Popradčanov

Súťaž školských časopisov má v Podtatranskej knižnici už desaťročnú tradíciu. Začala ako súťažná prehliadka časopisov stredných a základných škôl okresov Poprad a Kežmarok. Už tretíkrát však súťažia základné školy samostatne a v širšej konkurencii škôl z celého Prešovského a Košického kraja. „Časopisy sa posúvajú vďaka tomu, že sa dokázali porovnať a dostali cenné rady. Poskytli sme im priestor na výmenu skúseností, len nás mrzí, že práve z Popradu sa nezapojil nikto. Plánujeme aj seminár s vedúcou odboru kultúry na Úrade PSK Veronikou Fitzekovou. Snáď sa už zúčastnia aj pedagógovia z Popradu,“ povedala riaditeľka Podtatranskej knižnice Anna Balejová.

„Myslím si, že tam bolo viacero článkov, ktoré píšu deti samy, majú veľkú slobodu a učitelia ich len vedú. To časopisu pomáha.“

 

Alexandra Chamilová
redaktorka školského časopisu Strapček z Novej Ľubovne

Prvenstvo obhájili

Titul z minulého roka obhájil školský časopis Strapček, ktorý pripravujú žiaci Základnej školy s materskou školou Nová Ľubovňa. Pýtali sme sa na recept úspechu. „Podstatné je nezaspať, ale stále sa zlepšovať. Zapisujeme si každú poznámku poroty, pretože každá rada časopisu pomáha. Ak by sme tieto rady nepočúvali, asi by sme sa nikam nedostali,“ povedala Alexandra Chamilová z redakcie školského časopisu Ratolesť. Podľa mladej redaktorky Strapček porotu zrejme zaujal ako celok. „Ale myslím si, že tam bolo viacero článkov, ktoré píšu deti samy, majú veľkú slobodu a učitelia ich len vedú. To časopisu pomáha,“ doplnila. Druhé miesto získal časopis Ámosáčik zo ZŠ na Ulici Komenského v Bardejove a treticu najlepších uzatvára Ratolesť zo ZŠ Cyrila a Metoda v Košiciach, časopis získal tento rok aj cenu Titulka roka.

Porota hodnotila pozitívne najmä vlastnú tvorbu žiakov. Snímka: Marek Vaščura

32 strán, 32 grafík

Deti, ale najmä pedagógovia sa zhodli, že súťaž v Podtatranskej knižnici je iná ako ostatné. Tu totiž dostanú okrem diplomu aj tipy, ako časopisy skvalitniť. Žiaci z Bardejova sa zúčastnili súťaže prvýkrát pred tromi rokmi, vtedy však o „novinárčine“ veľa nevedeli. „Prišli sme s tromi číslami Ámosáčiku, prvá titulka bola iná, druhá úplne iná a tretia tiež. Každú stranu časopisu sme robili tak, že sme si v redakčnej rade rozdelili úlohy a každý robil jednu stranu. Čiže časopis mal 32 strán a 32 grafík, formátov, štýlov písma a všetkého. A čo sme sa tu dozvedeli – že máme úžasné články, ale takto sa časopis nerobí,“ povedala Mária Ovšonková, ktorá pedagogicky zastrešuje časopis Amosáčik.

Hneď na prvom ročníku zistili, ako má vyzerať titulka či aká má byť forma písma. Pred tromi rokmi sa osoby na fotografiách „v pozore“ pozerali do kamery. V Poprade sa redaktori dozvedeli, že fotografia má byť dynamická. „Začali sme robiť časopis podľa týchto rád a minulý rok sme sa dostali z 30. miesta na piate a získali sme cenu za najlepšiu titulku. Dnes sme sa dozvedeli, že máme robiť aj rubriky. Na budúci rok ideme zabojovať o prvé miesto,“ dodala s úsmevom Mária Ovšonková.

Jana TOMALOVÁ