V Tatrách Deň horskej služby, v Slovenskom raji spomienka na obete

Uctia si významné osobnosti

Obec Ľubica v spolupráci so Spišským dejepisným spolkom, Domom slovensko-poľského stretávania Euroregiónu Tatry a Starostowstwom powiatowym w Nowym Targu odhalia v piatok 13. októbra o 15.30 h pamätné tabule Dávidovi Frolichovi a Samuelovi Bredetzkému. Tabule budú umiestnené na objekte Cafe Leibic v Ľubici. Historička Nora Baráthová a publicista Milan Choma tiež pripravujú krátke prednášky o živote oboch osobností. Miestne divadlo exTeatro Ľubica pripravuje scénky z ich života.

O dotácie treba požiadať

Ak máte záujem o peniaze na všeobecneprospešné služby a účely na rok 2018 a ste právnickou osobou alebo podnikateľom, môžete požiadať o dotáciu od mesta Poprad. So žiadosťou na príslušných tlačivách sa však treba poponáhľať do 30. októbra tohto roku. Žiadať možno dotácie aj na šport, kultúru, mládež či vzdelávanie. Nesmiete mať však záväzky voči mestu. Po prerokovaní v príslušnej komisii dotácie do výšky 3 500 eur schvaľuje primátor a nad túto sumu mestské zastupiteľstvo.

Odhalili pamätník rehoľníkom

Na prelome septembra a októbra si v Spišskom Štiavniku pripomenuli sté výročie založenia Ružencového bratstva. Vyvrcholením celého programu bolo odhalenie pamätníka rehoľníkom, ktorí boli z obce násilne odvlečení počas tzv. barbarskej noci, v noci z 13. na 14. apríla 1950. Na slávnosti sa zúčastnili aj zástupcovia Ústavu pamäti národa a Konfederácie politických väzňov Slovenska. V minulosti v obci pôsobili cisterciáni, verbisti a donedávna aj Misijné sestry, služobnice Ducha Svätého.

Spišská Belá. Snímka: rov

Budujú cyklotrasu v Strážkach

Mesto Spišská Belá začalo s výstavbou 2,1 kilometra dlhého úseku cyklotrasy v mestskej časti Strážky. Úsek začína pri štrkovisku a cez kaštieľ sa dostane až k panelovému chodníku v Strážkach. Cyklotrasu buduje mesto v rámci cezhraničného slovensko-poľského projektu „Cesta okolo Tatier – 2. etapa“. Stavebné práce budú trvať až do mája budúceho roku.

Uzávierka tunela Branisko

Už od soboty 7. októbra je úplne uzavretý diaľničný úsek D1 Beharovce – Široké, vrátane tunela Branisko. Uzávierka úseku potrvá až do stredy 11. októbra do 18.00 h. Dôvodom uzávierky diaľničného úseku vrátane tunela Branisko je pravidelná stavebná a nestavebná údržba tunela Branisko.

V Slovenskom raji si uctia obete hôr

V sobotu 14. októbra sa v Slovenskom raji uskutoční 8. pietna spomienka za obete horských nešťastí v Slovenskom raji. Po­dujatie sa začne o 11.00 h na Symbolickom cintoríne na Kláštorisku svätou omšou za obete hôr. V rámci podujatia odhalia pamätnú tabuľu leteckej záchranárke, spišskonovoveskej rodáčke Patrícii Krajňákovej, ktorá v roku 2016 tragicky zahynula počas záchrannej akcie.

Ilustračná snímka: archív HZS

Bude deň horskej služby v Tatrách

Pri príležitosti jubilejného 15. výročia založenia Horskej záchrannej služby pripravujú záchranári z Vysokých Tatier Deň Horskej záchrannej služby. Ten sa uskutoční v sobotu 14. októbra. Slávnostné otvorenie je naplánované na 14.00 h pred Belianskou jaskyňou v Tatranskej Kotline. Po otvorení budú nasledovať ukážky jaskynnej záchrannej činnosti príslušníkov horskej služby. Program je prístupný pre širokú verejnosť. Chýbať nebude ani ukážka techniky horských záchranárov.

S letnou sezónou sú spokojní

Letná sezóna vo Vysokých Tatrách dopadla dobre. Potvrdzujú to aj údaje z Tatranských informačných kancelárií. Viac ako tretina hotelierov potvrdila, že obsadenosť ich zariadení sa v lete pohybovala medzi 90 až 100 percentami. Štatistika národností v regióne kopíruje obľúbenosť Tatier v tradičných krajinách. Okrem Slovákov sú to Česi a Poliaci. Stúpa však záujem turistov z Nemecka, Veľkej Británie, ale aj Izraela. Z prieskumov vyplýva, že najviac sú žiadané pobyty na tri až päť nocí.

Ilustračná snímka: dav

Zídu sa kežmarskí poslanci

Vo štvrtok 12. októbra budú rokovať poslanci Mestského zastupiteľstva v Kežmarku. Poslanci upravia zásady hospodárenia s majetkom mesta a tiež rozpočet na tento rok. Schvaľovať by mali aj zmluvu k projektu obnovy starej obchodnej vínnej cesty medzi Kežmarkom a Limanowou. Poslanci tiež budú schvaľovať výšku príspevku rodičov na činnosť materských škôl, umeleckých škôl a školských zariadení. Voliť by mali aj člena správnej rady nemocnice. Začiatok rokovania je o 14.00 h v kultúrnom stredisku.

Mesto chystá novú knihu

Mesto Spišská Belá pripravuje vydanie knihy Spišská Belá vo fotografiách – včera a dnes. Publikácia by mala mať do 260 strán. Texty k fotografiám budú v štyroch jazykoch. Súčasne s knihou pripravuje mesto aj tri reprezentačné videá o meste, Múzeu Jozefa Maximiliána Petzvala a o Kaštieli Strážky s Ladislavom Medňánskym. Kniha a videá vzniknú v rámci mikroprojektu Szczawnica a Spišská Belá včera a dnes. Na slovenskú časť projektu je určených takmer 45-tisíc eur.