Vášeň ku knihe a k písaniu? Nadšenci sa stretávajú každý mesiac v kežmarskej knižnici

Klub tvorivého čítania a písania sa opäť stretne tento štvrtok o 16.30 h v Mestskej knižnici v Kežmarku. Na pláne sú aj jesenné tvorivé dielne.

Prečo sa stretávať len na Vansovej Lomničke? Nápad na Klub tvorivého čítania a písania skrsol v hlave Evy Raffajovej (vľavo). Snímka: ER

Na okresnom kole Vansovej Lomničky sa už 20 rokov stretávajú tie isté ženské tváre, recitačná súťaž je pre mnohé jediným miestom, kde sa počas roka stretnú. „No a tak sme sa rozprávali, prečo len raz. Tam vznikla prvotná myšlienka osloviť vedúcu knižnice v Kežmarku a opýtať sa, či by bolo možné sa tam stretávať. Tak mi napadlo založiť Klub tvorivého čítania a písania, kde by sa stretla skupina záujemcov,“ povedala regionálna spisovateľka Eva Raffajová. Je autorkou viacerých kníh – Poznávam prírodu, Bezpečná počítačová gramotnosť či Tvorivé dielne v materskej škole. Niektoré napísala v rámci pedagogickej činnosti, ale keďže má rada poéziu, napísala aj knihu Krátke básne pre dcéru.

Čítajú aj tvoria

Vo štvrtok bude na programe stretnutia kniha Divočina od Cheryl Strayedovej. Autobiografický román hovorí o premene životom bitého dievčaťa na silnú a zrelú ženu. Klub funguje už od marca a jeho členovia sa už stihli povenovať knihám o Vysokých Tatrách, ktoré napísali kežmarskí vysokohorskí nosiči, dielam francúzskej spisovateľky Agnes Martin Lugand či detektívkam J. K. Rowlingovej, ktorá píše pod menom Robert Galbraith. V máji klub patril básňam Maše Haľamovej, v lete sa milovníci literatúry potúlali po jej stopách na Štrbskom Plese. Okrem literárnej stránky má klub aj výtvarnú. Každé stretnutie má druhú časť tvorivých dielní, uplynulé mesiace nechýbalo zdobenie veľkonočných vajíčok, špajdľoví anjeli či servítková technika. Tento štvrtok si vyskúšate jesenné aranžmány.

„Klub nie je už len o mojich nápadoch, začínajú aj iní.“

 

Eva Raffajová
regionálna autorka, ktorá prišla s myšlienkou Klubu tvorivého čítania a písania

Len pre ženy?

Program Klubu tvorivého čítania a písania znie trochu „žensky“ a jej členky sú najmä členkami Únie žien. Majú posledné štvrtky v mesiaci dvere knižnice otvorené aj muži? „Sprvoti to boli ženy, ale mali sme už aj mužov. Samozrejme, nie každého zaujíma servítková technika (smiech), ale môže prísť na prvú časť,“ povedala E. Raffajová. Okrem nových členiek a členov sú vítané aj nové nápady. S témami zväčša prichádzala Eva Raffajová, ale aj vedúca knižnice Jana Schönová. „Klub nie je už len o mojich nápadoch, začínajú aj iní. Keďže učím už 27 rokov, mám aj bývalých žiakov, ktorí sú už dospelí ľudia a tiež sa chytili v umeleckom poli. Napríklad jedno dievčatko, ktoré som mala od prvého ročníka, je dospelá, učí v materskej škole. Chcela by som s ňou spolupracovať, lebo píše básne. Tiež jedna členka nášho klubu vydala knihu a mali by sme sa rozprávať aj o tejto knihe,“ povedala E. Raffajová.

Druhá časť stretnutí je venované tvorivým dielňam. Snímka: ER

Hlavne vytrvalosť

Ciele do budúcnosti sú jasné: zväčšiť členskú základňu a venovať sa knihám a písaniu. „Pisateľská“ stránka zatiaľ za tou čitateľskou zaostáva, no podľa Raffajovej prídu aj workshopy v rámci písania, pretože záujem oň majú viacerí. Druhým cieľom je vydržať. „Štart nebol ťažký, lebo boli nápady aj priestory a prišli ľudia, ktorých to baví. Ťažké bolo pokračovanie, pretože niekto príde raz alebo dvakrát. Ťažké je to ustáliť a nevzdať sa,“ vraví E. Raffajová.

Jana TOMALOVÁ