Aj vďaka Avramovičovi patrí Iskra medzi ligovú špičku

Dvoma duelmi uzavreli basketbalisti zo Svitu prvú štvrtinu Eurovia SBL.

Peak hráčom mesiaca október sa stal Sviťan Saša Avramovič (vpravo). (Snímka: mik)

Ešte po víťaznom stretnutí v Handlovej 21. októbra v mužstve Svitu skončili mladíci Samuel Kubaský i Tomáš Gajan. Zo zdravotných dôvodov sa už vtedy na palubovke neukázal kapitán Pavol Lošonský a stále sa nedal do poriadku, takže tréner Madzin mal v posledných zápasoch veľmi obmedzený káder, s ktorým v utorok vycestoval aj na vzájomný súboj o 3. priečku v tabuľke do Košíc. Na východe navyše odohral iba päť minút  Američan DeAndre Davis, ktorý je tak ďalšou stratou pre „medvede“. V prvej štvrtine boli Sviťania aj dlhšie vo vedení, ale domáci nestrácali kontakt a Stamenkovič na začiatku druhej desaťminútovky skóre preklopil na ich stranu. Podtatrancov to síce nezlomilo, ale dve Fletcherove trojky pred odchodom do kabín len potvrdili vedenie Košičanov. O víťazovi však rozhodovala až štvrtá štvrtina, v ktorej sa Sviťania dostali na rozdiel dvoch košov, ale Marič ich nádeje pochoval doma úspešnými trojkami. Iskra napokon podľahla Košiciam 85:76. „Bolo cítiť kvalitu Košíc a bolo to pre nás veľmi ťažké. Domáci sa držali počas celého zápasu vo vedení, ktoré sme dve minúty pred koncom dokázali stiahnuť na štyri body. Vtedy sme mali výbornú pozíciu na ešte bližšie dotiahnutie, ale v tej chvíli sa ukázala kvalita Mariča, ktorý premenil veľmi ťažkú strelu a upokojil svoj tím. Zápas bol super, ale Košice našli v kvalite, ktorú majú, odpoveď, keď ju potrebovali,“ hodnotil tréner BK Iskra Svit Michal Madzin.

Anthony Jackson (vpravo) zaznamenal proti Spišiakom 25 bodov. (Snímka: mik)

Utrpené víťazstvo

„Medvede“ čakalo v sobotu domáce derby proti Spišskej Novej Vsi, v ktorom síce mal Madzin na lavičke piatich basketbalistov, no Lošonský s Davisom ani neboli prezlečení a Findura do hry nezasiahol, takže kormidelník Iskry točil iba sedmičku hráčov. Skóre už na začiatku veľmi rýchlo narastalo a na oboch stranách sa trestali defenzívne chybičky. Úspech slávili rýchle protiútoky, ale ani trojková streľba nezaostávala. Domáci sa snažili vypracovať si aký-taký náskok, ale Spišiaci ich zakaždým umlčali. Potvrdil to najmä vstup do poslednej štvrtiny, kedy úradoval L’Africain. Kanaďan s pokojom Angličana trafil dve trojky akoby nič, potom sa na ňom vyfauloval Galta, L’Africain premenil trestné hody a po ďalšej jeho trojke už hostia vyhrávali o šesť bodov. Sviťanom pomohol oddychový čas a duel predsa len dotiahli do víťazného konca 106:102.

Dve najvýraznejšie postavy derby v súboji. Spišiak L’Africain sa v úvode štvrtej štvrtiny odtrhol z reťaze a Sviťan Radonjič bol s 30 bodmi najproduktívnejším hráčom zápasu. (Snímka: mik)

„Bolo to také ofenzívne, pretože je to derby. Niekedy sme hrali veľmi dobre, inokedy strašne. V obrane sme priveľmi strácali koncentráciu, ale útokom sme to vynahrádzali. Ďakujem tímu za energiu, ale musíme sa zlepšiť v defenzíve, pretože sme priveľa inkasovali,“ hodnotil Saša Avramovič a tréner Madzin musel aj triumf trochu predýchavať: „Sme šťastní, ale stojí nás to tak veľa síl, až je to bolestivé. To, že sme vyhrali, je super, ale máme veľa vecí, ktoré nás netešia. Spišská prišla namotivovaná na veci, ktoré neboli úplne super, ale som rád, že moji chlapci to na ihrisku zvládli.“

Avramovič ťahá „medvede“ k víťazstvám. (Snímka: mik)

Sviťan hráčom októbra

Iskra po obmene kádra vstupovala do sezóny skromne a potrebovala si zmapovať súperov. Práve po víkendovom deviatom kole sa už stretla s každým a keďže Svit podľahol iba Leviciam, bratislavskému Interu a Košiciam, v tabuľke Eurovia SBL mu pred odvetami patrí výborné tretie miesto. „Družstvá, u ktorých sa čakalo, že budú top, to výrazne potvrdzujú. My sme šťastní, že sme prvú štvrtinu súťaže takto zvládli aj napriek tomu, v akej zostave nastupujeme,“ vyjadril sa tréner Madzin. Veľký podiel na úspešnom ťažení Podtatrancov má aj srbský rozohrávač Saša Avramovič, ktorý sa po svojich októbrových výkonoch stal prvým laureátom ceny Peak hráč mesiaca. „Je to dobrý pocit. Pomohol som mnohými bodmi, ale rovnako aj v defenzíve. Dúfam, že ako tím budeme pokračovať dobrými zápasmi a, samozrejme, víťazstvami,“ doplnil Avramovič.

Michal KLEIN