Detvania prvýkrát v najvyššej súťaži vyhrali – na úkor Popradčanov

Na prelome septembra a októbra potiahli „kamzíci“ deväťzápasovú šnúru víťazstiev, no porážka v Trenčíne všetko zlomila a výsledkovo sa prestalo dariť. Príležitosť na odraz mali Podtatranci v piatok v Detve, ktorá bola po 15 dueloch stále bez triumfu.

Dmitrij Šitikov v KHL odohral takmer 400 stretnutí. (Snímka: mik)

Pomôcť mal aj príchod ruského krídelníka Dmitrija Šitikova s bohatými skúsenosťami z KHL. Do zostavy sa vrátili už aj Abdul s Dindom a tréner Ozimák mohol využiť aj služby Martina Krempaského, ktorý pôsobí v HK Orange 20. „Ešte vo štvrtok sme hrali v Žiline a po zápase som si prečítal SMS od Paťa Molotu, že mu mám zavolať čo najskôr a povedal mi, že v piatok hrám v Detve. Kluby sa dohodli, že ma Poprad zatiaľ stiahne, pretože chýbajú obrancovia. Pár chalanov tu je nových, ale rýchlo sme sa spoznali. Keď som tu minulý týždeň hral proti Popradu, bolo to náročné na psychiku. Už pred tým v Piešťanoch to bolo pre mňa zvláštne, ale keď sme prišli tu – opačná striedačka, všetko naopak, bolo to ťažké. Do projektu sa vraciam až po reprezentačnom turnaji,“ ozrejmil situáciu Krempaský. Pretrvávajúce zranenie trápi Danie­la Brejčáka a Kroták s Richardom Rapáčom sa postupne zapájajú do tréningového procesu. S Rusmi Ignatovom a Bogoslovskim HK Poprad ukončil spoluprácu.

Martin Krempaský bojuje o svetový šampionát hokejistov do 20 rokov ako jeden z piatich Popradčanov v HK Orange 20. Teraz však prišiel vypomôcť materskému klubu. (Snímka: mik)

Prepis histórie na úkor Popradu

V prvých dvoch tretinách sa hral vyrovnaný hokej, ktorému však chýbala iskra. Na gól Abdula, keď si puk do vlastnej brány zrazil Frederik Fekiač, dokázal odpovedať  Tibenský. V druhom dejstve využil hrubú pozičnú chybu Šimona na úspešný samostatný únik Mlynarovič, no po jednoduchej akcii vyrovnal Murček a keď Macejko trafil presne do vinkla, tréner Ozimák si vyžiadal oddychový čas a potom Corbeila v bráne vystriedal Ivanov. Hneď v úvode záverečnej časti v presilovke vyslal puk smerom ku Laroseovi Fabian a úspešne ho tečoval Heizer. To však bolo z popradskej strany všetko a úradovali už len Detvania. Tibenský, Milý, Ščurko a v power-play Videlka ešte prispeli k historicky prvému víťazstvu Detvy 7:3 v Tipsport Lige. „Do stavu 3:3 to bolo vyrovnané, Detva hrala oduševnene, bojovne. Po tom vyrovnávajúcom góle som na chlapcoch videl, že majú chuť i vôľu, ale vzápätí prišlo vylúčenie, inkasovali sme a hneď na to opäť. Doplatili sme na nekoncentrovanosť. V prvej tretine sme nepremenili čisté šance, takže nedáš – dostaneš. Možno sme potrebovali dostať takúto facku, aby sme sa prebrali,“ hodnotil tréner Podtatrancov Marcel Ozimák.

V Podtatranskom derby sa z tesného víťazstva tešili domáci. (Snímka: mik)

Snajper zo zálohy

Reparát zložili „kamzíci“ v nedeľu doma proti Liptovskému Mikulášu. K maródom pribudol Zadražil, takže do obrany sa presunul Ježek a uvoľnené miesto v útoku zabral Lukáš Vartovník z farmy v Spišskej Novej Vsi. Za dôveru sa náramne odmenil a dokázal využiť šance. Tutovky v úvode nepremenili Matúš Paločko ani Mlynarovič, no po Abdulovej strele dorážkou z otočky Vartovník otvoril skóre. Druhé dejstvo bolo o nepremenných tutovkách a zaujala aj potýčka Ježeka s Lacom. Liptáci sa vyrovnania dočkali v tretej časti, keď Luža vyslal puk cez hradbu tiel a Ivanov ho našiel až v sieti. Vartovník však nedopustil stratu bodov. Najskôr ešte opečiatkoval brvno, no keď Košarišťan zakiksoval, k puku sa dostal Bondra, našiel práve Vartovníka a popradský triumf 2:1 bol na svete.

Prvý Vartovníkov gól v zápase. (Snímka: mik)

„Nemyslím si, že by som ja zariadil víťazstvo. Celý tím sa pripravoval. Do zápasu sme išli bojovne, každý ukázal, na čo má. Hrali sme srdcom pre Poprad a odplatou boli tri body. Mali sme dosť príležitostí, ktoré sme nepremenili, chýbalo nám trochu pokoja. Ja môžem ďakovať spoluhráčom, že mi vytvorili šance. Mne stačilo nakorčuľovať si, dostal som prihrávku a strieľal. Bol som tým šťastlivcom, ktorý mohol vsietiť góly,“ vyjadril sa Lukáš Vartovník.

Michal KLEIN