Dohlasované. Kežmarčanom sa najviac páči projekt kaskád pri stanici

Mestské zásahy priniesli 32 kreatívnych návrhov na skrášlenie či sfunkčnenie verejných priestorov. V knižnici si ich pozriete do konca roka.

V nevyužívanej často železničnej stanice navrhli študenti STU kaviareň aj s terasou. Snímka: mesto Kežmarok

Cieľom Mestských zásahov Kežmarok bolo nájsť v meste problematické alebo nevyužité miesta a kreatívne do nich zasiahnuť. Nápady šikovní architekti či dizajnéri hľadali v umeleckých inštaláciách, úprave zelene či  tvorbe nových plôch. Tí zdatnejší sa pustili aj do náročnejších konceptov.

Zvíťazil oddych pod stanicou

„Niektoré projekty boli veľmi dobré, niektoré slabšie. Najviac rezonujú kaskády, pretože to bolo naozaj výborné, čo sa týka myšlienky aj grafického spracovania. Tento projekt nie je nerealizovateľný, ale bolo by to veľmi drahé a nie je to asi ani priorita pre Kežmarok,“ vraví iniciá­tor Mestských zásahov Kežmarok Marek Reznický.

Aj takto si predstavujú študenti z Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Snímka: archív

Odhadovaná cena je viac než 1,5 milióna eur. „Keď študenti Slovenskej technickej univerzity vystúpili v Kežmarku z vlaku, uvedomili si, že predstaničný priestor je zanedbaný a nevyužitý. „Rozhodli sme sa využiť ponúkaný svažitý terén a vytvoriť stupňovité terasy so zeleňou a priestorom na sedenie a oddych. Ten by siahal až do existujúceho spodného parčíku pod stanicou. Chceli sme tak priniesť viac zelene pre toto miesto. Tiež sme chceli využiť potenciál momentálne nevyužitej bočnej časti stanice, a tak sme uvažovali osadiť do tejto časti kaviareň s vonkajšou terasou,“ povedala jedna z autorov projektu Monika Švecová.

Pri dobrom filme aj na bicykli

Na druhom mieste skončila oddychová zóna pri potoku Ľubica na sídlisku Sever.

Breh rieky by sa mohol zmeniť na miesto na oddych. Snímka: mesto Kežmarok

„Dozvedeli sme sa, že tamojší obyvatelia majú pred vodou rešpekt až strach kvôli niekdajším záplavám. Chceli sme zdôrazniť, že hoci je voda mocný živel, nie je náš nepriateľ. V konečnom návrhu nábrežie ponúka príjemné posedenie a priestor na premietanie filmov počas letného obdobia. Cyklotrasa popri rieke tu vytvára uzol, kde majú ľudia možnosť občerstviť sa, oddýchnuť si a zresetovať myseľ,“ povedal Lukáš Kertys za kolektív autorov návrhu Ľubica Chill Zone.

Šport, oddych a pekný výhľad. Snímka: mesto Kežmarok

Kežmarčania by prijali aj zrevitalizovanie parku pri evanjelických kostoloch

Tretie miesto patrí úprave parku Svetlonosky v projekte KežmarOK 2. Návrh zahŕňa úpravu zelene, pridanie fotopointu s nápisom Kežmarok, nové chodníky, lavičky, lampy, koše a jazierko s vodou. Do parku mladí architekti navrhli aj pamätník venovaný hradnej bráne. Keď sa cez pamätník pozeráte, mali by ste vidieť, kde kedysi hradná brána stála.

Snímka: mesto Kežmarok

Zásahy si pozriete do konca roka

Všetky tri víťazné projekty vyšli z nápadov študentov architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Na jar sa v Kežmarku stretli na dvojdňovom workshope. „Časť ročníka sme sa vybrali do Kežmarku a časť do Brezna, kde tiež rozbiehali mestské zásahy. Snažili sme sa aspoň za krátky čas spoznať mesto. Na začiatku sme dostali aj podklady. V nich boli uvedené najvážnejšie problémy mesta a snažili sme sa ich vyriešiť,“ povedala študentka STU a spoluautorka projektu KežmarOK 2 Veronika Slaničanová.

Projekt KežmarOK 2 prináša vylepšenia do parku Svetlonosky. Snímka: mesto Kežmarok

Projekty si pozriete v mestskej knižnici do konca kalendárneho roka. Uplynulý piatok ich verejnosti predstavili na vernisáži. „Podľa mňa by sa dala realizovať možno aj tretina projektov. Je tam návrh vyhliadkovej veže pri stanici, takže ak by malo mesto záujem, je už urobená štúdia. Výborné je večerné osvetlenie kopírujúce staré mestské hradby. Veľmi dobrý a nie nákladný je mini projekt oživenia mestských uličiek,“ dopĺňa M. Reznický.

Realizácia je zatiaľ nejasná

Primátor Kežmarku Ján Ferenčák verí, že sa niektoré menej nákladné projekty podarí zrelizovať. „Uvidíme, ako projekty budeme vyberať, možno to necháme na hlasovanie ľudí,“ povedal J. Ferenčák. Okrem krátkej prezentácie najúspešnejších projektov pokrstili na vernisáži aj knihu mestských zásahov, ktorá bude slúžiť mestu ako propagačný materiál.

Všetky projekty si pozriete aj na webe mestských zásahov.

http://www.kezmarok.zasahy.sk/projekty

Jana TOMALOVÁ