Editorial: Oslavovať smrť a vyrezávať tekvice? Ďakujem, nie

Ilustračná snímka: rov

Tak sme sa uplynulú nedeľu všetci tešili z prvej snehovej nádielky, niekde padali aj chuchvalce snehu veľké ako vatové guličky a vytvárali tak dojem predvianočného času (ktorý nám obchody vďaka čokoládovým Mikulášom a adventným kalendárom aj tak podsúvajú už od októbra).

O čosi menej romantické však bolo prebudenie do pondelkového rána. Už tradične spôsobil prvý sneh aj komplikácie na cestách. Celkom symbolicky nám nasnežilo a počasie skomplikovalo dopravu práve v predvolebný týždeň. Pripomenulo nám to jednu z vecí, o ktorej budeme tiež v sobotu rozhodovať. Aj správa a údržba našich ciest spadá totiž pod samosprávny kraj (samozrejme, nie všetkých ciest, do ich kompetencie patria komunikácie vo vlastníctve kraja). Je to teda taký malý odkaz pre všetkých, ktorí sa v sobotu nechystajú ísť voliť, pretože ich sa nejaké vyššie územné celky netýkajú. Týkajú, a to bytostne. Nielen tým, či sa po odhrnutých a posypaných cestách dostanete ráno do práce. Ale aj tým, či sa v našom okolí napríklad vybudujú nové cyklotrasy, kam budú smerovať nemalé peniaze z eurofondov a v neposlednom rade napríklad aj tým, či a ako budú fungovať naše školy. Pre tých, ktorým sa to stále zdá málo, už len jedno číslo: 1 455 miliónov eur. Približne s takýmto rozpočtom budú hospodáriť župy najbližšie obdobie. Na záver už len veľakrát opakovaná pravda: kto sa nezúčastní volieb, nemá potom právo sťažovať sa.

Na premýšľanie, komu dať hlas, budeme mať o jeden voľný deň naviac, keďže nadchádzajúci týždeň nám rozdelí Sviatok všetkých svätých. Osobne sa už celkom teším aj na to, kedy bude po celom tom hello­weenskom ošiali. Z pamiatky na zosnulých sme si v posledných rokoch urobili takú zvláštnu oslavu smrti, zombíkov a príšer. Tomu ja veľmi neholdujem, a tak sa miesto vyrezávania tekvíc radšej pôjdem v stredu večer pozrieť na hokej s Nitrou a v sobotu na futbal so žilinským „béčkom“. Budem rada, ak sa stretnem s mnohými z vás. Ak by fanúšikovia dokázali zaplniť tribúny ako počas majstrovstiev sveta osemnásťročných, bolo by to hneď o inom. Takže, s kým sa radšej ako na helloweenskej party vidíme na cintorínoch, štadiónoch a vo volebnej miestnosti?

Mária Mlaková