Editorial: „Zlepenec“ porazil všetkých, no politika by nemala ovplyvňovať priateľské vzťahy

Župné voľby vám pripomenuli v posledných vydaniach prostredníctvom úvodníkov moji dvaja kolegovia. Teraz máme po všetkom a prinášame vám aj výsledky. Editorál vyšiel na mňa – na športového redaktora, od ktorého zrejme nečakáte, že zabŕdne do politiky. Na druhej strane si však už ani nepamätám, kedy naposledy som napísal príspevok, ktorý sa netočí okolo športu. Využijem teda túto možnosť na svoj laický názor. Priznám sa, že zo štúdia na VŠ si už veľa nepamätám, ale nejaké útržky kdesi ešte ostali. Spomínam si, ako sme na politológii riešili spektrum politických subjektov, ktorého konce sa prelínajú. Radikálna ľavica sa vlastne v mnohom od radikálnej pravice nelíši. Veď ani Stalin, ani Hitler neboli práve filantropmi. Extrémna cesta v politike nie je cestou.

Osobne som pravicový liberálny volič, ale umiernený. Z tohto pohľadu som sa zobudil do príjemného nedeľného rána. „Zlepenec“, ako hovorí náš premiér, dal na frak „červeným“ i „zeleným“. Ukázalo sa, že pokiaľ je súčasná parlamentná opozícia jednotná a nebrojí proti sebe, ponúka reálnu a nie len utopistickú alternatívu. Frustráciu z politiky dali ľudia tentoraz najavo racionálne a do krajských zastupiteľstiev si zvolili množstvo nezávislých kandidátov. Viem, že Bratislava je baštou pravicového voliča, ale aj tak ma šokovalo, že do zastupiteľstva nebol zvolený ani jeden výhradný kandidát SMER-SD. V PSK sa končí 16-ročné pôsobenie župana Petra Chudíka, ktorého nahradí Levočan Milan Majerský. Verím, že do kraja prinesie nový svieži vietor.

Chcem spomenúť aj tri negatívne body. Už 150 poslancov v NR SR je priveľa, prešovský kraj ich má mať 62? Podľa mňa v politike určite nejdú kvantita a kvalita ruka v ruke, ale okej. Druhá vec je sklamanie zo systému volieb. Som z Popradu, ktorý spadá pod PSK, ale prečo nemám právo odovzdať hlas niekomu z Bardejova či známemu z Kežmarku? Veď tí budú o mne rozhodovať rovnako ako Popradčania. Tretia vec prerastá politiku. Mrzí ma, ako sú ľudia fixovaní na politickú orientáciu a dokážu svoju xenofóbiu prenášať aj do priateľských vzťahov. Je fakt adekvátne zavrhnúť kamaráta len preto, že sympatizuje so stranou, s ktorou vy nie?

Michal KLEIN