Jakubiskovci sa vrátili pod Tatry. Natáčali tu svadbu z Perinbaby

Práce na druhej časti legendárnej rozprávky Perinbaba sú v plnom prúde. Minulý utorok sa Kežmarok zmenil na miesto svadobnej hostiny hlavných hrdinov.

Zadné nádvorie Kežmarského hradu sa zmenilo na stredovekú svadobnú hostinu. Snímka: mam

V pokračovaní kultovej rozprávky budú môcť Podtatranci vidieť viac než dosť scén z nášho kraja. Už vo februári tohto roku padali klapky na Kostolnom námestí v Kežmarku, ktorý sa vtedy zmenil na vianočný trh. Herci pobehovali v hrubých kožuchoch či huňatých čiapkach. Minulý utorok sa filmári vrátili pod Tatry opäť. Tentoraz však s cieľom natočiť svadobný obrad i samotnú hostinu.

Leto v zime

Obrazy však mali byť letné, a tak herci i komparzisti vymenili kožušiny za ľahké šaty a poltopánky. Keďže v utorok sa teploty v Kežmarku pohybovali len tesne nad nulou a k tomu sa pridal nepríjemný vietor, nebola to úplne ľahká úloha. Štáb sa od rána pohyboval v priestoroch Kežmarského hradu. Jeho zadné nádvorie sa vďaka bohato prestretým stolom zmenilo na veľkú dobovú hostinu. „Neprišli sme tu natáčať pohľadnicové zábery,“ povedal na tlačovej konferencii režisér Juraj Jakubisko.

Len čo sa skončila „ostrá“, účinkujúci si prehodili cez seba deky a podával sa aj horúci čaj. Počasie však bolo k filmárom prívetivé, keďže väčšinu dňa svietilo slnko. V konečnom dôsledku tak divák nebude mať ani potuchy, že rozprávková letná svadba vznikala v podmienkach chladného novembra.

Hlavný hrdina: Je to veľká zodpovednosť

„Mrznem, ale zvládame to. Všetkým nám je zima, či už sú to kameramani alebo herci. Počasie je totiž spravodlivé ku každému,“ zhodnotil herec Lukáš Frlajs, ktorý v rozprávke stvárňuje hlavnú postavu Lukáša, syna Alž­betky a Jakuba. S úsmevom dodal, že scény natáčané v kopcoch či zimných podmienkach sú preň­ho ako mestského chlapca veľkou výzvou. „Najradšej sedím pri počítači, za volantom alebo na kávičke v nejakom centre. A zrazu som sa ocitol v horách, v snehu, v blate… Mám však výbornú imunitu. Nemôžem si dovoliť byť chorý, pretože nič nenatočíme,“ tvrdí. Mnohé miesta v rozprávke budú Podtatranci a Spišiaci dôverne poznať. Filmári totiž nenatáčali len v Kežmarku, ale aj v širokom okolí. Napríklad horské scény, ktoré spomínal hlavný hrdina, vznikli v Belianskych Tatrách. „Hlavnú postavu stvárňujem prvýkrát v živote. Je to zvláštne, obrovská zodpovednosť, pretože ľudia už majú isté očakávania. Dosť často si myslia, že to je len nejaký remake prvej Perinbaby. A diváci možno pôjdu na ten film s očakávaniami: Bude to lepšie ako jednotka, nebude? Tým pádom aj na mňa občas dolieha tlak, že to nemôžem pokaziť,“ povedal počas prestávky v Kežmarku L. Frlajs.

Svoju rolu si zahrali aj miestni komparzisti. Snímka: mam

Kežmarčania, ktorí sa tiež objavia v rozprávke. Snímka: mam

V záberoch aj miestni

Okrem známych tvárí sa však v Perinbabe 2 objavia aj domáci komparzisti. Malú rolu si podľa komunikačnej manažérky mesta Zuzany Šlosárovej „strihlo“ asi 40 miestnych. Uvidíte ich v roliach vojakov, detí či svadobných hostí. „Hrám postavu hosťa na svadbe. Je tu veľká zima, ale dá sa to zvládnuť. Minulý rok som našiel prihlášku na internete, tak som ju vyplnil a poslal a filmári sa ozvali. Podarilo sa a teraz som tu,“ hodnotil svoje prvé minúty pred kamerou Kežmarčan Stanislav Ištocy. „Je to moja prvá komparzová rola a veľmi sa na ňu teším,“ doplnil ho ďalší z domácich, Tomáš Tremba, ktorého štáb vystrojil do postavy vojaka. Výkony komparzistov ocenil aj hlavný hrdina Lukáš Frlajs: „Regionálni komparzisti sú výborní. Obdivujem ich, lebo nie každý rozumie tomu, že sa musí ísť niekoľkokrát po sebe. Napríklad teraz sme robili záber na deviatykrát a tým, že je naozaj zima, zvládli to dobre. Minule sme dokonca mali jedného komparzistu, ktorý zrazu odišiel, lebo ho to nebavilo. O tom to je, človeka to buď musí baviť, alebo kašle na to a odíde. Chce to aj vytrvalosť.“
Podvečer sa štáb presunul z Kežmarského hradu do dreveného evanjelického kostola, kde pripravil scénu samotnej svadby.

Mária Mlaková