Kežmarskí gymnazisti dali druhú šancu starým knihám a platniam

Na burze v priestoroch gymnázia ste si uplynulý utorok mohli kúpiť staré „kúsky“ z kabinetov či školskej knižnice.

Na burze sa predávali aj platne. Snímka: mam

Turistický sprievodca Tatrami, knihy povinnej literatúry, encyklopédie či zviazaný ročník francúzskych novín z roku 1910. Študenti aj ľudia „zvonku“ si v telocvični mohli kúpiť alebo vymeniť okrem kníh aj platne s dychovou a klasickou hudbou, svetovými hitmi alebo rozprávkami pre deti. Burzu gymnazisti zorganizovali opäť po dvoch rokoch.

Za výťažok kupujú výtvarné pomôcky

„Našla som doma dosť veľa starých platní a bolo mi ľúto ich vyhodiť. Dala som sa dokopy aj so slovenčinármi, oni majú v knižnici staré knihy, ktoré je takisto škoda vyhodiť. Pred dvomi rokmi, keď sme začínali, jeden pán priniesol dokonca plnú škatuľu platní a zobral si na výmenu iné,“ povedala Bronislava Oravcová, ktorá aj so svojou triedou burzu pripravila. Knihy a platne môžete vymeniť, alebo si ich kúpiť za dobrovoľný príspevok. Vyzbierané peniaze putujú na nákup štetcov, farieb a iných pomôcok na výučbu umenia a kultúry. Okrem kabinetov a školskej knižnice sú zdrojom aj domáce „sklady“ študentov. „Na burzu sme zháňali aj veci z domu, keď sme mali nejaké staršie knihy alebo platne. Dnes, keď sme prišli do školy, tak nám odpadli hodiny, lebo sme pomáhali, triedili knihy a platne a ukladali ich na stoly,“ povedala Natália Dachová.

Mohli ste si kúpiť aj knihy zo školských kabinetov. Snímka: mam

Študenti s knihou v ruke

Aj nepotrebné veci si môžu nájsť nových a spokojných majiteľov. Podľa študentky Kataríny Duľovej mali jej „spolugymnazisti“ najväčší záujem o romány. Návštevníkov však oslovilo aj iné. „Zaujíma ma šport, hlavne hokej. Pred dvomi rokmi to bola kniha o olympiáde v roku 1980. Teraz tu mám Zimné olympijské hry od Chamonix až po Lake Placid. Rád si pozerám, ako to bolo,“ vraví gymnazista Samuel Smoleň.

„Páči sa mi, že táto mládež využíva nielen to, že sa teraz môže „ulievať“ z hodiny, ale aj to, že si pozrie so záujmom platne a knihy, to ma milo prekvapilo.“

 

Ladislav Špalek.
návštevník burzy

Spomína si aj na hodiny s gramofónom

Na burzu zavítal aj Ladislav Špalek, kedysi tiež študent Gymnázia P. O. Hviezdoslava v Kežmarku. „Po prvé, je to príležitosť dať veciam druhý život. Po druhé, je mi ľúto, že je to zrejme aj likvidácia školských kabinetov a školskej knižnice. Po tretie, páči sa mi, že táto mládež využíva nielen to, že sa teraz môže „ulievať“ z hodiny, ale aj to, že si pozrie so záujmom platne a knihy, to ma milo prekvapilo,“ povedal L. Špalek. Z burzy neodchádzal naprázdno, ale s platňou s orchestálnymi predohrami k známym operám a ako biológa ho zaujala aj brožúrka Život – kto je Karol Linné. „Končil som v roku 1970 a ešte sa pamätám, keď náš pán profesor francúzštiny Konček doniesol na hodiny gramofón a platne. Púšťal nám francúzske šansóny, aby sme aj melódiou dostali jazyk bližšie k sebe,“ doplnil L. Špalek. No a práve platňa so šansónmi si tiež našla uplynulý utorok na burze svoju novú majiteľku.

Jana Tomalová