Kvarteto tímov sa chce na jar v tabuľke posunúť vyššie

Náš región má v V. lige – podtatranskej VsFZ až osem zástupcov, takže sme ju rozdelili na dve časti a začíname spodnou.

ŠK ŠTRBA

V uplynulej sezóne sa futbalisti zo Štrby trápili, čo pre nich znamenalo vypadnutie zo IV. ligy – sever. Zostup však automaticky neznamenal zlepšenie výsledkov. Štrbania v 16 kolách jesennej časti päťkrát vyhrali, dva razy remizovali a so 17 bodmi okupujú trinástu priečku tesne nad zostupovým pásmom. „Po príchode vhodných  mladých hráčov do kolektívu v letnej príprave sme sa počas jesene usilovali budovať kvalitný a spoľahlivý tím. Čo sa týka prehraných zápasov, tak s výnimkou Hranovnice a Kežmarku, ktorí boli o triedu lepší ako my, sme, bohužiaľ, prehrávali iba o jediný gól, čo nás veľmi mrzí. Potvrdilo sa, že nám chýba viac skúsenosti a potrebujeme vyspelého hrotového hráča a do defenzívnej činnosti aj kvalitného stopéra, ktorý by bol zároveň aj lídrom tímu a dokázal ho aj správne usmerniť. Mrzí ma, že práve v týchto nevydarených súbojoch nám chýbal ten rozhodujúci krok, kvôli čomu sme museli ťahať za kratší koniec povrazu. Mužstvo však momentálne ešte nie je na potrebnej individuálnej úrovni, aby sa dokázalo lepšie presadiť,“ hodnotil jeseň tréner Milan Ondruš a pokračoval: „Pôsobili tu i vekovo starší a ostrieľanejší hráči ako napríklad Milan Biskup, Peter Tkáč a Maroš Miženko, no ich predvedená hra v niekoľkých dueloch nebola taká, ako by som si prial. Na ihrisku prevládala akoby dezorganizácia v základných veciach, čo ma taktiež veľmi sklamalo. Pozitívom bolo však preukázané nasadenie všetkých mojich zverencov, ktorí v majstrovských zápasoch chceli, no vekovo mladým hráčom chýbala v pravú chvíľu chladná hlava. So súčasným postavením nie som vôbec spokojný a jesennú časť hodnotím ako jedno veľké negatívum. Dokumentovali to hlavne nepriaznivé výsledky, ktoré sa zrodili z neefektívnej koncovky na domácej pôde najmä so Spišskou Belou a Ľubicou, a tvrdo sme pykali aj za hrubé chyby v defenzívnej činnosti.“ V posledných dvoch jesenných kolách sa Štrbanom strelecky darilo, porazili Hrabušice i Veľký Folkmar, takže pri zlepšených výsledkoch na jar ešte môžu zabojovať o stred tabuľky. (mdc)

FK Vysoké Tatry

Keďže sa Tatranci v aktuálnom ročníku stretli v jednej súťaži s Kežmarkom, konečne sa vyriešili problém s identitou klubov a každý už hrá aj s reálnym názvom v tabuľke.  Ďalšiemu nováčikovi sa na jeseň darilo o niečo viac než Štrbe, ale 10. priečka pri 22 bodoch za sedem triumfov a remízu taktiež nie je oslnivá. „Jesennú časť, by som mohol rozdeliť na dve polovice. V tej prvej sme sa iba zoznamovali so súťažou a postupne si aj zvykali na vyššiu kvalitu, než akú sme zažili v okresnej lige, z ktorej sme postúpili. Paradoxom je, že práve vtedy sme nazbierali väčší počet bodov, a to najmä na ihriskách súperov. Veľmi kvalitný zápas sme odohrali v Levoči, kde sme nielenže bodovali naplno, ale ani neinkasovali. Druhá polovica jesene bola oveľa horšia. Odohrali sme aj niekoľko nešťastných stretnutí, ktoré sme v záverečných minútach nedokázali zvládnuť. Do popredia by som mohol dať súboj so Spiškou Belou, ktorý sme mali veľmi dobre rozohraný, no záver nám doslova utiekol a nakoniec sme aj inkasovali,“ opísal tréner Tatrancov Rastislav Polakovič, ktorému robí vrásky na čele najmä zakončenie, ale našiel aj pozitíva: „Naša obrana patrí medzi najlepšie spomedzi ostatných tímov, keďže sme dostali najmenej gólov, čo je zaiste veľkým plusom. Taktiež sme do tímu pravidelne zapájali aj našich mladých odchovancov. Vďaka patrí aj nášmu vedeniu, ktoré nám aj túto jeseň pripravilo veľmi kvalitné podmienky na účasť v V. lige, či už formou regenerácie alebo aj vynikajúcou plochou s umelým trávnikom. Súčasná V. liga je pre nás zatiaľ len prechodným stupienkom v ceste, po ktorej sa snažíme dostať tam, kde sme sa nachádzali v minulosti. V nastávajúcej zimnej príprave musíme v prvom rade popracovať na kondícii a zlepšiť tréningový proces, lebo jedine v tom prípade sa budeme môcť v jarnej odvete posunúť v tabuľke o niekoľko priečok vyššie, kam aj patríme. Som presvedčený, že po tvrdej a kvalitnej zimnej príprave sa nám to podarí.“ (mdc)

FK 05 LEVOČA

Tím z historického mesta má o bod navyše za sedem víťazstiev a dve remízy a v klube svitá na lepšie časy, čo potvrdzuje aj príchod trénera zo Sp. Podhradia Silvestra Janíka: „Mal som v pláne oddychovať od futbalu, ale v Levoči sa menil výbor a oslovili ma funkcionári. Nakoniec som súhlasil pod podmienkou, že aspoň v lete budem mať pokoj, takže spoluprácu sme začali až od septembra. Potrebovali sme skonsolidovať káder a dať tréningovému procesu tvár. Som Levočan, takže jedným očkom som tunajší futbal sledoval a neuberalo sa to správnym smerom. Snažil som sa aj o zmenu herného štýlu. V pohári sme preferovali defenzívnejší obraz, ale v lige sme sa snažili hrať s dvoma útočníkmi, vyššie napádať a produkovať aktívnejší futbal. Chvíľu to trvalo, kým si chlapci zvykli a niekedy to išlo aj na úkor výsledkov, ale sme na dobrej ceste.“ Počas jesennej časti striedali Levočania lepšie momenty s horšími. „Keď som sem prichádzal, nemal som veľké oči, no napriek tomu som čakal o 3-4 bodíky viac. Mali sme šťastné zápasy ako napríklad doma s Ľubicou, ale mrzia ma viac straty s tabuľkovými susedmi ako Tatry, Harichovce či Štrba. Naopak, lepšiu stránku sme ukázali doma a aj pri dvoch prehrách. Duely s Ľubicou i Hrabušicami boli kvalitnejšie, ale napríklad v Kežmarku sme herne totálne vybuchli,“ opísal Janík, ktorý vďaka Slovnaft Cup-u priviedol svojich zverencov až do konfrontácie s Ružomberkom: „V minulých rokoch to tu vyzeralo dosť biedne, takže to bola vzpruha. Chlapcom to vlialo trochu motivácie aj síl. Niektorým brejkovým typom bola hra zo zabezpečenej obrany na rýchle protiútoky prirodzenejšia a vďaka tomu sme porazili aj Podhradie či Geču. Ak sme to občas preniesli do súťaže, skôr sme zbierali body, ale rozhodli sme sa pre druhú cestu.“ Oporami skonsolidovaného kádra boli skúsení futbalisti ako Michal Brincko či Tomáš Melničuk, ale množstvo príležitostí dostali aj dorastenci Filip Seman alebo René Csejtey, na ktorého 16. narodeniny musel tréner čakať, aby ho mohol nasadiť do zápasu. Tento týždeň čaká FK 05 vyhodnotenie jesene a v zime sa zamerajú na odstránenie najväčšej slabiny levočského futbalu, ktorou je podľa Janíka nedostatočná kondícia. (mik)

TJ TATRAN ĽUBICA

Minulý rok Ľubičania iba postúpili do tejto súťaže a dokázali skončiť na 2. mieste. Teraz však s 27 bodmi za 8 triumfov a 3 remízy prezimujú v pokojnom strede na 7. priečke. „Po úspešnej sezóne nám odišlo 4-5 hráčov základnej zostavy. Narušil sa nám systém, museli sme zabudovať nových a mladších futbalistov, čo poznačilo aj úvod súťaže. Na hosťovanie z Vrbova prišiel Dávid Kačmarek, ktorý dobre zapadol, vytiahli sme dorastencov ako Korenko či bratia Mihalíkovci, ktorí nám pomohli. Po trojročnej prestávke sa vrátili bratia Kapralovci a boli vhodným doplnením tímu. Zároveň sme neboli pripravení na rozšírenie, pretože prvý zápas sa posunul už na júl a niektorí boli ešte na dovolenkách. Mali sme problém poskladať 11 hráčov a doma sme podľahli Hrabušiciam 0:4. V druhom dueli sme zvíťazili v Štrbe, no potom zase Folkmar nepricestoval,“ hodnotil kormidelník Tatrana Jozef Hájovský a pokračoval: „Ustúpili sme z pozícií, ale dali sme šancu mladším a s umiestnením v strede tabuľky môžem vysloviť spokojnosť. Ani v jednom stretnutí sme neboli horším mužstvom, naopak, niektoré, kde sme mali kontrolu, sa nám nepodarilo dotiahnuť do úspešného konca – či už v Nálepkove alebo v Levoči, kde sme nepremieňali gólové príležitosti. U nás bolo dôležité, či sa mužstvo dokázalo dať dokopy. Či nastúpili tí, ktorí hrávajú pravidelne alebo pre iné povinnosti nemohli. Keď sme boli v plnej sile, dokázali sme hrať vyrovnané partie s každým.“ Ľubičania sa ešte stretávajú v telocvični a po sviatkoch odštartujú zimnú prípravu 13. januára. Vo výhľade majú aj niekoľko posíl a pokiaľ sa im podarí zlepšiť zakončenie, mohli by sa posunúť aj o pár miest vo vyrovnanej tabuľke nahor. (mik)