Macedónci zdolali Slovákov. Rudežovi asistoval aj Michal Madzin a Sedmák vynikal

Basketbalová Eurovia SBL mala uplynulý týždeň prestávku. Reprezentácia totiž odštartovala predkvalifikačné boje na európsky šampionát 2021 v skupine A a ako domáci stánok jej poslúžila Aréna Poprad.

Najproduktívnejším Slovákom bol s 20 bodmi popradský rodák Peter Sedmák. (Snímka: mik)

Bojovnosť na obrat nestačila

Slováci majú v skupine Švajčiarov a Macedóncov, ktorých práve vo štvrtok privítali. Tréner Rudež síce nenominoval žiadneho aktuálneho hráča Iskry, ale na súpiske boli dvaja odchovanci svitského basketbalu. Mladý Martin Bachan, ktorý v lete prestúpil do Levíc, presedel celé stretnutie na lavičke, ale skúsený Peter Sedmák bol s 20 bodmi najproduktívnejším Slovákom. Úvodná štvrtina bola ešte celkom vyrovnaná, no druhú ovládli Macedónci v pomere 8:21, čo prakticky rozhodlo. Vo štvrtej desaťminútovke ešte síce Slováci na čele so Sedmákom dokázali manko výrazne skresať, no bojovnosť už na obrat nestačila, takže Macedónsko zvíťazilo v Poprade 66:74.

Michal Madzin je pri slovenskej reprezentácii asistentom Ivana Rudeža. (Snímka: mik)

„Veľká škoda prvého polčasu. Ťažko povedať, čo bolo príčinou toho, že nám ušli až na 16 bodov. Potom je náročné dostať sa späť do stretnutia, ale sčasti sa nám to podarilo. Nebolo to však tak, aby sme skóre dokázali obrátiť. Bol to prvý zápas, je nešťastné, že bol domáci, čo ťažko vynahradíme, ale máme pred sebou ešte ďalšie tri, kde musíme zabojovať,“ vyjadril sa lodivod BK Iskra Svit Michal Madzin, ktorý spoločne s Petrom Tordom plní rolu asistenta Ivana Rudeža a zbiera cenné trénerské skúsenosti: „Veľmi si vážim možnosť byť pri tomto procese. Či už na tréningoch alebo pri samotných zápasoch a môžem vôbec nasávať atmosféru pri reprezentácii.“

Peter Sedmák preniká pod kôš. (Snímka: mik)

Madzin: Hrali sme akoby doma

Aréna Poprad síce zďaleka nebola vypredaná, ale dve hlavné tribúny sa zaplnili celkom slušne a pre zainteresovaných z regiónu to bol špecifický duel. „Ja som bol s reprezentáciou v Poprade prvýkrát a na zápas som sa veľmi tešil. Prišlo veľa ľudí, atmosféra bola dobrá a najmä bolo počuť ľavý horný roh. Keď sme začali makať a sťahovať, tak nás diváci hnali. Škoda, že sme nevyhrali. Znamenalo by to viac než mojich 20 bodov. Keby sme do zápasu dali viac energie, ako sa nám podarilo v štvrtej štvrtine, zvíťazili by sme. Nehrali sme však tak agresívne, ako sme chceli,“ vyjadril sa 32-ročný Peter Sedmák, ktorý pochádza z Hranovnice a aktuálne pôsobí v Košiciach. Jedinečné pocity zažíval aj Michal Madzin: „Ešte špecifickejšie bolo, že sme tu hrali akoby doma. Niektorí tu vyrastali, poznal som trištvrte hľadiska. Vidieť plnú popradskú Arénu, že ľudia v takom počte prišli podporiť mužstvo, je super pocit. Počuť bolo najmä mojich bývalých zverencov, ktorí sa mi pekne pripomenuli. Pozrieť sa prišli aj aktuálni hráči Iskry, ale aj skoro celá pyramída BKM Svit. Pre chalanov i dievčatá z okolia bolo super skúsenosťou, že mohli vidieť naživo takýto zápas.“

Slováci sa najbližšie v rámci skupiny A predstavia až 22. februára vo Švajčiarsku, o tri dni neskôr v Macedónsku a predkvalifikáciu uzavrú doma proti Švajčiarom 1. júla.

Michal KLEIN