Milana Majerského nahradí Lýdia Budziňáková

Ministerstvo schválilo MAS-ky

Ministerstvo pôdohospodárstva vybralo 87 verejno-súkrom­ných partnerstiev z celého Slovenska, ktorým schválilo stratégie miestneho rozvoja a bude im udelený štatút miestnej akčnej skupiny. Medzi schválenými projektami sú aj miestne akčné skupiny Ľubovniansko, LEV, Pro Tatry, Tatry – Pieniny LAG, Občianske združenie pre rozvoj regiónu Spiš a Miloj Spiš. Tieto združenia budú môcť čerpať peniaze na projekty z fondov EÚ. Neúspešným uchádzačom z nášho regiónu je miestna skupina Pramene.

Levoču povedie Budziňáková

Primátor Levoče Milan Majerský sa dňom zloženia sľubu predsedu Prešovského samosprávneho kraja vzdá funkcie primátora. Podľa medializovaných informácií sa ustanovujúce zasadnutie nového zastupiteľstva uskutoční 1. decembra. Vo funkcii viceprimátora Levoče končí Jozef Cvoliga, ktorého si plánuje nový župan vziať so sebou do Prešova, kde má byť riaditeľom Úradu PSK. Novou viceprimátorkou Levoče sa stala Lýdia Budziňáková, ktorá povedie mesto až do riadnych volieb v novembri 2018.

Nezabudnite podať žiadosť o pôdu

Všetci tí, ktorí užívajú nie vlastnú poľnohospodársku pôdu, ale cudziu a mali ju vyčlenenú cez pozemkový úrad, resp. pozemkový odbor okresného úradu s príslušným rozhodnutím a chcú túto pôdu aj naďalej užívať, musia do 28. februára 2018 podať žiadosť na pozemkový a lesný odbor príslušného okresného úradu o vydanie nového rozhodnutia na tento pozemok. Pracovníci odboru vám upresnia, aké doklady je potrebné doložiť. Nepodaním žiadosti v termíne zanikne právo užívania náhradného pozemku.

Vojenský stan už slúži bezdomovcom

V areáli Zariadenia sociálnych služieb na Levočskej ulici v Poprade už stojí vojenský stan. Ten slúži ako alternatíva k zariadeniu, kde platia prísnejšie prevádzkové pravidlá. Vo vojenskom stane majú ľudia bez strechy nad hlavou k dispozícii do 12 lôžok. Bezdomovci môžu zároveň využívať aj ostatné služby, ktoré zariadenie poskytuje, a to stredisko osobnej hygieny, ale aj služby práčovne, výdajne šatstva a teplého jedla. Využiť môžu aj sociálne poradenstvo a môžu sa zapojiť do aktivačných prác.

Pozrite si mestské zásahy

Ak ste Kežmarčan a zaujíma vás ako vyzerá mesto, ale hlavne ako by mohlo vyzerať, práve pre vás je určená výstava Mestské zásahy Kežmarok 2017. Výstava prezentuje pohľady architektov na problematické alebo nevyužité miesta v meste. Vernisáž výstavy sa uskutoční v piatok 24. novembra o 17.00 h v Mestskej knižnici v Kežmarku. Vernisáž bude spojená s prezentáciou knihy vybraných projektov.

Spišská Belá chystá ďalšie cyklotrasy

Európske zoskupenie územnej spolupráce Tatry s partnermi z poľskej a slovenskej strany pripravilo ďalší projekt na výstavbu cyklotrás v rámci projektu Cesta okolo Tatier. Spišská Belá v prípade úspešnosti projektu plánuje výstavbu dvoch nových úsekov cyklotrás. Prvý v dĺžke takmer 2,1 km má definitívne spojiť Spišskú Belú so Strážkami. Druhý úsek pôjde od vodojemu na Myšom vŕšku po hranicu so Slovenskou Vsou v dĺžke 1,5 km. Celkové náklady za Spišskú Belú sú naplánované na 462-tisíc eur.

Z auta ukradol hotovosť

Minulý pondelok, 13. novembra, doplatil na svoju nerozvážnosť vodič dodávky, ktorý rozvážal balíkové zásielky. Ten nechal položenú peňaženku s tržbou 2 400 eur v aute. To využil zatiaľ neznámy zlodej, ktorý vypáčil zámok na strane spolujazdca a peňaženku zobral. Páchateľovi v prípade vypátrania a preukázania viny hrozí trest odňatia slobody na 7 až 12 rokov. Polícia vyzýva všetkých na obozretnosť, keďže v predvianočnom čase môže takýchto prípadov pribudnúť.

Najkrajšie ženy a muži v Poprade

Miss Supranational 2017, svetová súťaž krásy, sa tento rok koná v Poľsku a na Slovensku. Koncom minulého týždňa pricestovali na predfinálové sústredenie do Vysokých Tatier finalistky tejto súťaže. V našom regióne sa zdržia takmer dva týždne, na pláne majú výlet po Vysokých Tatrách i spoznanie Popradu. K nim sa pridajú finalisti mužskej verzie tejto medzinárodnej súťaže Mister Supranational, ktorí na Slovensko pricestovali v nedeľu 19. novembra a budú reprezentovať takmer 50 krajín sveta.

Vianočné drobnosti na predaj

Ak si chcete pozrieť, čo dokážu vytvoriť šikovné ruky Šuňavčanov a zároveň si nakúpiť zopár drobností na vianočnú výzdobu, zastavte sa najbližšiu nedeľu 26. novembra v kultúrnom dome. Miestny spolok Slovenského červeného kríža tu organizuje prezentačno-predajnú výstavu Čaro Vianoc 2017. Nájdete tu nápady a tipy na vianočnú výzdobu, rôzne ručné výrobky ako pohľadnice, pozdravy, pletené košíky z papierových ruličiek, drevené dekorácie a rôzne iné maličkosti s vianočnou tematikou.

Zasúťažte si v stavaní Lega

V sobotu 25. novembra si s vašimi deťmi budete môcť vyskúšať svoju šikovnosť pri hre s legendárnym Legom. Cieľom je vystavať model v čo najkratšom čase. Víťaz získa – ako inak – stavebnicu Lego. Súťaž sa začne o 10.00 h v Legovni na Popradskom nábreží, cena vstupného sú tri eurá. V prvej kategórii súťažia deti vo veku 6 – 9 rokov, v druhej 10 – 13 rokov. Pre účasť je však potrebné sa vopred nahlásiť na www. legovna.sk alebo na čísle 0948 604 343.