Minister envirorezortu rokoval v Kežmarku so starostami a primátormi

Hlavy samospráv okresu Kežmarok uplynulý štvrtok apelovali na Lászla Sólymosa. Do Popradu v ten istý deň zavítal Robert Kaliňák.

Minister si vypočul starostov a primátorov. Snímka: jat

Minister životného prostredia László Sólymos vo štvrtok doobedu navštívil Pieninský národný park a poobede sa stretol so starostami a primátormi okresu Kežmarok. „Chodíme po Slovensku a snažíme sa stretávať s primátormi a starostami hlavne tam, kde cítime, že máme najväčší dlh, a to je v najmenej rozvinutých okresoch. Som veľmi rád, že starostovia a primátori majú záujem riešiť problémy,“ povedal L. Sólymos. Tím z ministerstva a z envirofondu na stretnutí predstavil možnosti na získavanie financií z eurofondov a zo štátneho rozpočtu na environmentálne projekty. Starostov najviac zaujímalo, koľko peňazí je na projekty vyčlenených, ako zjednodušiť ich čerpanie a odbúrať byrokraciu. Minister potvrdil, že pripravujú osobitné výzvy pre obce z najmenej rozvinutých okresov.

„Veď som videl, čo tu bolo v roku 2010. Sú ale veci, s ktorými pohnúť nevieme, najmä verejné obstarávanie,“

 

László Sólymos
Minister životného prostredia Slovenskej republiky

Starosti robí separovaný zber

„Rovnako sme otvorili tému separovania komunálneho odpadu, keďže sa chystá novela zákona o odpadoch. Obce a mestá majú uzatvorené zmluvy so spoločnosťami, ktoré zabezpečujú financie na triedenie odpadu. Tieto organizácie začali väčšine miest a obcí vypovedať zmluvy o financovaní separovaného zberu z dôvodu nedoriešenej legislatívy,“ povedal primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak. Náklady spojené s triedením v obciach a mestách sú pre tieto spoločnosti vysoké vzhľadom na to, čo obce a mestá vyzbierajú. Na stretnutí otvorili aj otázku, ako plánuje ministerstvo zabezpečiť separovaný zber vo vlastnej réžii. Ak totiž nebudú mať obce a mestá zmluvy so súkromnými spoločnosťami, od januára by separovaný zber mal zabezpečiť envirorezort. „V opačnom prípade by museli mnohé obce financovať separovaný zber z vlastných peňazí, a to by pre mnohé znamenalo veľký problém,“ uviedol Š. Bieľak.

Minister navštívil aj Pieninský národný park. Snímka: Spišská Belá

Minister viac o novom mechanizme nepovedal, no vyjadril sa, že problém vyrieši takým spôsobom, aby na to mestá a obce nedoplácali. Minister čelil aj otázkam o protipovodňových opatreniach. Kežmarčania stále čakajú na najväčší polder v bývalom vojenskom priestore Javorina. „Aj na to sú európske zdroje, máme 290 miliónov eur na nadchádzajúce obdobie. Keď bude projekt dobrý a budeme mať na to krytie,  nie je problém, aby sme ho podporili. Veď som videl, čo tu bolo v roku 2010. Sú ale veci, s ktorými pohnúť nevieme, najmä verejné obstarávanie,“ povedal László Sólymos.

Kaliňák o Matovičovi v Poprade

Mimoriadnu tlačovú besedu zvolal do Popradu na štvrtok minister vnútra Robert Kaliňák, na ktorej sa vyjadril k obvineniam zo strany poslanca NR SR Igora Matoviča. Ten mal povedať, že celá vec s jeho vyšetrovaním pre možné krátenie daní má slúžiť na odvedenie pozornosti od porážky, ktorú vládna strana Smer-SD utrpela v krajských voľbách. „Myslím si, že v demokratickej spoločnosti je neakceptovateľné, aby politici útočili na policajtov a prokurátorov,“ uviedol Kaliňák. Avizoval prípravu právnych krokov na obranu týchto inštitúcií. Chce využiť občianskoprávne inštitúty.

Jana Tomalová, rov