Návraty Buca a Krotáka body nepriniesli

„Kamzíci“ i Nitra po reprezentačnej prestávke rozkrútili hokejový kolotoč o niečo skôr.

Arne Kroták svoj návrat do zostavy okorenil gólom. (Snímka: mik)

Dva slovenské a dva maďarské  tímy totiž v utorok odohrali prvé semifinálové duely Višegrad Cup-u. Corgoni zvíťazili v Székesfehérvári 1:3 a Poprad na domácom ľade privítal Miškovec. Po dlhodobom zranení sa vrátil Arne Kroták, ktorý putoval do štvrtej formácie k bratom Paločkovcom a podobne aj Richard Rapáč, ktorý si zahral po boku Lichanca s Abdulom. Ďalšiu príležitosť dostal aj mladík Česánek, no zdravotné problémy ešte nepustili do zápasu Jáchyma, McDowella či Daniela Brejčáka a na ľade sa neukázal ani Majdan s Bondrom.

Prvý semifinálový duel Višegrad Cup-u Podtatrancov nevyšiel. (Snímka: rov)

Maďari nelákajú

Prvé šance prišli v polovici prvého dejstva, keď najskôr Hvila nastrelil žŕdku a Tóthov únik zneškodnil Corbeil. Skóre otvorili hostia, keď v presilovke zavreli „kamzíkov“ v pásme a k puku sa dostal Miskolczi, ktorému stačilo trafiť odkrytú bránu. Maďari potrestali aj následne vylúčenie Lichanca, keď Leppanen prepálil Corbeila od modrej čiary. Aby sa Podtatranci presadili, potrebovali početnú výhodu o dvoch hráčov na začiatku prostrednej časti. Mlynarovič našiel prihrávkou popred bránkovisko číhajúceho Krotáka, ktorý sa z tejto pozície nemýli. V polovici stretnutia mali presilovku piatich proti trom aj hostia. Síce ju oficiálne nevyužili, pretože aspoň Matúš Paločko sa na ľad vrátil, no do hry sa zapojiť nestihol, pretože sa Sakarisovi vyplatil dôraz pred bránou. V záverečnom dejstve sa Miškovec sústredil viac na defenzívu, na ktorú snaživí „kamzíci“ nenachádzali správny recept. Znížiť sa im nepodarilo ani v ďalšej dvojminútovej výhode o dvoch hráčov a boli radi, že po jej uplynutí dokázal Corbeil vytiahnuť parádny semafor zoči-voči Galaniszovi. Potom platilo otrepané nedáš-dostaneš a 320 divákov predsa len videlo aj gól v rovnovážnom počte. Netradičný strelec Dinda využil hradbu tiel pred Adorjanom a jeho strelu zastavila až sieť. Poprad to nakoplo, hra začala mať konečne rýchlejší spád, no rýchlo plynul aj čas. Štrauchovu šancu zmaril Adorjan, a potom nádej na vyrovnanie zobral domácim faulom Davydov. Na triumfe Miškovca 2:3 sa výrazne podpísali výborné presilovky, ale i napádanie rozohrávky Podtatrancov.

Popradský dres si znovu obliekol Dávid Buc. (Snímka: mik)

Návrat odchovanca

HK Poprad vo štvrtok oznámil dohodu s útočníkom Dávidom Bucom. Posledné roky jeho kariéry boli spojené najmä s Olomoucom, aj keď tento rok sa tešil zo slovenského titulu v drese Banskej Bystrice. Po vydarenej sezóne sa opäť vrátil do Olomouca, no pôsobenie na Morave predčasne ukončil. „Mal som tam málo priestoru a každý hokejista chce hrávať. Ak to tak nie je, premýšľa nad tým, čo zmení. Ja som sa rozhodol, že sa vrátim domov a pomôžem materskému klubu. Pár chlapcov je nových, ale kostru tvoria odchovanci, s ktorými som hrával, takže nebol problém zapadnúť,“ opísal situáciu krídelník Buc.

Popradčania na Duklu nestačili ani v treťom vzájomnom meraní síl v sezóne. (Snímka: mik)

„Vojaci“ dobyli Poprad

Podtatranci v piatok privítali lídra tipsportligovej tabuľky z Trenčína. Tréner Ozimák už nemohol vyžiť služby Krempaského, ktorý sa vrátil do projektu „dvadsiatky“, ale v obrane už nastúpil Da­niel Brejčák. V útoku opäť pauzoval Richard Rapáč a miesto neostalo pre Lichanca ani Štraucha, ktorého po boku Svitanu s Mlynarovičom nahradil práve Dávid Buc. Navrátilec sa postaral hneď o prvé vážnejšie šance. V presilovke po Mlynarovičovej prihrávke ešte na Valenta neuspel, ale pri avizovanom vylúčení mu zľava nabil Fabian do medzikružia a domáci viedli. Výborné príležitosti na vyrovnanie mali potom Hecl i Bezúch, no Ivanov bol proti. V závere druhej časti práve Bezúch nekompromisne, ale aj nedovolene zložil Krotáka úderom do hlavy. Presilovka však „kamzíkom“ vôbec nevyšla a Trenčín v nej dokonca strelil tzv. gól do šatne. Švec bol v súboji s Bucom v rohu klziska úspešnejší, puk poslal Hudecovi, ktorý trafil presne nad rameno Ivanova. V polovici tretej tretiny „vojaci“ ukázali, ako sa má hrať početná výhoda. Popradčanov zavreli v pásme, Radivojevič vyskúšal od modrej vystreliť, no trafil len skrumáž pred Ivanovom, v ktorej sa najlepšie zorientoval Ölvecký, posunul na Sojčíka a po jeho strele z prvej Trenčín viedol 1:2. Domáci síce nezložili zbrane, bojovali o predĺženie, vyskúšali aj power-play, no skórovať sa im už nepodarilo.

Ani do tretice…

Do Košíc v nedeľu „kamzíci“ cestovali len so siedmimi obrancami. K dispozícii už síce bol McDowell, ale Davydova trápilo ľahšie zranenie a Česánek hral za juniorku. V útoku neostalo miesto pre Matúša Paločka a jeho brat Matej bol len trinástym útočníkom. Východniarske derby odštartovalo nevyužitými presilovkami na oboch stranách. Druhú početnú výhodu však už Košičania zužitkovali, keď Šedivý krížnym pasom cez celé útočné pásmo našiel Kafku, ten si potiahol puk pred bránkoviskom a pohodlne prekonal Ivanova. Vyrovnanie prišlo v závere úvodnej časti, keď si Fabian v rohu ihriska všimol, že Ježek si z modrej čiary nakorčuľoval pred bránu a vyslal na neho prudkú prihrávku. Ježek na prvý pokus ešte Habala neprekonal, ale vlastnú strelu dokázal úspešne doraziť. „Oceliari“ dokázali rýchlo po prestávke odpovedať, keď Matejka vysunul do samostatného úniku Hovorku a na Ivanova tentoraz platil bekhendový blafák. Uprostred druhého dejstva spálil šancu na vyrovnanie Fabian, Košice sa vyrútili do rýchleho protiútoku v prečíslení troch na McDowella, Hovorka z ľavého krídla naservíroval Šedivému a bolo 3:1. Následne ešte zaujala pästná výmena medzi Dudášom a Lichancom, ale hostia sa vo finálnej fáze trápili počas celého stretnutia. Keď „kamzíkom“ gól nepriniesla ani presilovka v závere, už nemalo ani zmysel odvolávať Ivanova a víťazstvo si odniesli Košičania.

Michal KLEIN