Neandertálska rodinka, jaskyňa aj zemľanky. Gánovce plánujú archeoskanzen

O tri roky by mal mať Podtatranský región ďalší „magnet“ pre turistov. V Gánovciach pribudne archeo- a geopark neandertálca.

Archeopark pribudne na mieste vzácneho nálezu. Snímka: obec Gánovce

Pred 91 rokmi našli v Gánovciach odliatok mozgovne neandertálca spred asi 120-tisíc rokov. Na mieste náleziska je dnes prírodné múzeum, do septembra 2020 by však turisti mali vidieť oveľa viac.

Neandertálska rodinka sa objaví v Gánovciach

„V rámci projektu by sme chceli postaviť repliku jaskyne asi vo veľkosti desať krát desať metrov, v ktorej bude predstavený život neandertálcov – 3D postavy neandertálskej rodiny, oheň a ďalšie prvky, viac už povedia architekti,“ uviedla starostka Gánoviec Alžbeta Čekovská.

„Ďalej by sme chceli urobiť aj náučný chodník s edukačnými tabuľami a obrázkami, keďže Gánovce sú známe svojimi prameňmi. Ide o to, aby kultúrne dedičstvo pod Tatrami ožilo.“

 

Alžbeta Čekovská
starostka obce Gánovce

Praveký život vyobrazia aj v teréne, vzniknúť by totiž mal aj archeoskanzen – paleontologická dedina s chatrčami, zemľankami, zvieratami a ľuďmi, a tiež múzeum travertínov. „Z každého miesta na Slovensku, kde sa ťaží travertín, by sme doviezli jeden veľký kameň a pri každom by bol aj opis. Šlo by asi o 20 až 30 kusov,“ povedala A. Čekovská. Travertínom bude obložená aj autobusová zastávka. „Ďalej by sme chceli urobiť aj náučný chodník s edukačnými tabuľami a obrázkami, keďže Gánovce sú známe svojimi prameňmi. Ide o to, aby kultúrne dedičstvo pod Tatrami ožilo,“ doplnila A. Čekovská.

Galéria pre diela zo sympózií

Okrem repliky jaskyne, archeoskanzenu,  múzea travertínu a náučného chodníka by malo vyrásť v Gánovciach aj informačné centrum, ktoré by zároveň slúžilo aj ako galéria.  „Vystavené by boli nálezy z travertínu, ktoré sme mali aj tu na chodbe obecného úradu a tiež obrazy a diela z umeleckých sympózií.

V Gánovciach už mali aj rezbárov. Snímka: utls.cz

Každý rok tu robíme sympóziá, voláme umelcov z Európskej únie a z Ruska. Svoje diela nám tu nechajú. Sú to maliari, sochári, mali sme už aj projekty z dreva. Tie diela, ktoré sa nedajú preniesť,  máme umiestnené v materskej škole v záhrade. Tie, ktoré sa dajú preniesť, by sme mali v galérii,“ povedala A. Čekovská. Okrem toho bude v budove aj malé múzeum s archeologickými nálezmi z územia Gánoviec, miestnosť na sympózia a prednášky, kancelárie, sklad a sociálne zázemie.

Jaskyňa pribudne aj v Poľsku

Podobný projekt vyrastie aj v poľskej Nowej Bialej, kde majú významné nálezisko. V jaskyni Oblazova bol nájdený najstarší bumerang na svete z obdobia staršej doby kamennej. Do projektu idú Gánovce spolu s gminou Nowy Targ cez Interreg Poľsko-Slovensko. Obec už odkúpila potrebné pozemky a teraz je ich stopercentným vlastníkom. Hodnota celého projektu na slovenskej aj poľskej strane je do 870-tisíc eur bez DPH. Z toho 85 percent pokryje Európsky fond regionálneho rozvoja, desať percent štátny rozpočet Slovenskej republiky a päť percent bude tvoriť spoluúčasť obce. V prípade, že projekt bude úspešný, finálnu podobu by mal získať v septembri 2020.

Jana Tomalová