Primaloft, vlna či Ajungilak. Ktorý materiál je pre vás do hôr najlepší?

Súčasných predajcov sme sa pýtali na top izolačné materiály. Horský vodca Pavol Rajtár nám prezradil, či ostáva verný „ovčiakom“, alebo kráča s vývojom.

Čo bunda, to iný materiál. Ktoré sú tie top?  Snímka: Mário Sklenár

Kúpiť si bundu na turistiku môže byť vyčerpávajúca úloha. Veríme, že vám pri výbere pomôže náš stručný prehľad od predajcov z outdorových obchodov.

Idú za kvalitou aj farbou

Pomoc pri výbere správnej bundy môže byť pre zamestnancov outdoorových obchodov hotová diagnostika. „Pokúšam sa presne zistiť, čo zákazník potrebuje. Veľké rozdiely sú vo vodných stĺpcoch a v priedušnosti materiálov. Ak sa niekto dennodenne pohybuje v horách, je dobré, keď má hard shell, teda vrstvu s tými najvyššími parametrami. Keď si niekto chce obliecť bundu do mesta, lebo prší a ide párkrát za rok na turistiku, stačia mu aj nižšie parametre,“ vraví Lulu z outdoorového obchodu Ululu v Poprade. Na horách je dôležitá aj móda. „Zákazníci sú nároční, máme desať farieb a oni chcú jedenástu. Preto sa snažíme mať širšiu farebnú škálu a menšie veľkosti, tie zvyknú zákazníci pýtať,“ dodáva Lulu. Dobrá bunda má podľa Jaroslavy Filasovej z tímu Sportrysy kvalitnú izolačnú výplň, ktorá má udržať teplo a zabezpečiť priedušnosť.

Okrem funkčnosti ľudí zaujíma aj farebnosť. Doladiť sa treba. Snímka: Pavel Hanko

Príroda verzus syntetika

„Osvedčeným izolantom je perie. Poskytuje najväčší tepelný komfort v pomere voči svojej hmotnosti. Má výbornú stlačiteľnosť a dobrú tvarovú stálosť. Nevýhodou je však citlivosť na okolitú vlhkosť. V prípade zvlhnutia stráca izolačné vlastnosti,“ vraví J. Filasová. Novinkou je vodoodpudivé perie. Pomocou nanotechnológie sa jednotlivé pierka potrú vodoodpudivým povlakom. „Bundy so syntetickou výplňou výborne izolujú, aj keď sú mokré. Či už je to Primaloft, Thinsulate alebo Ajungilak, všetky tieto „matroše“ sa vyrábajú zo stopercentného polyesteru v tvare dutých mikrovlákien,“ vysvetľuje ďalej J. Filasová. Aj v mokrom stave si zachovávajú 70 percent izolačnej schopnosti. Sú však ťažšie, a nedajú sa tak kompaktne poskladať. Syntetiku si vezmite na aktivity, keď sa viac potíte alebo očakávate premenlivé počasie. Na pultoch nájdete aj hybridy peria a syntetického vlákna. Používajú sa rôzne alternatívy, napríklad v trupe bundy je ako výplň použité perie a rukávy sú plnené syntetikou.

„Vylepšujú“ vlnu

Ovčia vlna samovoľne reaguje na zmenu podmienok, a preto v lete chladí a v zime hreje. Zvlnené vlákna vytvárajú drobné izolačné vzduchové medzery. Bundy plnené vlnou fungujú podobne ako izolácia zo sklených vlákien vnútri stien domu. „Vlna môže ľahko absorbovať vlhkosť až do 30 percent svojej váhy bez nepríjemného mokrého pocitu,“ vraví J. Filasová. Alpine wool  je mix zo zmesi jemnej srsti himalájskych jakov a panenskej ovčej vlny. Jačia srsť sa získava ručným vyčesávaním na jar a ovčia vlna klasickým strihaním.

Ladislav Kulanga dáva prednosť starej nosičskej klasike. Snímka: csfd.cz

Bundy plnené touto zmesou majú podľa J. Filasovej skvelé termodynamické vlastnosti a prirodzenú antibakteriálnosť. Obľúbené je aj bambusové vlákno, má vysoký stupeň izolácie a perfektnú priedušnosť. „Vlákno absorbuje až štyrikrát viac vlhkosti ako bavlnené vlákno a odvedie tak prebytočnú vlhkosť a pot. Takisto je antibakteriálne a biologicky rozložiteľné,“ vraví J. Filasová. Dôležitý je okrem výplne aj kvalitný vrchný materiál, ktorý by mal zamedziť prenikaniu nadbytočnej vlhkosti dovnútra pri zachovaní priedušnosti.

„Prirodzene, nekupujem značkové veci kvôli modernosti značky, ale kvôli praktickosti materiálov a prirodzene sa pozerám aj na cenu. Ale už mám toľko materiálov, že ich nevynosím do smrti (smiech).

 

Pavol Rajtár
horský vodca na dôchodku a bývalý predseda Národnej asociácie horských vodcov

Klasika či moderné oblečenie?

Na názor sme sa pýtali aj horského vodcu na dôchodku a bývalého predsedu Národnej asociácie horských vodcov Pavla Rajtára. „Pred šesťdesiatimi rokmi som už pracoval ako horský vodca. Vtedy sme nosili klasiky, ktoré môžete vidieť na jednom tatranskom nosičovi Lackovi Kulangovi – podkolienky a golfky nohavice z ovčej vlny. Ďalej sme nosili košele z flanelu. Vývoj smerom k umelým vláknam vonku už fungoval, ale u nás sme napríklad do šesťdesiateho roku liezli s konopnými lanami. Keď vám konopné lano zmoklo, stvrdlo na betón a mohli ste ho niesť ako tyč,“ spomína P. Rajtár. Prezradil aj jednu zo svojich zlých vlastností – keď má čas, neobíde športové obchody. „Prirodzene, nekupujem značkové veci kvôli modernosti značky, ale kvôli praktickosti materiálov a prirodzene sa pozerám aj na cenu. Ale už mám toľko materiálov, že ich nevynosím do smrti (smiech),“ dodáva P. Rajtár. Najlepšie skúsenosti má s bavlneným spodným prádlom a turistom odkazuje, aby na túry nenosili botaskovú obuv a hlavne, aby nezabúdali na okuliare s vysokým UV filtrom.

Jana TOMALOVÁ

Perie

  •             +          tepelný komfort, nízka hmotnosť, stlačiteľnosť
  •                      strata izolačných vlastností pri zvlhnutí
  • Pomer prachového páperia a malých pierok. Sú to číslice 90/10, 80/20, prípadne 70/30. Pomer sa udáva v percentách. Čím vyššiu hodnotu má prvé číslo, tým je väčší obsah páperia v celkovej výplni a tým je výplň kvalitnejšia. Použiť čisto prachové perie však nie je veľmi praktické.
  • Plnivosť. Udáva sa v medzinárodnej jednotke – kubických palcoch (cuin) v rozmedzí od 550 do 900. Čím viac cuinov, tým väčší tepelný komfort.

Syntetika – Primaloft, Thinsulate, Ajungilak

  •             +          izolujú, aj keď sú mokré, dobré pri premenlivom počasí a potení
  •                      sú ťažšie ako perie a majú nižšiu stlačiteľnosť

Vlna

  • V lete chladí, v zime hreje. Zamedzí mokrému pocitu, aj keď absorbuje vlhkosť do 30 percent svojej váhy.

Alpine Wool

  • Vlna s výbornými termodynamickými vlastnosťami, je antibakteriálna.

Bambus

  • Vysoký stupeň izolácie a perfektná priedušnosť. Vlákno je antibakteriálne a biologicky rozložiteľné. Absorbuje štyrikrát viac vlhkosti ako bavlna.

Tiež by vás mohlo zaujímať...