Prvé kolo Zimnej bežeckej série ovládli Puklová a Bachratý

Súťažiaci zapojení do série štyroch behov majú za sebou prvý z nich. Preverili ich prekážky na trati.

Ilustračná snímka: archív ZBS

Na kolbisku v Tatranskej Lomnici pripravili organizátori pre mužov sedemkilometrovú trať s 32 prekážkami. Ženy súťažili na štyroch kilometroch s 18 prekážkami. Medzi ženami dominovala aktuálna Bežecká kráľovná Tatier Patrícia Puklová. „Beh bol celkom dobrý. Mohlo by sa bežať aj lepšie, keďže mám trošku kašeľ. Trať bola tento rok veľmi pekná, zaujímavá a som rada, že tu bolo tak veľa ľudí,“ potvrdila pôvodom Novolesňanka. „Finiš bol bez problémov a užila som si ho,“ dodala spokojná víťazka, ktorá si zapísala čas 18:20 min. Na druhom mieste skončila Batizovčanka Timea Mihoková z Bežeckého klubu Poprad a bronz vďaka Erike Ondrijovej putuje do Vyšnej Šebastovej.

Tesný finiš u mužov

O čosi napínavejší bol súboj medzi mužmi, kde o prvenstvo súperili Štefan Bachratý a Ukrajinec Artur Gergardt, obaja z klubu Davorin.sk. Vo finiši bol napokon lepší slovenský pretekár, ktorý tak s časom 29:37 min nenašiel premožiteľa. „Bežalo sa dobre. Nečakal som, že po štarte to bude také ľahké. Išli sme svižne, ale to tempo mi vôbec neprekážalo. Štartové pole sa celkom rýchlo roztrhalo a potom sme už s Arturom kontrolovali dve kolá a vedeli sme, že si to rozdáme o víťazstvo v posledných sto metroch,“ zhodnotil tesne po dobehnutí do cieľa Bachratý. „Prekážky boli príjemné, nebolo to nič extrémne. Trať bola vyvážená, veľmi dobre značená aj pripravená a vzdialenosť bola tiež dobrá,“ pochvaľoval si bežecké podmienky víťaz. „Pol kola pred cieľom som rozmýšľal, či do toho nastúpim, ale ešte som si netrúfal, lebo som vedel, že mám veľkú rýchlosť. Rozdali sme si to až posledných 150 metrov, pred zákrutou sme začali šprintovať. Potom som už vedel, že rovinku do cieľa vydržím. Bolo to však dosť vyrovnané,“ povedal Štefan Bachratý.

Ilustračná snímka: archív ZBS

Prišiel aj Martin na bielom koni

„Všetko prebehlo vcelku úspešne, napriek menším technickým problémom s elektrinou, ale to bol problém celej Tatranskej Lomnice, nielen tu. Pozitívne hodnotím veľmi peknú účasť, dá sa povedať, že sme zaznamenali účastnícky rekord. Prišlo aj veľa detí, celkovo sme mali registrovaných viac ako 250 pretekárov. Je to veľmi slušné na piaty ročník Zimnej bežeckej série,“ uviedla Viera Halásová, členka organizačného tímu pretekov. Počasie podľa nej ťažko hodnotiť, keďže každý má rád iný terén. Tesne pred štartom však súťažiacich trošku postrašil aj Martin na bielom koni. „Môžeme byť teda spokojní, jediná škoda je, že kulisa Lomnického štítu nevytvorila pozadie na fotografie,“ dodala Halásová.

Najbližšie bežcov čaká Šoldov

V rámci série sa uskutočnia v mesiacoch december, január a fe­bruár ešte tri ďalšie behy v rôznych lokalitách regiónu Vysokých Tatier. Druhé kolo Zimnej bežeckej série prináša novinku – jeho dejiskom bude podtatranská obec Štrba. V predvianočnej atmosfére sa bude bežať vo večerných hodinách za svetla čeloviek atraktívny a zatiaľ medzi bežcami nie veľmi známy okruh okolo zaniknutej osady Šoldov. Preteky budú otvorené aj pre milovníkov severskej chôdze a organizátor v spolupráci so športovým klubom ŠK Štrba a miestnym odborom Matice slovenskej chystá pre všetkých účastníkov zopár zaujímavých prekvapení. „Teším sa na všetky ďalšie kolá Zimnej bežeckej série. Teraz to bolo iné, pretože celý rok nechodím na takéto prekážkové behy. Teším sa na nočný beh, lebo to bude nová trať okolo Šoldova. Má svoju atmosféru. Ranný beh bol pred rokom veľmi dobrý. Človek ešte spí a zrazu zistí, že už je v cieli. Posledné kolo je pekné, pred rokom vyšlo veľmi dobré počasie. Celkovo je Zimná bežecká séria veľmi pekná. Aj letná je výborná, ale táto je ešte čarovnejšia,“ uzavrel Štefan Bachratý.

Mária Mlaková, Jana Tomalová