Richard Rapáč: Mám za sebou ťažké obdobie

Popradskí hokejisti minulý týždeň získali v dvoch dueloch tri body.

Lekári si mysleli, že Richard Rapáč má leukémiu. (Snímka: mik)

Rus Dmitrij Šitikov s bohatými skúsenosťami z KHL v siedmich dueloch zaznamenal len dva body a HK Poprad s ním rozviazal spoluprácu. Operáciu navyše absolvoval Juraj Majdan, no aj tak bol v útoku pretlak a miesta v piatok neostali pre Lukáša Hvilu ani Mateja Paločka. Do zostavy sa však po dlhodobej absencii, s výnimkou zápasu s Miškovcom, vrátil Richard Rapáč: „Prešiel som si zložitejším obdobím, ktoré nebolo fyzicky ani psychicky ideálne. Na začiatku išlo o banálne zranenie, ale namiesto toho, aby som bral antibiotiká, hral som s teplotami. Zapálila sa mi okostnica, sadlo mi to na srdce, vyskočili mi leukocyty a iné šialenosti, čo ma dostalo až do stavu, keď si doktori mysleli, že mám leukémiu. Keď som ležal na onkológii, tak som hokej ani nevnímal, veď keď človek nemá zdravie, nič nemá cenu. Bolesť, smútok a trápenie je tam všade. Stále nie som fit, ale nie je to rakovina, tak som rád. Treba mi dať trošku času a ja sa ukážem, môj čas je stále v play-off.“

Okrem hokejového zápasu pútali pozornosť aj účastníčky Miss Supranational 2017. (Snímka: mik)

Tucet gólov

Domáci duel proti Novým Zámkom sa hral aj pred zrakmi missiek a misterov medzinárodnej súťaže krásy Miss Supranational 2017, ktorí majú v Tatrách sústredenie pred piatkovým finále v Krynici-Zdrój. Práve Richard Rapáč v šanci s Abdulom mohol otvoriť skóre, ale diváci sa ešte neradovali.

Alexej Ivanov si natiahol slabiny. (Snímka: mik)

Nepotešilo ich ani zranenie brankára Ivanova, ktorého vystriedal Gavalier, ani spálená tutovka Svitanu či Ježekovo vylúčenie, no v oslabení sa dostal do samostatného úniku Lichanec a  vymietol ľavý vinkel. Druhé dejstvo prinieslo po štyri zásahy na oboch stranách. Gólostroj odštartoval po Lichancovej akcii Matúš Paločko, ktorý trafil rovnaké miesto Kováčovej brány, no odpovedať dokázal Štěpán Novotný.

Gólovo sa presadil aj Matúš Paločko. (Snímka: mik)

Potom sa presadil aj Svitana, ktorému naservíroval dravý Daniel Brejčák, ale vzápätí opäť hostia znížili vďaka Dubecovi. Po ďalšom Svitanovom góle z predbránkového priestoru sa v polovici duelu na striedačku porúčal aj Kováč. Nové Zámky to nakoplo a dvoma zásahmi dokázal Plašil vyrovnať. Keď však Zbořil podrazil v nájazde Štraucha, popradský krídelník premenil trestné strieľanie a vrátil „kamzíkom“ vedenie. Ani záverečná časť neostala bez gólových zápisov. Početnú výhodu o dvoch hráčov využili Podtatranci vďaka Danielovi Brejčákovi, ktorý sa presadili typickým „krotákovským“ spôsobom, keď si vyčíhal na prihrávku pri vzdialenejšej žŕdke Romančíkovej svätyne. V presilovke dokázal znížiť tečom Zbořil, ale posledné slovo mal domáci McDowell, ktorý v power-play Nových Zámkov žabkou z vlastnej modrej čiary spečatil výsledok na 7:5 pre Poprad. „Bývajú aj takéto zápasy ako na hojdačke. Po strelení gólu sme stále vzápätí inkasovali. Zranil sa nám však prvý brankár, keď si natiahol trieslo a musel nastúpiť Lukáš Gavalier, ktorý bol nervózny. Pre neho to bol štart po dlhšom čase a ešte aj pri odrazených pukoch nemohol nič spraviť. Chalani však zabojovali, strelecky sa prebrali a tri body sú doma,“ hodnotil tréner Marcel Ozimák.

Lukáš Gavalier si pripísal druhý štart v Tipsport Lige. (Snímka: mik)

Obrat vo Zvolene

Popradskí hokejisti v nedeľu cestovali pod Pustý hrad bez brankára Ivanova a pre zranenie nenastúpil ani obranca Jáchym, ktorého miesto zaplnil ako trinásty útočník Lukáš Hvila. Matej Paločko sa do zostavy opäť nevtesnal. Do brány sa postavil Corbeil aj s novou maskou s popradskými motívmi. Hneď na úvod platilo v popradskej presilovke nedáš-dostaneš, prečíslenie nezužitkovali Šišovský s Obdržálkom a následne otvoril skóre Mlynarovič, keď ho vo výbornej pozícii našiel Svitana. Početnú výhodu využil aj Zvolen, no s výrazným prispením brániaceho Vartovníka, ktorý tečoval Kováčikovu strelu a Corbeil nemal šancu. Aj začiatok prostrednej dvadsaťminútovky sa niesol v znamení využitej presilovky „kamzíkov“. König od modrej prepálil Šimka. Domáci mohli vyrovnať po závare v polovici duelu, no už ležiaceho Corbeila nedokázali prekonať a nepochodili ani o päť minút, keď v pásme na dlhý čas zavreli elitnú formáciu Podtatrancov. Podobný obraz mal aj začiatok tretej tretiny, keď sa „rytieri“ snažili všemožnými spôsobmi vyrovnať a Poprad z defenzívy vychádzal do protiútokov. Zvolen však dlho nevedel nájsť správny recept na Corbeila, až kým nezafungovala Drgoňova strieľaná prihrávka od modrej, do ktorej vložil hokejku Ross. Vzápätí dostal domácich do vedenia Tomáš Bokroš, keď využil Chovanovo clonenie. Ofenzívnym snahám „kamzíkov“ chýbala nápaditosť a Zvolenčania všetko pohodlne čítali a v pohode neutralizovali. Power-play nič nezmenila a priniesla akurát Coffmanov gól na 4:2 v prospech aktívnejšieho domáceho tímu.

Michal KLEIN