Sneženie spustilo bežecký areál

Vďaka výdatnému sneženiu predchádzajúci víkend spustili do prevádzky bežecké trate na Štrbskom Plese.

Areál bežeckého lyžovania Snow Štrbské Pleso využil nádielku prírodného snehu na spustenie strediska. Snímka: PM

Napadlo tam okolo pol metra prírodného snehu, čo už bolo dosť na úpravu tratí. S prácami začali ešte v pondelok a hneď v utorok sa na tratiach Šprintérska a Andelova objavili prví bežkári na lyžiach. Prvá trať má dĺžku 1,6 kilometra, druhá dva kilometre. „Prešli sme všetky trate, ale keďže nám popadali stromy na trate, otvorili sme len tieto dve,“ uviedol správca Areálu bežeckého lyžovania Snow Štrbské Pleso Peter Mosný. Celkovo prevádzkujú v areáli šesť bežeckých tratí od piatich kilometrov až po 400 metrov. Ide o Šprintérsku, Cross Country, Andelovu trať, Slepé pleso, ale aj štyristometrový okruh pre začiatočníkov a malé deti. Najdlhší je päťkilometrový okruh vo Furkotskej doline, kde si to však môže bežkár skrátiť na dvoch miestach. Takže môže vo Furkotskej doline prejsť aj triapol- a štvorkilometrový okruh.

Prvý sneh zrejme nevydrží

Podľa Petra Mosného skutočnosť, že sa na Štrbskom Plese dalo behať na lyžiach už na konci októbra je skôr výnimka. „Je to veľmi skorý začiatok sezóny. Štandardne zvykneme otvárať až 1. decembra. Behať sa už zvykne okolo 15. novembra, ale všetko úsilie sústreďujeme na to, aby sa na začiatku decembra už dalo lyžovať,“ povedal Mosný. Takýto extrém podľa neho nevydrží dlho. Predpokladá, že sa ešte oteplí a sneh z tratí zmizne. Potom budú už len čakať na ochladenie, aby mohli začať s technickým zasnežovaním tratí. Štandardne na Štrbskom Plese zasnežujú dvojkilometrovú Andelovu trať. Ostatné sú odkázané na prírodný sneh, ktorého je však na Štrbskom Plese počas zimy zvyčajne dostatok. Vo Vysokých Tatrách boli jediní, ktorí spustili prevádzku strediska už v závere októbra. Na lyžiach sa dalo behať cez týždeň aj na Skalke pri Kremnici.

Nádielka prírodného snehu dlho nevydrží ani na Štrbskom Plese. Snímka: PM

Objavili sa hlavne športové kluby

Bežecký areál prevádzkuje obchodná spoločnosť OTV, ktorej jediným spoločníkom je obec Štrba. Všetky náklady na prevádzku areálu financuje obec Štrba. Ročne ide podľa Mosného o sumu približne stotisíc eur. Príspevok na prevádzku tratí môžu poskytnúť aj samotní bežkári. Nejde však o vstupné. „Nevyberáme vstupné, ani nikoho nevyhadzujeme,“ dodal Mosný. Dobrovoľný príspevok na prevádzku bežeckých tratí by podľa neho nestačil ani na kávu.
Prvý sneh na Štrbskom Plese využili na prípravu viaceré športové kluby zo Slovenska. „Je tu veľa tímov. Šetria náklady, keďže nemusia ísť na ľadovce. Ale je tu aj veľa nadšencov bežeckého lyžovania, ktorých každoročne pribúda. Pre mnohých je beh životný štýl a keď behajú na jar, v lete a na jeseň, tak chcú behať aj v zime. Bežecký štýl je dnes in,“ uviedol Mosný.

Rastisla Ovšonka