Tréningovú halu by mal stavať hokejový zväz

Pod Tatrami sa stretli predstavitelia extraligových miest so zástupcami Pro hokeja a slovenského hokejového zväzu.

Zimný štadión mesta Poprad. Ilustračná snímka: rov

Už niekoľko rokov sa v Poprade hovorí o výstavbe tréningovej ľadovej plochy. Mesto už pred pár rokmi vyčlenilo na výstavbu novej haly peniaze v rozpočte, doteraz sa však s výstavbou nezačalo. Poprad je pritom jedno z mála extraligových miest, ktoré nemá tréningovú ľadovú plochu. „Toto trápi Poprad. Nemáme kde trénovať a nevieme podporovať napríklad krasokorčuliarov alebo curling. Svetielko nádeje je v tom, že novú halu chce postaviť Slovenský zväz ľadového hokeja, riešime už len podmienky a možnosti prenájmu, aby sme sa vyvarovali takým veciam, aké sa nám nepodarilo vo futbale,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko po rokovaní zástupcov extraligových miest. Momentálne mesto rieši územné konanie pre novú tréningovú halu. Tá by mala vyrásť vpravo od štadióna, na mieste súčasného parkoviska. „Pamiatkari s tým súhlasili, doťahujeme už len detaily územného konania, prenájom pozemkov či spôsob fakturácie nákladov,“ dodal Švagerko. Spolu s novou tréningovou halou by mohla v Poprade vzniknúť aj hokejová akadémia.

Zimné štadióny potrebujú investície

Stretnutie zástupcov tipsportligových miest v Poprade inicioval riaditeľ Pro hokeja Richard Lintner. „Dnes sme si prvýkrát sadli a porozprávali sa o výzvach, s ktorými sa v rámci fungovania hokeja v jednotlivých mestách stretávame. Jedna z kľúčových tém bola infraštruktúra. Bavili sme sa o rekonštrukciách jednotlivých hál, dokonca o riešeniach niektorých havarijných situácií,“ uviedol Richard Lintner. Viaceré zo zimných štadiónov už majú okolo 60 rokov. To je zrejme jeden z najvážnejších problémov extraligových miest. Niektoré kluby majú problém, že im už štadió­ny ani kapacitne nestačia. Tu je podľa neho na mieste otázka, či ísť do rekonštrukcií a modernizácií starých štadiónov alebo ísť do výstavby úplne nových hokejových stánkov. „Hlavné posolstvo stretnutia je, že sme sa prvýkrát stretli, zmapovali sme situáciu a teraz môžeme na základe týchto informácií zosynchronizovať naše aktivity vo vzťahu k lige, zväzu, ale aj smerom k mestám a rezortu, ktorý zastrešuje šport,“ uviedol Lintner.

Nepriame chladenie plánuje mesto vymeniť. Snímka: rov

Poprad plánuje modernizovať chladenie

Stav zimného štadióna v Poprade, v porovnaní s inými extraligovými stánkami, označil primátor Švagerko za dobrý hlavne po technickej stránke. „Aj keď vieme, že chladenie nie je v dobrom stave. Aj preto ho chceme rekonštruovať. Nás trápi hlavne skutočnosť, že nemáme tréningovú plochu, ktorú má väčšina extraligových miest,“ uviedol primátor. Jozef Švagerko tiež naznačil problémy okolo zákona o športe. Pri jeho schvaľovaní sa podľa neho hovorilo, že ten pomôže vyriešiť viaceré problémy. „Stále nám vraveli, počkajte, bude zákon o športe, bude sa vám ľahšie dýchať, dostane sa tam viac prostriedkov, ale nie všetko je pravdou. Aj preto sme sa stretli a oboznámili sa so situáciou v jednotlivých mestách, pretože niekde sú aj havarijné stavy, a to potrebovali počuť aj zástupcovia Pro hokeja či hokejového zväzu,“ dodal Švagerko. Predstavitelia miest a zástupcovia slovenského hokeja chcú následne hľadať spoločné riešenia, aby sa nestalo, že niekde skončí pre havarijný stav prevádzka zimného štadióna.

Rastislav Ovšonka