V Kežmarku pribudlo 72 nových pracovných miest

Hengstler otvoril novú výrobnú halu. K 72 novým pozíciám sa čoskoro pridá ďalších 25.

Nová výrobná hala Hengstleru. Snímka: jat

Novú prevádzku slávnostne otvoril Hengstler Kežmarok uplynulú stredu, výrobu však do nej postupne sťahovala už od júna. Spoločnosť presunula značnú časť portfólia z Nemecka.

Ostávajú pri výrobe relé

V nových priestoroch v priemyselnom parku vyrábajú mechanické a elektromechanické počítadlá, tlačiarne pre rôzne aplikácie – napríklad tlačiarne do bankomatov alebo zariadení, ktoré tlačia lístky pri parkovaní. Nechýba ani výroba bezpečnostných relé, ktoré sú v Kežmarku najdlhšie vyrábaným komponentom. „Máme aj našu predmontáž, a to je lisovňa plastov, lisovňa kovov, máme aj vlastnú nástrojáreň. Vieme si vyrobiť okolo 80 percent komponentov vo vlastnej réžii,“ povedal generálny riaditeľ Hengstler Kežmarok Marcel Drgala. Výroba sa rozprestiera na 10 500 m2, z toho 1 700 metrov štvorcových je určených na administratívu a školiace stredisko.

„V súčasnosti rokujeme s našimi zákazníkmi o budúcich objednávkach, ale predpokladáme ich nárast, čiže prijmeme do 25 ľudí.“

 

Marcel Drgala
generálny riaditeľ Hengstler Kežmarok

Pripravujú aj stredoškolákov

Do novej haly prijímali zamestnancov najmä na operátorské pozície, teda do montáže. Prijatí boli aj ľudia na obslužné pozície v oblasti nákupu, logistiky a technickej podpory. Viacero pozícií si vyžadovalo zaškolenie priamo v nemeckom závode. Podľa Drgalu vyberali na tieto miesta ľudí, ktorí už v Hengstleri mali skúsenosti s výrobou. „Vyrábame elektronické počítadlá, kde sa používa cievka. V Hengstleri som siedmy rok, predtým som pracovala vo výrobni relé. Prešla som na úplne iný typ výroby. Relé je technicky náročnejšie, počítadlo je skôr skladačka, obsahuje viac častí aj materiálov,“ vraví Helena Škovirová. V nemeckom Aldingene strávila dva a pol mesiaca. Na obsadenie nových pozícií absolvovali v Hengstleri 365 pohovorov.

Hengstler presunul podstatnú časť výroby z Nemecka do Kežmarku. Snímka: jat

„Trh ponúka stále menej a menej ľudí, hlavne čo sa týka požiadaviek, ktoré máme na výrobu. Potrebujeme manuálne zručných ľudí a čo sa týka nepriamych pozícií, potrebujeme ľudí s minimálne stredoškolským vzdelaním, aby mohli obsluhovať prístroje, ktoré máme, alebo sa podieľať na nových projektoch,“ vraví M. Drgala. Ďalšie pozície budú obsadzovať už čoskoro. „Pripravujeme novú výrobu, tá si bude vyžadovať ďalších okolo 15 ľudí. V súčasnosti rokujeme s našimi zákazníkmi o budúcich objednávkach, ale predpokladáme ich nárast, čiže prijmeme do 25 ľudí,“ doplnil M. Drgala. Zamestnancov hľadajú aj v radoch stredoškolákov, ktorí k nim chodia na prax. Niekoľko mladých ľudí si už takýmto spôsobom našlo prácu. Mnohí však po škole odchádzajú z regiónu najmä do zahraničia.

V Hengstleri ponúkajú prax aj stredoškolákom. Niektorí tak už našli v spoločnosti zamestnanie. Snímka: jat

Rokujú s ďalšími firmami

Podľa primátora Kežmarku Jána Ferenčáka musia investori vedieť, že v Kežmarku nájdu schopných zamestnancov. „Nie je to len o tom postaviť cestu, pripraviť park a čakať, že prídu investori. Otázka je postavená tak, či je dostatok pracovnej sily, či je edukovaná a či vie pracovať. Toto je vizitka od spoločnosti Hengstler, že sa rozhodla ostať a investovať,“ vraví J. Ferenčák. Podľa jeho slov je investícia Hengstleru istotou nielen pre zamestnancov, ale aj pre radnicu. Pri rokovaní s investormi sa podľa neho môže vedenie mesta oprieť o skutočnosť, že investori sú v Kežmarku spokojní. Mesto je momentálne v rokovaní s ďalšími tromi investormi.

V Hengstleri v Kežmarku odovzdali uplynulú stredu ocenenia aj svojim zamestnancom. Snímka: jat

Spoločnosť Hengstler pôsobí v Kežmarku vyše 20 rokov a v súčasnosti zamestnáva 380 ľudí. Pozemok v priemyselnom parku od mesta odkúpila v júni 2016 prostredníctvom developerskej firmy Ingosing, ktorá budovu postavila a Hengstleru ju prenajíma. „Sme v nájme a toto je náš biznis model. Neinvestujeme do budov, ale do technológií a ľudí,“ vysvetlil M. Drgala. Hengstler preinvestoval do novej výroby viac než sedem miliónov eur, všetko z vlastných zdrojov.

Jana Tomalová