V Kežmarku zrevitalizovali ihrisko na Záhradnej, ďalšie pribudne na Juhu

Okrem plánovaných detských ihrísk „vyrastá“ aj pumptracková dráha pre staršiu vekovú kategóriu.

Ihrisko na Záhradnej ulici v Kežmarku čaká ešte úprava pieskoviska. Snímka:jat

V Kežmarku je 17 detských ihrísk, z ktorých mnohé majú okolo 30 rokov a je potrebné ich revitalizovať. Jedno z nich  má už prvú etapu za sebou.

Zabavia sa aj „väčší“

Deti sa na Záhradnej ulici pohrajú na malej vežičke so šmykľavkou a výlezmi, balančnom horizontálnom rebríku a dvoch pružinových hojdačkách. Osadené boli aj lavičky, aby rodičia pohodlne dohliadli na hrajúce sa deti. Z rozpočtu 4 700 eur na revitalizáciu ihriska prispela Prvá stavebná sporiteľňa zo svojho grantového programu sumou 3-tisíc eur, zvyšok doplatilo mesto.  „Plnohodnotné bývanie má občanom poskytnúť nielen strechu nad hlavou, ale aj exteriérové plochy na relax a voľnočasové aktivity,“ povedal predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne Imrich Béreš.

„Mesto má tiež zámer postaviť štyri veľké ihriská vo väčšej hodnote, zhruba do 50-tisíc eur. Jedno bude postavené už tento rok na sídlisku Juh.“

 

Ján Ferenčák
primátor Kežmarku

Podľa primátora Kežmarku Jána Ferenčáka mesto do budúceho roka doinvestuje a opraví prvky, ktoré sa nepodarili v rámci tohto projektu, ide najmä o rekonštrukciu pieskoviska. Okrem toho podľa J. Ferenčáka na sídlisku na Záhradnej ulici pribudne aj športovisko pre vekovú kategóriu od 10 do 18 rokov.

Ďalšie ihrisko na Weilburskej ulici

„Mesto má tiež zámer postaviť štyri veľké ihriská vo väčšej hodnote, zhruba do 50-tisíc eur. Jedno bude postavené už tento rok na sídlisku Juh,“ povedal J. Ferenčák. Na sídlisku Juh na Weilburskej ulici nebude na detskom ihrisku chýbať rybárska loď, strážnica, lanová hojdačka, preliezka, slimák, lienka, palisády ani lavičky. Dopadové plochy budú štrkové a gumové, mesto upraví terén so sprievodnou zeleňou na ploche 750 m2. Podľa vedúcej oddelenia územného plánovania a výstavby na Mestskom úrade v Kežmarku Evy Kelbelovej sa po ihrisku na Weilburskej ulici pripravuje do ďalšieho obdobia aj výstavba ihrísk na uliciach Záhradná a Martina Lányiho.

Ihriská čaká modernizácia hojdačiek, preliezok a ďalších prvkov. Snímka: jat

Pumptracková dráha je vo výstavbe

Pre milovníkov adrenalínu všetkých vekových kategórií chystá mesto Kežmarok tiež jedno „ihrisko“. Takzvaná pumptracková dráha s vlnami a terénnymi prekážkami pre cyklistov už o pár dní pribudne neďaleko hojdacieho mosta v oddychovej zóne Zlatná. Súčasťou tejto oddychovej zóny bude aj opičia dráha, lanová pyramída a cyklostanica na opravu bicyklov. Okrem toho sa môžete tešiť na zrekonštruované altánky a mesto doplní aj lavičky a odpadkové koše. Termín dokončenia je naplánovaný na koniec októbra. Slávnostné otvorenie a prvé preteky radnica zorganizuje na jar budúceho roku. Kežmarok sa do projektu pustil s Nowym Targom prostredníctvom programu Interreg Poľsko – Slovensko. Projekt pumptrackovej dráhy je financovaný z fondov Európskej únie, ktorá poskytla 44-tisíc eur, zo štátneho rozpočtu prišlo vyše 5-tisíc eur a Kežmarok investoval viac než 2,5-tisíc eur.

Jana Tomalová