V Spišskom Podhradí plánujú vodnú nádrž s výhľadom na hrad i Tatry

V zámere mesta sú aj vodné športy, rybárčenie a pôvodné biotopy. Kúpať by sa pod Spišským hradom malo o päť rokov.

Na Spišskom hrade končí sezóna. Snímka: archív PN

Vodná plocha by mala Spišiakom slúžiť ako multifunkčná viacúčelová vodná nádrž na podporu cestovného ruchu a na oddych pri vode. Podľa primátora mesta Michala Kapustu nádrž zlepší aj klimatické pomery v okolí a zabráni vysušovaniu krajiny. Pred zhruba dvesto rokmi v okolí mesta rybníky boli, a preto by ich podľa jeho slov chceli prinavrátiť, hoci do inej lokality. „Vodná nádrž sa bude rozprestierať za Spišským Podhradím smerom na mestskú časť Katúň vedľa Klčovského potoka. V územnom pláne mesta je táto lokalita nazvaná Kobuľany, z tohto údolia vidno Spišskú Kapitulu, Spišský hrad a v dobrom počasí aj Vysoké Tatry,“ povedal Michal Kapusta.

Chcú v meste udržať turistov

Od projektu si primátor sľubuje aj nárast turistického ruchu. „Máme krásnu prírodu, kultúrne pamiatky a takto by sme mali ešte niečo, aby ľudia ostali v Podhradí aj prenocovať. Jednorazovo vieme v meste ubytovať okolo 450 ľudí v jednotlivých penziónoch. Cez víkendy sú lepšie penzióny obsadené. Skôr tu však prevláda jednodňová turistika. Ľudia prídu na Spišský hrad, na Spišskú Kapitulu, najedia sa na Spišskom salaši a odídu. Myslím si, že vodná plocha by mohla pomôcť tomu, že si ľudia v dobrom počasí vychutnajú aj výhľad na Spišský hrad a na Tatry,“ vraví M. Kapusta.

Námestie v Spišskom Podhradí. Snímka: tic-spisskepodhradie.com

Rekreácia a príroda v súlade

Vodná nádrž bude široká do sto metrov a jej dĺžka by počas plného napustenia mala dosiahnuť 1,8 kilometra. Okrem zlepšenia klímy bude nádrž slúžiť na rekreáciu, vodné športy a na svoje by si mali prísť aj rybári. „Určite by sme mali rokovania s rybármi, aby nám nasadili ryby. Rovnako by sme oslovili aj ornitológov, aby tam boli vtáci, keďže sme v ochrannom pásme Natura.
To je piate ochranné pásmo pri Dreveníku a pri Spišskej Kapitule,“ povedal M. Kapusta. Mesto chce vytvoriť aj parkovisko a zázemie pre rôzne služby. „Ak by celá tá skladačka vyšla, mohlo by to byť veľmi zaujímavé,“ dodáva M. Kapusta. Vodná nádrž bude mať pre Spišské Podhradie ešte jedno pozitívum. „V meste máme jednu ťarchu, a to je kameňolom, ktorý máme zrekultivovať – podľa zásad a sľubov, ktoré máme splniť z pohľadu Pamiatkového úradu SR, keď mesto Spišské Podhradie zaradili do Zoznamu UNESCO – obmedziť ťažbu a zrekultivovať vyťažený priestor na Dreveníku. Pri výstavbe vodnej plochy a pri vyťažení nánosov a hliny by sme tento materiál použili na rekultiváciu kameňolomu na pozemkoch mesta. Chceme vrátiť pohľad pri hrade späť tak, ako bol pred storočiami,“ vraví M. Kapusta.

Financie aj z eurofondov

V rozpočte poslanci schválili financie na projektovú dokumentáciu, územné a stavebné konanie a na posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Túto zimu plánujú prieskumné vrty podložia, aby počas realizácie stavby nedošlo k nepríjemným prekvapeniam. „Mesto dá peniaze na prípravu a na stavebné povolenie. Bol by som rád, keby sme mali do konca roka 2018 stavebné povolenie a keby sa projekt podarilo dotiahnuť do piatich rokov. Čo sa týka financovania, chceli by sme sa uchádzať o možnosť čerpať peniaze z fondov Európskej únie. Predpokladám, že by mali ísť výzvy na budovanie vodných plôch mimo vodných tokov,“ vraví M. Kapusta. V dohľadnej dobe plánuje mesto vyriešiť vlastníctvo pozemkov, ide o päť až desať hektárov pozemkov, ktoré chce vyspo­riadať. Prioritou sú pozemky vo vlastníctve biskupského úradu, ktoré by chceli získať do majetku mesta.

Jana Tomalová