Elita súťaže sa za postupom nehrnie

Minulý týždeň sme hodnotili spodnú časť futbalovej V. ligy – podtatranskej VsFZ a pokračujeme vrchnou polovicou.

1. MFK KEŽMAROK

Predošlá sezóna pre Kežmarok, ktorý hral pod hlavičkou Vysokých Tatier, znamenala zostup zo IV. ligy – sever. Fanúšikovia 1. MFK sa v V. lige po rokoch dočkali lepších výsledkov. Kežmarčania totiž 11-krát zvíťazili, v Prakovciach remizovali, takže s 34 bodmi im po jeseni patrí 4. priečka. „Už pred začiatkom sezóny som avizoval, že budem rád, keď sa s momentálnym tímom dokážeme vyhnúť problémom v boji o záchranu a budeme sa pohybovať v pokojných vodách. Vzhľadom na potenciál našich mladíkov som sa postupne presvedčil, že obavy nemusíme mať. Kolektív predvádzal kvalitný i pohľadný futbal, čo nás utvrdilo v tom, že určite máme na viac, ako sme si pred súťažou plánovali. Chlapci sa v krátkom čase aj s niekoľkými novými posilami dali i bez dostatočnej letnej prípravy rýchlo dohromady. Potešilo ma aj zvýšenie disciplíny a radosti z futbalu. Počas jesene som zvykol zhliadnuť rôzne zápasy súperov a zistil som, že nie každý bude pre nás až taký nepríjemný, ako som predpokladal. Potvrdilo sa to a naši hráči sa snažili stále ťahať za jeden koniec povrazu a do každého duelu nastupovali s veľkou motiváciou a odhodlaním zdolať týchto protivníkov,“ hodnotil manažér Tibor Friedman, ktorý vidí budúcnosť kežmarského futbalu pozitívne: „Kráčame po správnej ceste a v jarnej odvete sa nám to podarí ešte viac zlepšiť. Do druhej časti sezóny rátame aj s novým trénerom, s ktorým sme už predbežne dohodnutí. Mal by ešte viac skvalitniť predvedenú hru po technickej aj taktickej stránke. V jesennej časti sa totiž zvykli v niektorých dueloch prejavovať nedostatky a na ich odstránení musíme do jari popracovať. Do kádra navyše zrejme pribudnú jeden alebo dvaja kvalitní futbalisti.“ Kežmarčania strácajú na lídra len štyri body a pokiaľ by súťaž vyhrali a mali by dostatočné finančné krytie, postupu späť do IV. ligy by sa nebránili. (mdc)

MŠK SLAVOJ SPIŠSKÁ BELÁ

Medzi stabilnú elitu súťaže už patria Beľania, ktorí svoje pozície obhájili aj túto jeseň. Za 11 triumfov a dve remízy získali 35 bodov a patrí im tretia pozícia. „V lete odišli Džadoň a Zacher do Kežmarku, inak ostal káder pohromade. Začali sme piatimi zápasmi, kde sme naplno bodovali. Som spokojný s tým, ako stojíme, napriek tomu, že nemáme vyloženého strelca a na góloch sa podieľali viacerí. Naopak, obranná formácia už pôsobí spolu dlhšie a vychádzame zo zabezpečenej defenzívy. Nedostali sme úplne najmenej gólov ani nestrieľali, ale mali sme výsledky ako 1:0 či 2:1 a podstatné sú body, nie skóre. Prvoradé je neinkasovať. Chalani sú po tejto taktickej stránke dostatočne vyspelí. Niektoré porážky nemuseli byť, ale niekedy sme neboli lepším tímom a vyhrali sme. Napríklad v Kežmarku mal súper mierne viac z hry, nastrelil tyčku, my sme následne dali gól. Potom opäť trafili žrď a my sme skórovali, takže pre nich smolný zápas, ale my sme derby zahrali vysoko takticky,“ hodnotil lodivod Miroslav Barnáš, ktorého zverenci v Slovnaft Cup-e stroskotali v priamom súboji o duel s Ružomberkom: „Vyhrávali sme v Lomnici 0:2, ale nezvládli sme to. Taký je futbal. Človeka to mrzí, ale zápas sa skončil a museli sme myslieť na súťaž. Príležitosť zahrať si s ligovým súperom ešte možno bude.“ Slavoj od posledného stretnutia netrénuje. „Začneme v sobotu 13. januára, kedy máme už tradičné stretnutie mladých a skúsených. Potom od pondelka štartujeme prípravu, čo je skôr, než bežne, ale jarná časť začína skôr, takže sme to museli upraviť. Bol by som rád, keby káder ostal pohromade. Strelca sme mali, ale Alojz Dunka je momentálne v útlme. Keď nejde jemu, musia potiahnuť druhí. Verím, že strelci sa prebudia a výrazne posilňovať nepotrebujeme. Možno sa vrátia nejakí chalani zo zahraničia. Chceme pokračovať v stabilných výkonoch a bodovať naplno. Špica je natlačená, padli aj slová: vyhrať súťaž a uvidí sa, ale IV. liga je pre cestovanie neatraktívna,“ ozrejmil plány Barnáš. (mik)

FK 1931 HRANOVNICA

Druhú priečku po jeseni okupujú Hranovničania, ktorí súperom nasúkali 63 gólov, čo je jednoznačne najviac spomedzi konkurencie a medzi špičku patrili aj v defenzíve. Prehrali iba v Kluknave, takže 11 triumfov a 4 remízy ich radia na druhé miesto s 37 bodmi. „Jesenná časť bola veľmi úspešná, o čom svedčí postavenie v tabuľke, výborné výsledky i celkový herný prejav. Ten bol na vysokej úrovni, čo sa odzrkadlilo aj vo vysokom počte strelených gólov a minimálneho počtu inkasovaných. Verím, že v nastúpenom trende budeme pokračovať aj v jarnej odvete. Disponujeme širokým i stabilizovaným kádrom a 23 hráčov vytvára zdravú konkurenciu, čo zaručuje vzostup. Veľkú vyrovnanosť tímov a náročnosť ligy si uvedomujú všetci moji zverenci a k tréningovým či herným povinnostiam pristupujú zodpovedne,“ hodnotil tréner Jaroslav Kaprál a v pozitívnom duchu aj pokračoval: „Máme pred sebou dlhodobé ciele a plány, ktoré sa napriek doterajšiemu skvelému umiestneniu po jeseni nedali ešte naplniť. Chceme naďalej zlepšovať herný prejav a náš útočný štýl s dostatkom vytvorených šancí, ktorý nás v minulosti trápil. Sme veľmi radi, že už túto jeseň sme to postupne odstraňovali. Ak sme dokázali premieňať viac než polovicu gólových príležitostí, pre súpera to stále dopadlo hrozne. Veríme, že takto budeme pokračovať a hráči budú aj naďalej na sebe usilovne pracovať. Pred odvetnou časťou bude stále všetko otvorené a prekvapiť môže ktokoľvek. Teší ma, že futbal v Hranovnici patrí medzi prioritu všetkých, či už je to v klube alebo v tíme. Fanúšikovia majú z tohto športu radosť, chodia sa pri ňom zabávať a odreagovať od bežných starostí.“ Hranovničania by chceli vyhrať súťaž, no o prípadnom účinkovaní vo IV. lige, ktoré si Kaprál vie predstaviť, by rozhodlo vedenie spoločne s hráčmi. (mdc)

Vďaka MFK Ružomberok mali vo Veľkej Lomnici futbalový sviatok. (Snímka: mik)

FK VEĽKÁ LOMNICA

V uplynulom ročníku sa v Lomnici obávali o zotrvanie a ciele na túto sezónu boli skromné. V lete však nastala výrazná obmena kádra, ktorý úvodných sedem duelov vyhral a 38 bodov za 12 triumfov a dve remízy znamená, že Veľkolomničania prezimujú ako líder súťaže. „V lete prišli zo Svitu Kostolník s Compeľom a vrátil sa Barabas, z Jánoviec sme stiahli šikovné krídlo Lapšanského, z Ľubice prišiel Sklenár a z hosťovania sa vrátil Vojtek. Na začiatku nás súperi z okresu, ale aj vzdialenejší, nebrali celkom vážne, takže sa nám podarilo uhrať aj zápasy vonku. Keď sme sa potom usadili na čele, už si súperi dávali väčší pozor a ťažko sme prechádzali cez ich defenzívu. Zranil sa nám navyše kanonier Peter Beller, ktorý od septembra nehral. Doma s Olcnavou si natrhol skrížený väz, ale na jar by už mal nastúpiť. Prehrali sme v Kežmarku 2:1, keď sme sa zbytočne nechali vylúčiť a vybuchli sme v Hranovnici, keď sme myšlienkami boli trošku inde. Naopak, v Harichovciach nám chýbali piati chlapci zo základu, išli sme to len odohrať, keď som mal na lavičke aj 52-ročného Bocka a dorastencov, ale zvíťazili sme,“ hodnotil tréner Zoltán Kubát, ktorého tím pritiahol do obce cez Slovnaft Cup aj fortunaligistu: „So Spišskou Belou sa nám podarila odveta za minulý rok. Ružomberok bol sviatkom pre nás, ale prišli aj ľudia zo širokého okolia. V krásnom počasí sme však fasovali a nevedeli, kde je sever.“ Lomničania sa stretávajú už len raz týždenne v telocvični a zimnú prípravu by mali začať okolo 10. januára. Tréner sa však odlivu hráčov neobáva, pretože aj vďaka obci majú vytvorené výborné podmienky. Pripojiť by sa mal strelec Beller a Kubát chce zapájať aj trio dorastencov. „Chceli by sme vyhrať súťaž, ale neviem, ako by to bolo s postupom, lebo IV. liga je kvôli neuveriteľnému cestovaniu pre kluby z nášho regiónu neprajná. Futbalový zväz by s tým mal niečo urobiť, veď Prešovský kraj je najväčší na Slovensku. Chodiť každú nedeľu niekam za Prešov k Bardejovu – to je zabijak.“ (mik)